Ustrzyki Dolne
środa, 11 marca 2020

Oszukują „na koronawirusa”

Oszukują „na koronawirusa”<br/>fot. pixabay
fot. pixabay

Policjanci przestrzegają przed oszustami, którzy wykorzystując epidemię koronawirusa, oferują sprzedaż środków mających mieć cudowne właściwości zwalczające wirusa. Oferty publikują w Internecie, podszywają się pod różne instytucje oraz organizacje!!

W Polsce odnotowano już 25 zachorowań na koronawirusa, a policjanci w ostatnim czasie otrzymali sygnały o przypadkach oszustw z tym związanych. W sieci pojawiły się oferty sprzedaży  m.in. amuletów czy cudownych herbatek, które mają rzekomo uchronić przed zachorowaniem na koronawirusa lub w przypadku zarażenia spowodować cudowne ozdrowienie.

Jak informuje policja, problem dotyczy nie tylko nieuczciwych sprzedawców, ale i podszywania się pod Służby Sanitarne i Ministerstwo Zdrowia oraz inne instytucje i organizacje, które walczą z rozprzestrzenianiem się epidemii. Odnotowano przypadki nieuczciwych ofert i rozpowszechniania - nie tylko w Internecie, nieprawdziwych informacji dotyczących właśnie ewentualnych metod leczenia tego wirusa.

Policjanci przestrzegają przed tego typu oszustami. Nie dajcie się zwieść, nie kupujcie cudownych środków mających rzekomo uchronić przed zachorowaniem na koronawirusa czy nagle uzdrowić. Nie wpuszczajcie też takich osób do swoich domów i o każdym tego typu przypadku informujcie Policję.

AKTUALNYCH INFORMACJI NA TEMAT KORONAWIRUSA NALEŻY SZUKAĆ TYLKO NA SPRAWDZONYCH, OFICJALNYCH STRONACH: MINISTERSTWA ZDROWIA, GŁÓWNEGO INSPEKTORA SANITARNEGO, PAŃSTWOWEGO INSTYTUTU ZDROWIA PUBLICZNEGO PZH, ŚWIATOWEJ ORGANIZACJI ZDROWIA, NARODOWEGO FUNDUSZU ZDROWIA.

Jednocześnie resort zdrowia wdraża ścisły nadzór nad osobami objętymi kwarantanną domową. Policjanci będą przynajmniej raz na dobę sprawdzać, czy osoby te znajdują się w miejscu kwarantanny oraz czy nie potrzebują pomocy. Zebrane informacje będą przekazywane do służb sanitarnych i wojewodów. Sprawdzenie ma się odbywać głównie telefonicznie. Kontakt z policjantami ma zapewnić bezpieczeństwo zarówno funkcjonariuszom jak i osobom objętym kwarantanną. Czynności wykonywać będą tylko i wyłącznie funkcjonariusze umundurowani.

Infolinia NFZ dotycząca koronowirusa: 800-190-590.

 

autor: oprac. paba
źródło: KGP Policji Warszawa


powiązane artykuły: