Ustrzyki Dolne
czwartek, 15 września 2022

Otwarcie Ogrodu Sensorycznego w Ustrzykach Dolnych

Otwarcie Ogrodu Sensorycznego w Ustrzykach Dolnych<br/>fot. FB: Gmina Ustrzyki Dolne
fot. FB: Gmina Ustrzyki Dolne

W Ustrzykach Dolnych powstał pierwszy w Bieszczadach ogród sensoryczny, którego oficjalne otwarcie odbędzie się 19 września o godzinie 11:00 (plac naprzeciwko Samorządowej Szkoły Muzycznej w Ustrzykach Dolnych). Jest to miejsce zarówno dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych, w którym poprzez pobudzanie wszystkich zmysłów będzie można wyciszyć się, obniżyć poziom stresu, w efekcie poprawiając poziom koncentracji.

Ogród Sensoryczny to działanie zrealizowane ze środków Budżetu Obywatelskiego na rok 2022. „Każda przestrzeń zielona w mieście jest na wagę złota, tym bardziej cieszy mnie fakt podejmowanych przez naszych mieszkańców działań w tym kierunku. To kolejny krok w stronę dbałości o zdrowe, ekologiczne podejście do gospodarowania terenem użyteczności publicznej. Ogród sensoryczny to jednak dużo więcej, ma on wpływ na pobudzanie zmysłów poprzez odpowiedni dobór roślin. Takie miejsce w centrum miasta to okazja do odpoczynku, odprężenia po ciężkim dniu pracy, do relaksu.” – mówi Bartosz Romowicz, burmistrz Ustrzyk Dolnych.

 

Ogród to miejsce dla każdego. Poza funkcją spacerowo-rekreacyjną spełnia także funkcje terapeutyczne oraz edukacyjne. Ogród podzielony jest na strefy, które wpływają na dane zmysły. Każda z przestrzeni obfituje w specjalny rodzaj roślin lub elementów małej architektury. Nasadzone zostały różne rodzaje gatunków drzew, krzewów, traw oraz kwiatów, które różnią się terminem wzrostu, kwitnienia i owocowania. Ważną rolę odgrywają również rośliny zimozielone oraz gatunki ozdobne zimą, dzięki którym zarówno mieszkańcy jak i turyści będą mogli przebywać na świeżym powietrzu cały rok.

 

Otwarcie Ogrodu Sensorycznego w Ustrzykach Dolnych<br/>fot. FB: Gmina Ustrzyki Dolne
fot. FB: Gmina Ustrzyki Dolne
źródło: FB: Gmina Ustrzyki Dolne