Ustrzyki Dolne
piątek, 11 września 2020

Polacy nadal zainteresowani wyjazdami!

Polacy nadal zainteresowani wyjazdami!<br/>fot. Marek Zielonka
fot. Marek Zielonka

Lato powoli się kończy, mamy już wrzesień, a zainteresowanie wyjazdami wśród Polaków nadal jest duże. W porównaniu do roku 2019 widzimy wyraźny wzrost zainteresowania jesiennymi podróżami. W czołówce południe kraju, w tym Bieszczady.

- O tej porze roku turyści mają nieco inne preferencje niż latem. W najnowszym wakacyjnym raporcie informowaliśmy, że ulubionym letnim kierunkiem Polaków było morze. Nadbałtyckie kurorty wybrała prawie połowa wczasowiczów, szukających noclegów na Nocowanie.pl. Destynacje górskie znalazły się na dalszych miejscach – mówi Kamila Miciuła, kierownik PR portalu Nocowanie.pl.
Natomiast wśród jesiennych kierunków dominują przede wszystkim regiony południowe. Turystów przyciągają zwłaszcza województwa małopolskie, dolnośląskie i podkarpackie, choć interesują się również pomorskim i zachodniopomorskim. Podobnie było w roku ubiegłym. Jednak największą uwagę przykuwa bardzo duży wzrost zainteresowania jesiennym wypoczynkiem w 2020 r. W stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego (początek września) wzrost liczby zapytań o noclegi wynosi aż 191 proc.

Jakie miejscowości turyści chcieliby odwiedzić jesienią? Pierwsze miejsce zajmuje popularne o każdej porze roku Zakopane. Na kolejnych znalazły się Karpacz, Wetlina, Szklarska Poręba, Szczawnica, Polańczyk, Solina, Kazimierz Dolny i Białka Tatrzańska, a dziesiątkę zamyka Kudowa-Zdrój. Nadmorskie Władysławowo i Międzyzdroje zajmują odpowiednio 12 i 13 miejsce zestawienia popularnych miejscowości.

Widać więc wyraźnie, że jesienią najbardziej interesujące jest południe kraju. Większa część TOP 10, poza Kazimierzem Dolnym, to miejscowości górskie. Skąd taka zmiana? Być może ważną rolę odgrywa w tym fakt, iż sezon powakacyjny, a więc wrzesień czy październik, to najlepsza pora na wyjścia na górskie szlaki. W tym czasie nie są już zatłoczone, a pogoda zdecydowanie pewniejsza. Nie doskwiera upał, spada też ryzyko gwałtownego pogorszenia warunków – a góry w jesiennym wydaniu są po prostu magiczne.

TOP 5 kierunków na jesień
Wśród topowych jesiennych kierunków nie ma niespodzianek. Przypominamy, że Polacy nadal wybierają góry lub morze.

Małopolskie
Najczęściej wybieranym województwem na wypoczynek jesienią jest małopolskie. Choć jego stolicą jest Kraków, to turyści kierują się bardziej na południowe krańce, a dokładnie w Tatry, Beskidy i Pieniny. Gród Kraka znalazł się poza czołową dziesiątką – na 11 miejscu zestawienia najpopularniejszych miast małopolskiego co stanowi niespodziankę, gdyż rok temu zajmował 3 lokatę.

Króluje oczywiście Zakopane, druga jest Szczawnica, a podium zamyka Białka Tatrzańska. Inne popularne miejscowości to Kościelisko, Krynica-Zdrój, Bukowina Tatrzańska, Murzasichle, Zawoja, Sromowce Niżne i Czorsztyn.

Dolnośląskie
Dolnośląskie kusi turystów różnorodnymi atrakcjami. Regularnie wracają tam amatorzy city breaków, którzy zakochali się we Wrocławiu, z kolei turyści aktywni częściej wybierają rejon Karkonoszy. Oprócz tego Dolny Śląsk zachwyca zabytkowymi zamkami i pałacami, a ich zwiedzanie to znakomity pomysł na jesienną wycieczkę tematyczną. W województwie jest też wiele znanych uzdrowisk i również one cieszą się popularnością wśród turystów.

Najchętniej odwiedzane są jednak kurorty w Karkonoszach, czyli Karpacz i Szklarska Poręba. W dalszej kolejności wybierane są uzdrowiska: Kudowa-Zdrój, Polanica-Zdrój oraz Świeradów-Zdrój. Wrocław, który rok temu we wrześniu znajdował się na 3 miejscu, spadł na 6. Inne popularne lokalizacje w dolnośląskim to Duszniki-Zdrój, Zieleniec, Międzygórze i Jelenia Góra. Miasto odwiedzane jest między innymi ze względu na uzdrowisko w Cieplicach.

