Ustrzyki Dolne
czwartek, 9 lipca 2020

Nowe zakażenia w regionie. Wśród chorych pracownicy DPS.

Nowe zakażenia w regionie. Wśród chorych pracownicy DPS.<br/>fot. Ministerstwo Zdrowia
fot. Ministerstwo Zdrowia

Ministerstwo Zdrowia potwierdziło dziś 262 nowe przypadki zakażeń. Wzrasta liczba osób z dodatnim wynikiem na Podkarpaciu. W zakładach mięsnych w Jarosławiu wykryto kolejne zakażenia, wygasa natomiast ognisko w Nadleśnictwie Bircza.

„Mamy 262 nowe i potwierdzone przypadki zakażenia #koronawirus z województw: śląskiego (84), mazowieckiego (50), małopolskiego (35), wielkopolskiego (28), łódzkiego (22), podkarpackiego (7), podlaskiego (6), opolskiego (6), dolnośląskiego (5), świętokrzyskiego (5), lubelskiego (4), lubuskiego (3), warmińsko-mazurskiego (3), kujawsko-pomorskiego (3), zachodniopomorskiego (1)” - poinformowało w czwartek Ministerstwo Zdrowia.

„Z przykrością informujemy o śmierci 9 osób zakażonych koronawirusem (wiek-płeć, miejsce zgonu): 80-M, 92-K Zgierz, 78-K, 84-M Kędzierzyn-Koźle, 72-K Gliwice, 76-K Racibórz, 91-M, 72-M Warszawa, 87-M Kraków. Wszystkie osoby miały choroby współistniejące.”

Podkarpacki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny informuje, że od początku wdrożenia badań w kierunku koronawirusa SARS-CoV-2 przebadano ogółem 43 175 prób pobranych od mieszkańców województwa podkarpackiego w tym: w laboratoriach Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej – 29 868 oraz dodatkowo inne laboratoria (COVID-19 z listy Ministerstwa Zdrowia) – 13 307.

- Obecnie na terenie województwa podkarpackiego pod nadzorem pozostaje 30 osób, 2 357 poddanych jest kwarantannie, a w izolacji przebywają 234 osoby – informuje Adam Sidor. - Aktualnie z potwierdzonym COVID-19 hospitalizowane są 93 osoby.

Badaniami laboratoryjnymi potwierdzono 825 przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, 443 osoby wyzdrowiały. Odnotowano 55 zgonów. Wyzdrowiały też kolejne 3 osoby - to mieszkańcy powiatu jarosławskiego.

Nowych 7 potwierdzonych przypadków to: 4 osoby z powiatu jarosławskiego w tym trzy kobiety i mężczyzna (izolacje), mężczyzna z powiatu przemyskiego (izolacja), mężczyzna z powiatu przeworskiego (izolacja) oraz kobieta z powiatu mieleckiego (hospitalizacja).

Aktualna sytuacja na terenie województwa podkarpackiego 09-07-2020

Aktualizacja informacji uzyskanych od Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Jarosławiu
Obecnie na terenie powiatu jarosławskiego występowanie nowych potwierdzonych przypadków zakażeń ma powiązania z ogniskami, które do tej pory podawane były osobno. W trakcie dochodzenia epidemiologicznego ustalono jednak, że się one wzajemnie przenikają.

- Do 9 lipca w powiecie jarosławskim odnotowano łącznie 263 osoby z pozytywnym wynikiem. Są to osoby powiązane z ogniskiem w Centrum Opieki Medycznej w Jarosławiu, ogniskiem w Specjalistycznym Psychiatrycznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Jarosławiu oraz z ogniskiem rodzinnym w jednej z miejscowości powiatu – informuje Dorota Gibała, rzeczniczka Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie.

Do 54 wzrosła liczba osób zakażonych w Zakładach Mięsnych w Jarosławiu. Wynik dodatni potwierdzono u 44 pracowników (z tej liczby 6 osób pochodzi z powiatu przeworskiego) oraz 10 osób z kontaktu.

W ogniskach w powiecie jarosławskim wyzdrowiało 48 osób, odnotowano 14 zgonów, a 558 osób objęto kwarantanną. Dochodzenia epidemiologiczne są w toku.

Aktualizacja informacji uzyskanych od Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Przemyślu
W ognisku w powiecie przemyskim w Nadleśnictwie Bircza u 31 osób potwierdzono wynik dodatni, 7 osób wyzdrowiało. Do dnia 4 lipca nie odnotowano wyników dodatnich. Ognisko w chwili obecnej jest w trakcie wygaszania.

Nie stwierdzono też nowych zakażeń wśród pracowników sklepu LIDL w Przemyślu. Potwierdzono tam 9 pozytywnych wyników u pracowników oraz u 3 osób z kontaktu (w tym u jednej z powiatu jarosławskiego). Ustalono, że źródłem zakażenia była styczność z osobą z ogniska w Jarosławiu. Kwarantanną objęto 87 osób (w tym pracowników oraz ich rodziny).

Na tym samym poziomie utrzymuje się liczba osób zakażonych w parafii rzymskokatolickiej w Ostrowie. Wynik dodatni potwierdzono tam u osoby duchownej i 13 osób z kontaktu. Kwarantanną objęto 112 osób.

Niestety 2 wyniki dodatnie potwierdzono u pracowników Domu Pomocy Społecznej w Huwnikach. - Kwarantanną objęto personel medyczny, administracyjny, pomocnicy oraz z kontaktu domowego – łącznie 203 osoby – wylicza Dorota Gibała.

Sanepid rozpoczął tam badania osób będących w kwarantannie – przebadano m.in. pracowników DPS-u – u wszystkich stwierdzono wyniki ujemne. Kolejne badania są w toku. - W DPS-ie zostały wstrzymane przyjęcia, nadal obowiązuje zakaz odwiedzin i wstępu osób postronnych. Trwają dochodzenia epidemiologiczne – dodaje rzeczniczka.

Wszystkie osoby z dodatnim wynikiem są hospitalizowane lub przebywają w izolacji. Osoby przebywające w kwarantannie po uzyskaniu wyniku dodatniego są kierowane na izolację lub w razie pogorszenia stanu zdrowia są hospitalizowane.

Obecnie liczba zakażonych koronawirusem w Polsce wynosi 36 951 osób, zmarło już 1 551 osób.

autor: oprac. paba
źródło: MZ/WSSE Rzeszów