Ustrzyki Dolne
wtorek, 15 września 2020

O bieszczadzkiej turystyce na Forum Ekonomicznym w Karpaczu

O bieszczadzkiej turystyce na Forum Ekonomicznym w Karpaczu<br/>fot. UM Ustrzyki Dolne
fot. UM Ustrzyki Dolne

Geotermia i samochody bezemisyjne dla turystów - to jedne z pomysłów na uatrakcyjnienie turystyki w gminie Ustrzyki Dolne oraz w Bieszczadach. Propozycje te przedstawił podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu Bartosz Romowicz, burmistrz Ustrzyk Dolnych.

Burmistrz Ustrzyk Dolnych Bartosz Romowicz wraz z innymi przedstawicielami samorządów i rządu, opowiadał na Forum Ekonomicznym 2020 w Karpaczu,l o turystyce w Ustrzykach Dolnych i Bieszczadach. - Zależy nam, aby gmina Ustrzyki Dolne i miejscowości będące częścią naszej gminy przyciągały nie tylko swoją cudowną zielenią, czy nieposkromioną przyrodą – mówi Bartosz Romowicz, burmistrz Ustrzyk Dolnych. - Razem z mieszkańcami walczymy o to, aby stało się idealnym miejscem do odpoczynku, zarówno tego biernego, jak i aktywnego. Chcemy coraz bardziej przyciągać jak największą liczbą atrakcji. Zależy nam, aby wszystkie działania były proekologiczne i w jak najmniejszym stopniu ingerowały w środowisko naturalne, które jest naszym atutem i punktem wyjścia do tworzenia takich inwestycji, jak geotermia czy samochody bezemisyjne dla turystów.

W panelu dyskusyjnym „Niezbędnik turystyczny – jak mądrze wykorzystać potencjał turystyki w regionie?” wzięli również udział poseł Aleksander Miszalski, Jacek Lelek - burmistrz Starego Sącza, a także Kamila Cyganek, zastępca burmistrza gminy Karpacz. Panel poprowadził Dawid Lasek, w latach 2016–2017 podsekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki.

Burmistrz Romowicz podczas forum podkreślał wagę turystyki i gospodarki przyjaznej środowisku. Mówił, jak ważne jest budowanie świadomości lokalnej społeczności oraz turystów odnośnie skutków ekonomicznych i przyrodniczych związanych z rozwojem turystki. Przedstawił szerokiemu audytorium pomysły gminy Ustrzyki Dolne zarówno na innowacyjne sposoby podróżowania po Bieszczadach samochodom elektrycznym, jak i możliwości korzystania z energii geotermalnej.

W rejonie Ustrzyk Dolnych potwierdzono też występowanie wód termalnych. Wartości uzyskane z badań geofizyki powierzchniowej z otworu badawczego IG-1 w Brzegach Dolnych wykazały perspektywy odkrycia złóż węglowodorów. Przy Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej w Ustrzykach Dolnych na głębokości 2300 metrów ma powstać otwór GT-1. Jego utworzenie pomoże w określeniu, jakie parametry hydrogeologiczne i hydrochemiczne ma nasz teren. Zostaną zbadane właściwości mineralizacji wód podziemnych, jej wydajność, ciśnienie oraz temperatura. Co ważne, energia geotermalna jest energią odnawialną i nie powoduje degradacji środowiska.

Kolejną z propozycji jest również budowa sieci samochodów elektrycznych opartych na systemie Re-New Drive App wraz z rozbudowaną bazą gminnych parkingów „Park & See”. Miejsca postojowe dla ustrzyckich samochodów niskoemisyjnych mają być podzielone według trzech wielkości (Central „Park&See”, Medium „Park&See”, Small „Park&See”) dostosowanych do potrzeb i możliwości miejsca w danym punkcie turystycznym.

Dzięki innowacyjnym samochodom elektrycznym turyści przyjeżdżający w Bieszczady będą mogli przesiąść się z samochodu emisyjnego do samochodu bezemisyjnego. Wprowadzone na rynek samochody elektryczne przynoszą nie tylko niezaprzeczalne korzyści dla środowiska naturalnego gminy Ustrzyki Dolne oraz całych Bieszczad. W swym założeniu mają stać się swoistymi przewodnikami i towarzyszami podróży oprowadzającymi po bieszczadzkich atrakcjach. Turysta wypożyczając taki samochód będzie mógł wybrać miejsca i atrakcje, jakie chce zobaczyć w Bieszczadach, a także oznaczyć czas swojego pobytu i miejsce zakwaterowania. Dzięki tym informacjom system za pomocą algorytmów zaplanuje cały jego pobyt, łącząc wszystkie wybrane produkty turystyczne ze stacjami ładowania pojazdu zlokalizowanymi na terenie gminy oraz miejscem noclegu.

System Re-New Drive App ma sam dbać o to, aby auto zostało naładowane przez turystę. W tym samym czasie kiedy samochód będzie się ładował, turysta będzie mógł zobaczyć najciekawsze atrakcje zaproponowane przez asystenta. Dalsza część zwiedzania będzie możliwa nie tylko pieszo, ale również miejskim rowerem elektrycznym, górskim rowerem elektrycznym, ale także hulajnogą elektryczną. Wszystkie zaproponowane formy i metody realizacji programu pobytu turysty spełniają w pełni standardy gospodarki bezemisyjnej.

Forum Ekonomiczne to najważniejsze wydarzenie w Europie Środkowo-Wschodniej, organizowane od ponad 30 lat. Stało się miejscem konstruktywnych dyskusji na tematy polityczne, gospodarcze i społeczne. Skupia wokół siebie kilka tysięcy gości, w tym liderów państwowych, przedstawicieli rządu oraz całego naszego regionu, a także szefów urzędów centralnych, polityków, działaczy samorządowych, naukowców, dziennikarzy, działaczy społecznych. Forum Ekonomiczne 2020 odbyło się między 8 a 10 września 2020 r. w Karpaczu.

 

autor: oprac. paba
źródło: UM Ustrzyki Dolne