Ustrzyki Dolne
niedziela, 5 kwietnia 2020

Ponad 200 nowych przypadków

Ponad 200 nowych przypadków<br/>fot. pixabay
fot. pixabay

„Mamy 207 nowych przypadków zakażenia #koronawirus, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych” - poinformowało dziś rano Ministerstwo Zdrowia. Na Podkarpaciu odnotowano 8 nowych przypadków. W Polsce od wczoraj zmarło 5 osób.

Potwierdzone przypadki dotyczą: 93 osób z woj. mazowieckiego, 38 osób z woj. śląskiego, 20 osób z woj. dolnośląskiego, 12 osób z woj. świętokrzyskiego, 11 osób z woj. małopolskiego, 11 osób z woj. wielkopolskiego, 8 osób z woj. podkarpackiego, 5 osób z woj. pomorskiego, 3 osób z woj. zachodniopomorskiego, 3 osób z woj. lubuskiego, 2 osób z woj. warmińsko-mazurskiego i 1 osoby z woj. lubelskiego.

„Jednocześnie z przykrością informujemy o śmierci kolejnych pięciu osób zakażonych koronawirusem. Są to: 41-letnia kobieta i 84-letni mężczyzna ze szpitali w Krakowie, 71-letni mężczyzna ze szpitala w Poznaniu, 77-letnia kobieta ze szpitala w Bolesławcu i 59-letni mężczyzna ze szpitala w Polanicy-Zdroju” - dodał resort zdrowia w komunikacie.

W sumie liczba zakażonych koronawirusem: 3834/84 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

Osiem nowych zachowań w regionie

Podkarpacki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny dziś rano poinformował o ośmiu nowych zakażeniach w regionie. - Od początku wdrożenia badań w kierunku koronawirusa SARS-CoV-2 w laboratorium Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej wykonano 3303 testy – informuje Adam Sidor. - Badaniami laboratoryjnymi potwierdzono 144 przypadki zakażenia koronawirusem SARS-COS-2, 9 osób wyzdrowiało. Odnotowano 4 zgony.

Wśród zakażonych znajdują się: mężczyzna w sile wieku z powiatu strzyżowskiego (hospitalizacja), młody mężczyzna z powiatu jasielskiego (hospitalizacja), starszy mężczyzna z powiatu tarnobrzeskiego (izolacja), starszy mężczyzna z powiatu tarnobrzeskiego (izolacja), starszy mężczyzna z powiatu tarnobrzeskiego (izolacja), mężczyzna w sile wieku z powiatu niżańskiego (hospitalizacja), młody mężczyzna z powiatu jasielskiego (hospitalizacja) oraz starsza kobieta z powiatu rzeszowskiego (hospitalizacja).

Wczoraj po godz. 16 WSSE poinformowało o 7 przypadkach, wśród zakażonych są: starsza kobieta powiatu stalowowolskiego (hospitalizowana), starszy mężczyzna z powiatu jasielskiego (hospitalizowany), mężczyzna w sile wieku z powiatu dębickiego (w izolacji), mężczyzna w sile wieku z powiatu rzeszowskiego hospitalizowany), starszy mężczyzna z powiatu stalowowolskiego (w izolacji), starszy mężczyzna z powiatu stalowowolskiego (hospitalizowany) oraz kobieta w sile wieku z powiatu stalowowolskiego (w izolacji).

Również wczoraj poinformowano o kolejnych osobach, które wyzdrowiały, to: kobieta w sile wieku z powiatu niżańskiego, która przebywała w izolacji domowej oraz kobieta w sile wieku z powiatu przemyskiego, która przebywała w szpitalu w Łańcucie.

W Polsce koronawirusem zakażonych jest 3834 osoby, 84 nie żyją. Na świecie potwierdzono już 1203923 przypadki zachorowań na koronawirusa. Zmarło 64795 osób.

Jak informuje TVN24, eksperci Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) rozważają wprowadzenie zalecenia noszenia masek ochronnych w miejscach publicznych, szczególnie w pomieszczeniach. Z badań amerykańskich wynika, że zachowanie dystansu 2 metrów może nie być wystarczające. Potrzebnych jest sześć, a nawet osiem metrów.

Narodowy Fundusz Zdrowia prowadzi całodobową infolinię (tel. 800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

 

autor: oprac. paba
źródło: MZ/ WSSE Rzeszów/TVN24