Ustrzyki Dolne
czwartek, 30 lipca 2020

Ponad 600 zakażeń w kraju, 45 na Podkarpaciu

Ponad 600 zakażeń w kraju, 45 na Podkarpaciu<br/>fot. Ministerstwo Zdrowia
fot. Ministerstwo Zdrowia

Liczba zakażonych koronawirusem w Polsce przekroczyła 45 tys. osób. Dobowa liczba zakażeń wyniosła dziś ponad 600 osób. Na Podkarpaciu potwierdzono aż 45 nowych przypadków. Wśród zakażonych są pracownicy urzędu w Dubiecku, pracownica przedszkola w Przemyślu oraz położna i ciężarne z rzeszowskiego Pro Familia.

„Mamy 615 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: śląskiego (160), małopolskiego (133), mazowieckiego (95), łódzkiego (67), podkarpackiego (45), wielkopolskiego (27), opolskiego (17), pomorskiego (12), lubelskiego (11), lubuskiego (10), kujawsko-pomorskiego (9), podlaskiego (7), zachodniopomorskiego (7), dolnośląskiego (5), świętokrzyskiego (5) i warmińsko-mazurskiego (5)” - poinformowało dziś rano Ministerstwo Zdrowia.

„Z przykrością informujemy o śmierci 15 osób zakażonych koronawirusem (wiek-płeć, miejsce zgonu): 80-K, 91-M, 68-M, 88-M, 62-M, 87-M Kraków, 59-K Nowy Sącz, 82-K Kędzierzyn Koźle, 83-M Tychy, 90-K Racibórz, 64-M Gliwice, 81-K Radom, 79-M Grajewo, 81-K Zielona Góra, 72-K Poznań. Większość osób miała choroby współistniejące.”

Podkarpacki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny informuje, że od początku wdrożenia badań w kierunku koronawirusa SARS-CoV-2 przebadano ogółem 54 903 próby pobrane od mieszkańców województwa podkarpackiego w tym: w laboratoriach Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej – 37 981 oraz dodatkowo inne laboratoria (COVID-19 z listy Ministerstwa Zdrowia) – 16 922.

- Obecnie na terenie województwa podkarpackiego pod nadzorem pozostaje 48 osób, 2085 poddanych jest kwarantannie, a w izolacji przebywa 358 osób – informuje Adam Sidor, Podkarpacki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny. - Aktualnie z potwierdzonym COVID-19 hospitalizowane są 83 osoby. Badaniami laboratoryjnymi potwierdzono 1275 przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, 773 osoby wyzdrowiały. Odnotowano 61 zgonów.

Kolejne 10 osób, które wyzdrowiały to 8 mieszkańców powiatu jarosławskiego oraz po jednej osobie z powiatu przemyskiego i stalowowolskiego.

Dziś WSSE poinformowała o 45 nowych potwierdzonych przypadkach zakażeń, wśród nich jest: 20 osób z powiatu jarosławskiego - w tym dziewięć kobiet i jedenastu mężczyzn (hospitalizacja i izolacje), 8 osób z powiatu mieleckiego - w tym pięciu mężczyzn i trzy kobiety (izolacje), 7 osób z powiatu przemyskiego - w tym pięć kobiet i dwóch mężczyzn (hospitalizacja i izolacje), 3 osoby z Przemyśla - w tym dwie kobiety i mężczyzna (hospitalizacje i izolacja), kobieta i mężczyzna z powiatu przeworskiego (izolacja), kobieta i mężczyzna z powiatu stalowowolskiego (izolacja), kobieta z powiatu dębickiego (izolacja), kobieta z powiatu łańcuckiego (hospitalizacja) oraz mężczyzna z Rzeszowa (izolacja).

Najwięcej zakażonych jest obecnie w powiecie jarosławskim - 518. Są to osoby powiązane z ogniskami w Centrum Opieki Medycznej w Jarosławiu, ogniskiem w Specjalistycznym Psychiatrycznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Jarosławiu, ogniskiem rodzinnym w jednej z miejscowości powiatu oraz z ogniskiem w Zakładach Mięsnych.

