Ustrzyki Dolne
czwartek, 12 marca 2020

Nowe przypadki zachorowań – dwa na Podkarpaciu

Nowe przypadki zachorowań – dwa na Podkarpaciu<br/>fot. pixabay
fot. pixabay

Ministerstwo Zdrowia poinformowało dziś o kolejnych przypadkach zachorowań, w tym trzech na Podkarpaciu. Niestety również dziś, zmarła 57-letnia kobieta zakażona koronawirusem, która była leczona w poznańskim szpitalu. Obecnie w kraju jest 48 osób zakażonych.

Jak poinformował minister zdrowia pacjentka była w ciężkim stanie - była podłączona do respiratora, w stanie śpiączki farmakologicznej. - Kobieta miała inne towarzyszące choroby, które wymagały leków podwyższających odporność – mówił podczas konferencji prasowej minister Łukasz Szumowski.

Wiadomo, że mieszkanka Wielkopolski w ostatnim czasie nie była za granicą i nie miała kontaktu z osobą, która miałaby podejrzenie lub rozpoznanie choroby COVID-19. Według wstępnych ustaleń, kilkanaście dni temu miała kontakt z osobą, która wróciła z Włoch.

Dziś również poinformowano, że dwie osoby chore na koronawirusa zdiagnozowano na Podkarpaciu. Są w dobrym stanie, stan trzeciej jest poważniejszy. Chorzy to dwaj mężczyźni i 57-letnia kobieta, która pracowała w leżajskiej przychodni. Dwa nowe przypadki dotyczą starszych mężczyzn w wieku ok. 60 i 65 lat.

O stanie ich zdrowia poinformował na konferencji prasowej w Rzeszowie Adam Sidor, Podkarpacki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny. Jak mówił, choroba ma cięższy przebieg u pacjenta przebywającego w szpitalu w Leżajsku. - Wczoraj przeprowadziliśmy 45 badań, z których dwa dały wynik pozytywny. Zarażone osoby mogły mieć kontakt z obywatelami Niemiec. Są to osoby powiązane z zarażoną kobietą - informuje Adam Sidor.

Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart zaapelowała na tej samej konferencji o rozsądek w podawaniu informacji o chorych i o osobach, które mogły zarazić się koronawirusem. - Te osoby wychodzą z określonych środowisk, są łatwo identyfikowalne. Sprawa wywołuje poważne reakcje ze strony bezpośrednich sąsiadów i rodzi panikę - mówił wojewoda.

Obecnie na Podkarpaciu pod nadzorem epidemiologicznym pozostaje 607 osób, dla 146 wydano decyzje o poddaniu się kwarantannie domowej. W szpitalach przebywa 12 osób. Podkarpacki sanepid dotychczas przeprowadził 97 testów w kierunku koronawirusa. W trzech przypadkach testy okazały się pozytywne.

Wkrótce więcej informacji.

 

autor: paba
źródło: Ministerstwo Zdrowia/ PUW Rzeszów