Ustrzyki Dolne
sobota, 11 maja 2019

Politycy o ekologii

Politycy o ekologii

Tworzenie i powiększanie obszarów parków narodowych w Karpatach, rozwój kolei i walka ze smogiem - to główne tematy ostatniej z cyklu 4 debat o ekopatriotyzmie - „2050 Polska dla Pokoleń. Jaką przyszłość wybierzesz?” organizowanych z inicjatywy WWF Polska przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. Do udziału w debatach Fundacja zaprasza polityków wszystkich opcji politycznych. W rzeszowskiej debacie uczestniczyli: Bogdan Rzońca (PiS), Krystyna Skowrońska (PO), Maciej Józefowicz (Zieloni), Marcin Jurzysta (Wiosna).

Czyste środowisko lub jego brak to kwestia, która dotyka wszystkich, niezależnie od wyznawanych poglądów. Dlatego WWF Polska zorganizowała w Rzeszowie debatę, do której zaprosiła przedstawicieli i przedstawicielki wszystkich opcji politycznych kandydujących z okręgu do Parlamentu Europejskiego. W ten sposób wyborcy mogli usłyszeć ich poglądy na kwestie środowiskowe i w najbliższych wyborach mają szansę oddać głos świadomie.

Dziedzictwo przyrodnicze Karpat trzeba chronić!
- Powstanie i funkcjonowanie parków narodowych w sposób zapewniający ochronę najcenniejszych fragmentów polskiej przyrody, to szansa na nowoczesny i zrównoważony rozwój terenów wiejskich oraz ochrona polskiego dziedzictwa przyrodniczego. Dlatego jednym z ważniejszych dla regionu tematów, który poruszono podczas debaty była rola gospodarki leśnej, ale również plan tworzenia nowych parków narodowych oraz powiększania istniejących – poinformowała Katarzyna Kościesza, WWF Polska. - Fundacja WWF Polska od lat zabiega o utworzenie na terenie Karpat Turnickiego Parku Narodowego oraz wspiera pomysł rozszerzenia terytorium Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Parki Narodowe w Polsce zajmują jedynie 1,1 proc powierzchni kraju (trzykrotnie mniej niż średnia w Europie) – pod tym względem jesteśmy na 26. miejscu w Europie.

Antoni Kostka z Fundacji Dziedzictwo Przyrodnicze - felietonista Gazety Bieszczadzkiej, podczas spotkania zwrócił uwagę na to, że nadleśnictwa w Karpatach Wschodnich są deficytowe. Bogdan Rzońca (PIS) obiecał, że zweryfikuje tę informację. Kandydat PiS jest za podtrzymaniem obecnej gospodarki leśnej na Pogórzu Przemyskim, gdzie według danych WWF znajdują się jedne z najcenniejszych lasów w Polsce. Pozostali kandydaci byli za tworzeniem lub rozszerzaniem parków narodowych. Kandydatka z ramienia PO podkreślała potrzebę przyznania rekompensat mieszkańcom, jeśli byłaby taka konieczność.

Kolej i walka ze smogiem
Raport „2050. Polska dla Pokoleń”, przygotowany przez Boston Consulting Group (BCG) we współpracy z WWF Polska, zakłada, że należy stworzyć strategię doprowadzenia do zeroemisyjnego transportu w 2050 roku. Transport taki mógłby być oparty, m.in. o rozwój kolei oraz niskoemisyjny transport zbiorowy.

Rozbudowa kolei oraz potrzeba zrównoważonego transportu publicznego w rejonie Rzeszowa były ważnym wątkiem w dyskusji. Bogdan Rzońca (PiS) zadeklarował, że chce wspierać inwestycje w rozbudowę kolei i doprowadzenie połączeń kolejowych do każdego powiatu.

Wszyscy uczestnicy debaty podkreśla, że popierają wspieranie termomodernizacji i rozwój alternatywnych źródeł energii. Pojawiło się kilka kontrowersji w dyskusji o energii wiatrowej. Jednakże rozmówcy zgodni byli, że energia z OZE to jeden z ważniejszych filarów walki ze smogiem. Maciej Józefowicz (Zieloni) wyraził poparcie dla rozwoju zeroemisyjnej gospodarki do 2050 r. Natomiast kandydatka z ramienia PO – Krystyna Skowrońska kilka razy podkreśliła, że ekopatriotyzm społeczny jest potrzebny i ważny.

Eko edukacja
- Polacy są ekopatriotami i zdają sobie sprawę z zagrożeń jakie niesie za sobą degradacja przyrody. Ponad 80 proc. z nas obawia się zanieczyszczenia powietrza, wód i gleb, ponad 60 proc. zmiany klimatu, ponad połowa wycinki lasów, blisko połowa klęsk naturalnych. Prawie 70 proc. chce by głównym źródłem energii stały się odnawialne źródła – mówi o statystykach Katarzyna Kościesza, WWF Polska. -  Natomiast w większości nie mają dużej świadomości i wiedzy o źródłach dewastacji środowiska, ale przede wszystkim potrzebują wiedzy o prostych rozwiązaniach, które mogliby wdrożyć. Dlatego wszyscy kandydaci podkreślili konieczność edukacji ekologicznej społeczeństwa.

Marcin Jurzysta (Wiosna) zadeklarował, że jeśli wygra wybory do Parlamentu Europejskiego, to w swojej działalności główny nacisk położy na rozwój edukacji w zakresie świadomości ekologicznej.

Fot. WWF Polska

autor: paba
źródło: WWF Polska


powiązane artykuły: