Ustrzyki Dolne
piątek, 30 października 2020

Policja apeluje – bądźmy bezpieczni podczas świątecznego weekendu!

Policja apeluje – bądźmy bezpieczni podczas świątecznego weekendu!<br/>fot. Arch. GB - Magdalena Kuzar
fot. Arch. GB - Magdalena Kuzar

Wzmożone działania policyjne, związane z okresem Wszystkich Świętych, będą trwały od 30 października do 2 listopada. Możemy się spodziewać kontroli prędkości, sprawdzania stanu trzeźwości kierujących oraz sposobu przewożenia dzieci w samochodach. Policjanci stanowczo będą też reagować na wszelkie przejawy drogowej brawury i ignorowania przepisów ruchu drogowego.

Policja przypomina, że czas pandemii zmienia uroczystości Dnia Wszystkich Świętych. Odwiedzając groby bliskich należy pamiętać o przestrzeganiu obowiązujących obostrzeń. „W miarę możliwości rozłóżmy tegoroczne wizyty na cmentarzach na kilka dni. Spróbujmy przekonać starszych członków naszej rodziny do pozostania w domach lub odwiedzenia grobów w inny dzień niż 1 listopada.” - apelują policjanci.

Pamiętajmy, aby w czasie pobytu na cmentarzu oraz w jego otoczeniu, zwracać szczególną uwagę na bezpieczeństwo osobiste -zasłaniać usta i nos oraz o zachować dystans.

Policjanci zwracają też uwagę na wzmożoną działalność przestępców – kieszonkowców i oszustów. Wybierając się na cmentarz, nie zabierajmy większych kwot pieniędzy, biżuterii oraz innych wartościowych przedmiotów, ponieważ mogą zostać skradzione. Odliczoną kwotę pieniędzy na zakupy warto trzymać w innym miejscu niż portfel i dokumenty. W trakcie płacenia nie pokazujmy, ile pieniędzy mamy przy sobie.

Pieniądze, dokumenty czy telefon komórkowy trzymajmy w wewnętrznej kieszeni ubrania. Torebki, saszetki, plecaki muszą być zamknięte i najlepiej obrócone zapięciem do ciała i przytrzymywane ręką od góry.

W zaparkowanym samochodzie, nie zostawiajmy w widocznym miejscu wartościowych przedmiotów lub dokumentów. Starajmy się parkować na strzeżonych lub dozorowanych parkingach, w miejscach oświetlonych i często uczęszczanych. Wysiadając, sprawdźmy czy drzwi i okna w aucie są zamknięte. Widoczny laptop czy torebka mogą niestety stanowić okazję dla potencjalnego złodzieja.

Podczas porządkowania grobów nie zostawiajmy, nawet na chwilę, torebki lub saszetki na pomniku czy ławce. Dobrze, gdyby ktoś ze znajomych lub rodziny mógł towarzyszyć nam na cmentarzu. Szczególnie unikajmy samotnego chodzenia na cmentarz po zmroku.

Jak co roku w okolicach dnia Wszystkich Świętych na ulicach pojawią się dodatkowe policyjne patrole. Dlatego stosujmy się do poleceń i wskazówek wydawanych przez policjantów lub innych funkcjonariuszy pełniących służbę w rejonach cmentarzy.

Policja przypomina też, że 31 października w godz. 18.00 – 22.00 oraz 1 listopada w godzinach 8.00 - 22.00, obowiązuje zakaz ruchu pojazdów i zespołu pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 12 ton.

autor: oprac. paba
źródło: KWP Rzeszów