Ustrzyki Dolne
niedziela, 2 grudnia 2018

Od fotografii po przewodnictwo - GALERIA

Laureaci konkursu fotograficznego

W Ośrodku Edukacji Ekologicznej BdPN w Ustrzykach Dolnych 1 grudnia ogłoszono wyniki VIII Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego pt.: „Różnorodność biologiczna i krajobrazowa Bieszczadzkiego Parku Narodowego i otuliny”. Podczas wernisażu laureaci konkursu otrzymali nagrody. Otwarto również wystawę nagrodzonych i zakwalifikowanych konkursowych zdjęć.

Tegoroczna ósma edycja konkursu wzbudziła zainteresowanie amatorów fotografii przyrodniczej z całej Polski. Prace nadesłali fotograficy z Mazowsza, Wielkopolski czy Małopolski. Najwięcej zdjęć na konkurs wpłynęło jednak z Podkarpacia. W sumie jury konkursu oceniło 78 uczestników oraz 380 prac.

Jury w składzie: Katarzyna Gubrynowicz - fotograf przyrody (członek zarządu ZPFP), przewodnicząca jury; Grzegorz Leśniewski - fotograf przyrody; Jacek Szarek - fotograf, filmowiec, TVP o/Rzeszów; Ewa Bujalska -  przewodnik działu edukacji ekologicznej w BdPN; Cezary Ćwikowski - st. specjalista ds. edukacji ekologicznej w BdPN po wnikliwej analizie przyznało nagrody i wyróżnienia w dwóch kategoriach wiekowych. Dodatkowo zakwalifikowano również kilkanaście fotografii do pokonkursowej wystawy.

Podczas wernisażu jego uczestnicy mieli okazję wysłuchać prelekcji członków komisji konkursowej. Grzegorz Leśniewski mówiąc o fotografii zwierząt skupił się na wymaganiach sprzętowych, które są niezbędne przy fotografowaniu dynamicznych elementów przyrody, jakimi są zwierzęta. Niezbędne są też żmudne przygotowania, trwające niekiedy kilka tygodni, a nawet miesięcy, aby osiągnąć sukces. Niekiedy nawet najbardziej skrupulatne przygotowania nie dają gwarancji powodzenia. Porażki fotograf zapamiętuje bardziej niż sukcesy.

Według Katarzyny Gubrynowicz, która mówiła o fotografii krajobrazowej, ten typ fotografii jest bardzo trudny, ponieważ z pozoru jest nudny i statyczny. Aby zrobić ciekawe zdjęcie trzeba odnaleźć w krajobrazie elementy dynamiczne. Należy wykorzystać światło, mgły, deszcz oraz inne zjawiska przyrodnicze. Dobra fotografia krajobrazowa to taka, która odzwierciedla wnętrze fotografującego.

Laureaci konkursu otrzymali cenne nagrody rzeczowe: lornetki do obserwacji przyrody oraz książki o tematyce przyrodniczej, fundowane przez WFOŚiGW w Rzeszowie oraz Bieszczadzki Park Narodowy. Konkurs objęty był patronatem Honorowym Ministra Edukacji Narodowej oraz Sekretarza Stanu w Ministerstwie Środowiska, Głównego Konserwatora Przyrody.

Patronat Artystyczny pełnił Związek Polskich Fotografów Przyrody, a medialnie konkurs wspierała Telewizja Polska Oddział w Rzeszowie oraz Gazeta Bieszczadzka.

Kontynuacją wernisażu było spotkanie z przewodnikami turystycznymi, podczas którego dyrekcja BdPN podsumowała mijający rok oraz zapoznała przewodników z planami, zwłaszcza inwestycyjnymi, na przyszły sezon.

Przedstawiciele dyrekcji oraz pracownicy BdPN zaznajomili przewodników z bieżącymi problemami parku. W związku z rekordową liczbą wejść w 2018 roku (590 tys.) w dalszym ciągu istnieje problem rozśrodkowania ruchu turystycznego. Trzy główne szczyty, którymi są najbardziej zainteresowani turyści, to Połonina Wetlińska, Tanica i obie Rawki. Działania parku zmierzają do skierowania turystów na inne trasy. Przynosi to pewne efekty. Jeszcze do niedawna ścieżka na Górnym Sanie była odwiedzania przez kilkanaście tysięcy osób w sezonie. W tym roku do źródeł Sanu wybrało się prawie 55 tysięcy turystów.

