Ustrzyki Dolne
piątek, 17 czerwca 2022

O książkach, filmie i bieganiu

O książkach, filmie i bieganiu

I Ustrzyckie Lato z Książką Regionalną odbyło się 2, 10 i 11 czerwca. Podczas jego trwania Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna im. prof. Eugeniusza Wanieka gościła Magdalenę Stykałę, Janusza Płońskiego, Andrzeja Potockiego, Małgorzatę Matwij, Krzysztofa Potaczałę i Izabelę Zatorską-Pleskacz.

Szukaliśmy nowej formuły, promującej książkę i czytelnictwo. Zwłaszcza zależało nam na promocji twórczości autorów regionalnych, których mamy w naszym mieście i w naszym województwie, ale także autorów zamiejscowych, których z roku na rok przybywa - podkreślił Wojciech Domiszewski, dyr. PiMBP w Ustrzykach Dolnych.

Wyjątkowo I Ustrzyckie Lato z Książką Regionalną trwało o jeden dzień dłużej, bo rozpoczęło się od spotkania z Magdaleną Stykałą (2.06.), autorką książek „Grunt po nogami”, „Szlak serca” i „Legia Cudzoziemska damskim okiem, czyli Pomarańcze na Antarktydzie”. Książki, co raczej rzadko dzisiaj się zdarza, są pełne optymizmu, stabilizacji, ciepła. W tym samym dniu miało miejsce spotkanie z Januszem Płońskim, ostatnim Mohikaninem, ale chcącym żyć, jak zażartował, który współtworzył scenariusz kultowego serialu „Alternatywy 4” razem z nieżyjącymi już Maciejem Rybińskim i Stanisławem Bareją. W formie prezentacji poszczególnych scen współscenarzysta „Alternatywy 4” przypomniał ich znaczenie w kontekście różnych wydarzeń, o których w tamtym czasie nie można było oficjalnie mówić ani pisać.

Natomiast 10.06. przed południem odbyły się spotkania z Andrzejem Potockim – historykiem, regionalistą, dziennikarzem, autorem książek o tematyce regionalnej, ale także czterech bajek (wnuki były pierwszymi recenzentami tekstów), Małgorzatą Matwij, pisarką, autorką dwóch książek z wątkami psychologicznymi „Madame Blanche” i „W sieci kłamstwa” (z przypadkową prapremierą tej ostatniej w bibliotece, której oficjalny termin premiery zaplanowano na 15.06.) i Krzysztofem Potaczałą, dziennikarzem, reportażystą, autorem książek o tematyce regionalnej, redaktorem naczelnym „Gazety Bieszczadzkiej”, który w kontekście swoich książek „Zostały tylko kamienie. Akcja „Wisła”: wygnanie i powroty” i „Świerczewski: śmierć i kult bożyszcza komunizmu” odniósł się do wydarzeń poprzedzających akcję „Wisła” (w tym roku mija 75. lat od jej przeprowadzenia), do okoliczności kontrowersyjnej śmierci gen. Karola Świerczewskiego „Waltera” w Jabłonkach i fenomenu pośmiertnego kultu generała, który urósł do rangi komunistycznego świętego.

Na zakończenie I Ustrzyckiego Lata z Książką Regionalną (11.06.) odbyło się spotkanie z Izabelą Zatorską-Pleskacz, legendą biegów ulicznych i górskich w Polsce, łączącą osiągnięcia sportowe (m.in. wicemistrzyni świata w biegach górskich, dwukrotna mistrzyni Europy, wielokrotna mistrzyni i medalistka mistrzostw Polski) z życiem rodzinnym, co było niesamowitym wyzwaniem. Współautorka książki „Gambate! Daj z siebie wszystko” (wywiad-rzeka, który przeprowadził z Jaromir Kwiatkowski) i bohaterka filmu „Pokonać siebie” (produkcja TVP Rzeszów) podzieliła się doświadczeniami z prawie czterdziestoletniego biegania, które obfitowało w radosne i smutne historie, jak choćby wypadek podczas podróży do Nigerii na zawody w ramach Pucharu Świata w 2006 r., po którym, według diagnozy lekarskiej, miała zakończyć bieganie. Niesamowita siła woli i determinacja sprawiła, że powróciła do biegów.

Podczas spotkań z autorami można było zakupić ich książki i zdobyć autograf. Każdy z autorów umieścił swój podpis na plakacie i każdy z nich otrzymał pamiątkową statuetkę.

 

Więcej informacji i zdjęć na stronie internetowej PiMBP: https://biblioteka.ustrzyki-dolne.pl/aktualnosc-6338-i_ustrzyckie_lato_z_ksiazka_regionalna.html

O książkach, filmie i bieganiu
O książkach, filmie i bieganiu
O książkach, filmie i bieganiu
O książkach, filmie i bieganiu
O książkach, filmie i bieganiu
O książkach, filmie i bieganiu
O książkach, filmie i bieganiu
O książkach, filmie i bieganiu
O książkach, filmie i bieganiu
O książkach, filmie i bieganiu
O książkach, filmie i bieganiu
autor: AC / PiMBP Ustrzyki Dolne