Podkarpackie
Rok temu podkarpackie zamykało czołową 5 popularnych kierunków, dziś jest na 3 miejscu! Pokazuje to, ze Polacy zaczęli doceniać południowo-wschodni kraniec Polski, który jest niezwykle różnorodny i nadal tajemniczy. W województwie podkarpackim najczęściej pytano o noclegi w Wetlinie, będącą świetną bazą wypadową na bieszczadzkie szlaki, oraz leżące nad Jeziorem Solińskim Polańczyk i Solinę. Inne interesujące destynacje to Cisna, Ustrzyki Górne, Ustrzyki Dolne, Baligród, Zawóz, Lutowiska oraz stolica województwa Rzeszów.

Zachodniopomorskie
Województwo zachodniopomorskie w ubiegłym roku nie cieszyło się tak dużym zainteresowaniem. Jednak jesienny spokój plaż kusi coraz więcej turystów, planujących wypoczynek w kraju. Wśród najchętniej wybieranych nadmorskich kurortów znajdują się Międzyzdroje, Kołobrzeg, Świnoujście, Mielno, Sarbinowo, Pobierowo, Dziwnów, Rewal, Międzywodzie oraz Mrzeżyno.

Pomorskie
Nie tylko zachodnia część wybrzeża jest popularna wśród polskich turystów. Jesienią szukają oni noclegów także w kurortach leżących na terenie województwa pomorskiego. Numerem 1 jest Władysławowo, popularne są również Gdańsk i Sopot, a później Łeba, Jastarnia, Ustka, Krynica Morska, Gdynia, Jastrzębia Góra i Hel.

W tym roku widać wyraźną tendencję to porzucania dużych miast, na rzecz bardziej kameralnych lokalizacji. Turyści szukają większej izolacji i przestrzeni, co w tej chwili jest zrozumiałe.

Zaciszne miejsca nadal popularne
Niedługo po zdjęciu największych obostrzeń i przywróceniu możliwości wypoczynku, na topie były noclegi w zacisznych miejscach. Trend ten utrzymuje się również jesienią, a my obserwujemy duży wzrost zainteresowania województwami, które do tej pory były raczej marginalizowanie.

Świadczy o tym obecność województwa zachodniopomorskiego w tegorocznym TOP 5 kierunków na jesień. Wobec roku poprzedniego, zainteresowanie tym miejscem jest większe aż o 227 proc. A nie jest to jeszcze największy wzrost, jaki odnotowaliśmy.

⦁ We wrześniu rekordzistą jest województwo podlaskie ze wzrostem zainteresowania wynoszącym 337 proc. Nie dziwi nas to, gdyż panuje tam niezwykły spokój, a Podlasie należy do najpiękniejszych regionów w kraju. Najwięcej zapytań o nocleg wysłano tam do obiektów w Białowieży, Augustowie i Supraślu.

⦁ Kolejne województwo z dużym wzrostem (341 proc.) to podkarpackie. Turyści zaczęli doceniać kameralny charakter Bieszczad. Być może to ostatni moment na to, by cieszyć się tam względnym spokojem?

⦁ Wzrost zainteresowania o 242 proc. notuje województwo lubelskie. Jedno z miast leżących na jego terenie znalazło się wśród 10 najpopularniejszych kierunków w całej Polsce! Mowa oczywiście o Kazimierzu Dolnym, ale turyści interesują się też:

⦁ Lublinem, Zwierzyńcem na przepięknym Roztoczu, Okuninką na Pojezierzu Łęczyńsko-Włodawskim oraz Nałęczowem.

⦁ Opolskie także zaczyna być dostrzegane przez turystów. W tym roku noclegami w województwie interesuje się 224 proc. więcej turystów niż w 2019 r. Najpopularniejszymi kierunkami jest oczywiście Opole, a poza tym leżąca niedaleko Turawa oraz Jarnołtówek w Górach Opawskich.

⦁ Budzi się też zainteresowanie jesiennym wypoczynkiem w województwie świętokrzyskim (201 proc.). Polacy szukają noclegów przede wszystkim w malowniczym Sandomierzu, który w ostatnich latach urósł do rangi jednego z najważniejszych turystycznych miasteczek w kraju. Inne popularne lokalizacje do uzdrowisko Busko-Zdrój, stolica województwa Kielce oraz Święta Katarzyna w Górach Świętokrzyskich. Turyści planują też wypady do Bałtowa, w którym znajduje się jeden z największych parków rozrywki w Polsce.

Przeprowadzone wśród klientów portalu* badanie opinii pokazuje, że trwający sezon turystyczny nie jest stracony. Potwierdza to nasze przewidywania z czerwca, gdy wakacje dopiero się rozpoczynały. Większość właścicieli obiektów noclegowych nie narzeka na obecną sytuację i są dobrze nastawieni na przyszłość.

 

autor: mat.pras.