Ustrzyki Dolne
środa, 13 lutego 2019

Pogrzeb kapelana podkarpackiej Solidarności

Pogrzeb kapelana podkarpackiej Solidarności

We wtorek 12 lutego w Nowym Zagórzu odbyły się uroczystości pogrzebowe ks. prałata Eugeniusza Dryniaka, opozycjonisty i duszpasterza „Solidarności” w okresie PRL na Podkarpaciu. Ks. prałat zmarł w niedzielę, 10 lutego, po ciężkiej chorobie.

Ks. prałat Eugeniusz Dryniak urodził się 17 listopada 1955 r. w Rożniatowie. W 1980 r. przyjął święcenia kapłańskie z rąk biskupa Ignacego Tokarczuka. Od 1990 r. do śmierci pełnił funkcję proboszcza parafii św. Józefa Rzemieślnika w Nowym Zagórzu. W latach 80-tych był aktywnym działaczem opozycji antykomunistycznej i kapelanem „Solidarności”. Za działalność patriotyczną odznaczony w niepodległej Polsce Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzeniu Polski, Krzyżem Wolności i Solidarności oraz statuetką Pomnika Poległych Stoczniowców. Ks. Eugeniusz Dryniak zmarł w niedzielę 10 lutego 2019 r., po ciężkiej chorobie.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się w poniedziałek eksportą, której przewodniczył abp Józef Michalik, kazanie wygłosił ks. prał. Piotr Buk, dziekan dekanatu Sanok II.

Pogrzeb odbył się 12 lutego, w kościele parafialnym pw. św. Józefa Rzemieślnika w Nowym Zagórzu. Uroczystej Mszy Świętej pogrzebowej przewodniczył abp Adam Szal. Rozpoczynając Eucharystię Metropolita Przemyski zaznaczył, że ks. Eugeniusz Dryniak przystąpił do bardzo trudnego dzieła, w trudnych czasach, w trudnej rzeczywistości, po ludzku sądząc niesprzyjającej budowie świątyni i tworzeniu parafii. Podjął to wyzwanie i jak widzimy, z wielkim efektem, wielkim skutkiem.

Homilię podczas pogrzebu wygłosił kolega kursowy śp. ks. Dryniaka, ks. Józef Kasperkiewicz, proboszcz parafii pw. Zwiastowania Pańskiego w Izdebkach. Zaznaczył on, że życie ks. Dryniaka było kroczeniem za Jezusem i Jego światłem. - Wiele razy wspominał o swojej rodzinie, o swoich rodzicach, o których mówił, że zawsze z szacunkiem całował ich spracowane dłonie. Przypominał o swoich dwóch braciach i siostrze, których jako najstarszy uczył tego religijnego życia, pilnował modlitwy, pójścia do kościoła, sam dając pierwszy przykład tej wiary pięknej, którą żył i kroczył za tym światłem Jezusa. Dlatego niedziwne, że krocząc za tym Jezusowym światłem, te drogi zaprowadziły go do furty seminaryjnej na studia, aby zostać Chrystusowym kapłanem - mówił kaznodzieja.

Podczas pogrzebu list od Marszałka Sejmu odczytał poseł Bogdan Rzońca. „Nie sposób wymienić wszystkich zasług Księdza Prałata dla Ojczyzny, jej suwerenności i wolności” - napisał Marek Kuchciński. Przypomniał, że jeszcze niedawno miał zaszczyt wręczyć ks. Dryniakowi Krzyż Wolności i Solidarności, dziękując mu za lata opozycyjnej pracy. Jak zaznaczył, zmarły kapłan był niezłomnym i odważnym bojownikiem o suwerenną Polskę. „W kazaniach otwarcie piętnował totalitarny system, obnażał jego zakłamanie oraz działania skierowane przeciwko łamaniu praw człowieka i Kościoła” - podkreślił. Dodał, że przepełnione patriotyzmem, żarliwą miłością do Boga i Ojczyzny homilie ks. Dryniaka napełniały serca wiernych nadzieją na lepszą przyszłość. „Były swoistą manifestacją niezależności i prawdy” - ocenił marszałek Kuchciński.
Marszałek Sejmu przypomniał, że parafie, w których pracował śp. ks. Dryniak, stawały się oazą wolności nie tylko w wymiarze duchowym. Jak dodał, jego mieszkanie było miejscem opozycyjnych spotkań i magazynem niezależnych wydawnictw. „Ksiądz Eugeniusz wiedział, że słowa wolne od cenzury mają silną moc przekazu, są źródłem wiedzy o rzeczywistej Polsce, wypaczeniach reżimowej władzy oraz naszej historii, jakże wówczas zakłamanej przez komunistyczną politykę historyczną” - napisał.

Po zakończonej Eucharystii trumna z ciałem śp. ks. prał. Eugeniusza Dryniaka została odprowadzona i złożona na cmentarzu parafialnym w Nowym Zagórzu. W uroczystości pogrzebowej uczestniczyli licznie zgromadzeni kapłani, rodzina ks. Dryniaka, parafianie z Nowego Zagórza oraz parafii w których posługiwał, a także parlamentarzyści i przedstawiciele wielu organizacji wraz z pocztami sztandarowymi.

fot. ks. Andrzej Bienia
Więcej zdjęć na przemyska.pl

Pogrzeb kapelana podkarpackiej Solidarności
Pogrzeb kapelana podkarpackiej Solidarności
Pogrzeb kapelana podkarpackiej Solidarności
Pogrzeb kapelana podkarpackiej Solidarności
Pogrzeb kapelana podkarpackiej Solidarności
Pogrzeb kapelana podkarpackiej Solidarności
Pogrzeb kapelana podkarpackiej Solidarności
Pogrzeb kapelana podkarpackiej Solidarności
Pogrzeb kapelana podkarpackiej Solidarności
autor: oprac.paba
źródło: przemyska.pl / marekkuchcinski.pl