Duże zainteresowanie przewodników zbudził projekt przebudowy i modernizacji schroniska na Połoninie Wetlińskiej. Według przedstawicieli BdPN, jeśli przetarg na wykonawstwo zakończy się pomyślnie, to w czerwcu powinny ruszyć prace. Na okres remontu na połoninie zostaną zainstalowane dwa namioty, w których turyści będą mogli znaleźć schronienie, zwłaszcza podczas załamania się pogody.

Wbrew wielu opiniom rozpowszechnianym w Internecie „Chatka Puchatka” nie zostanie zabrana turystom, a wręcz przeciwnie, stanie się miejscem, gdzie w cywilizowanych warunkach będzie można odpocząć i podziwiać panoramę z Połoniny Wetlińskiej. Z 168 m2  jakimi obecnie dysponuje schronisko, powierzchnia użytkowa zwiększy się do ponad 300 m2. Przede wszystkim zostanie uporządkowana gospodarka wodno-ściekowa oraz rozwiązany problem ogrzewania obiektu. Nie będą jednak w tak szerokim zakresie prowadzone usługi gastronomiczne. W schronisku będzie możliwość jedynie wypić kawę, herbatę i napoje chłodzące.
Uczestnictwo w spotkaniu było okazją do przedłużenia uprawnień (licencji) na oprowadzanie grup po Bieszczadzkim Parku Narodowym. Biorący udział w spotkaniu otrzymali wydawnictwa BdPN, w tym: Kalendarz Przyrodniczy na 2019 r., mapę Rezerwatu Biosfery Karpaty Wschodnie, ostatni numer Roczników Bieszczadzkich.
 

Wyniki VIII Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego pt.: „Różnorodność biologiczna i krajobrazowa Bieszczadzkiego Parku Narodowego i otuliny”

KATEGORIA WIEKOWA do 19 lat
I miejsce – Patryk Sikora za pracę. Chmara w panice oraz Łowca doskonały
II miejsce – Kamil Rzeszowski za pracę pt.:  Na połoninie spokój
III miejsce – Nel Dembna za pracę pt.: Wyniosłość szczytów
Wyróżnienie – Natalia Komorowska za pracę pt.: Pluszcz
Wyróżnienie – Martyna Skrzek za pracę pt: Barwy jesieni
Wyróżnienie – Miłosz Krzywda za pracę pt.: Zabawa w chowanego

KATEGORIA WIEKOWA od-20 lat wzwyż
I miejsce – Adrian Czech za pracę. Poranna toaleta oraz Książę bieszczadzkiej puszczy
II miejsce – Kamila Wiśniewska-Hałka za pracę pt.: Szlakiem na Rawkę
III miejsce – Łukasz Barzowski za pracę pt.: Zimowe połoniny
Wyróżnienie –  Joanna Żurawel za pracę pt.: Zimowy ekosystem
Wyróżnienie – Katarzyna Preuss za pracę pt.: Rawki otulone promieniami słońca
Wyróżnienie – Jan Olchówka za pracę pt.: Buczyna

FOT. EWA BUJALSKA

 

Adrian Czech - I miejsce w kategorii wiekowej od 20 lat wzwyż
Dla Łukasza Barzowskiego nagrodę odbiera mama, za III miejsce w kategorii wiekowej od 20 lat wzwyż
Fotozagadka
Grzegorz Leśniewski – fotograf przyrody
Joanna Żurawel - wyróżnienie w kategorii wiekowej  od 20 lat wzwyż
Kamila Wiśniewska-Hałka- II miejscw w kategorii wiekowej od 20 lat wzwyż
Kamil Rzeszowski - II miejsce w kategorii wiekowej do lat 19
Katarzyna Gubrynowicz – fotograf przyrody ( członek zarządu ZPFP), przewodnicząca jury
Martyna Skrzek - wyróżnienie w kategorii wiekowej do 19 lat
Miłosz Krzywda - wyróżnienie w kategorii wiekowej do 19 lat
nagrody
nagrody
Natalia Komorowska - wyróżnienie w kategorii wiekowej do 19 lat
Nel Dembna - III miejsce w kategorii wiekowej do 19 lat
Patryk Sikora - I miejscw w kategorii wiekowej do lat 19
Plakat VIII Konkursu fotograficznego
Od fotografii po przewodnictwo - GALERIA
Od fotografii po przewodnictwo - GALERIA
Wręczanie uczestnikom wernisażu kalendarzy BdPN
autor: ela