W Zakładach Mięsnych w Jarosławiu wynik dodatni potwierdzono u 300 osób, w tym u 205 pracowników oraz u 95 osób z kontaktu. W zorganizowanym punkcie „walk thru” przebadano łącznie 960 pracowników – wykryto 117 zakażeń.

Ponadto w dniu 22 lipca, badaniami przesiewowymi objęto 300 pracowników Zakładu Mondelez w Jarosławiu, gdzie do 24 lipca odnotowano 15 wyników pozytywnych. Od tamtego czasu nie odnotowano w zakładzie wyników dodatnich.

W powiecie jarosławskim wyzdrowiało już 278 osób, odnotowano 16 zgonów, a 363 osoby objęto kwarantanną. Dochodzenie epidemiologiczne są w toku.

27 lipca Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Przemyślu uzyskał informację o dodatnim wyniku u jednej z opiekunek w przemyskim przedszkolu. Placówka wdrożyła wszystkie obowiązujące wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego, Ministra Zdrowia oraz MEN. W wyniku przeprowadzonego dochodzenia ustalono wszystkie osoby z kontaktu, które zostały objęte kwarantanną i wytypowane do badań.

W Urzędzie Gminy w Dubiecku potwierdzono 8 wyników dodatnich, w tym u 4 pracowników oraz 4 osób z kontaktu (z pracownikami urzędu). W ramach prowadzonych działań badaniami objęto 66 osób (w tym 27 pracowników i 29 osób z kontaktu). Kwarantanną objęto 56 osób. Dochodzenia epidemiologiczne są w toku.

W ognisku powiązanym z zachorowaniami na kolonii w Rabce Zdroju, do 18 lipca wynik dodatni potwierdzono u 14 osób, w tym 5 opiekunów, 5 uczestników kolonii i 4 osób z kontaktu. Zachorowania dotyczą mieszkańców powiatów: tarnobrzeskiego, kolbuszowskiego, niżańskiego i Tarnobrzega. Nie odnotowano wyników dodatnich od dnia 25 lipca.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Rzeszowie uzyskał z informacje o potwierdzonym wyniku dodatnim u położnej w Szpitalu Specjalistycznym PRO-FAMILIA w Rzeszowie. Podjęte zostały następujące działania: kwarantanną objęto ogółem 72 osoby z terenu miasta i powiatu rzeszowskiego (w tym 7 osób z personelu oraz 16 pacjentek, 16 noworodków i 33 współdomowników). Dane 39 pacjentek PPIS w Rzeszowie przekazał do innych PSSE w województwie i poza województwem w celu objęcia ich nadzorem i badaniami. W szpitalu przeprowadzono gruntowną dezynfekcję, którą wykonano poprzez zamgławianie środkiem do dezynfekcji na bazie nadtlenku wodoru i srebra. Dezynfekcję przeprowadzono we wszystkich pomieszczeniach izby przyjęć, oddziału patologii ciąży, wszystkich odcinków oddziału ginekologiczno – położniczego, traktu porodowego i in. Pacjentki przebywające w Oddziale Patologii Ciąży, mające kontakt z zakażonym pracownikiem zostały poddane kwarantannie w warunkach szpitalnych. Po upływie 7 dni od kontaktu u pacjentek zostały wykonane testy na obecność wirusa SARS CoV-2 – wyniki ujemne. Wstrzymano przyjęcia nowych pacjentek do oddziału patologii ciąży. Przyjmowane są pacjentki wyłącznie w stanach nagłych na wydzieloną do tego celu część oddziału ginekologiczno – położniczego. Do dnia 29 lipca badaniami kontrolnymi w szpitalu objęto 235 osób z personelu oraz 58 pacjentek (wszystkie wyniki ujemne).

W dniu 29 lipca uzyskano 2 pozytywne wyniki u pacjentek szpitala wypisanych ze szpitala (z powiatów dębickiego i mieleckiego). Dochodzenie epidemiologiczne jest w toku.

Obecnie liczba zakażonych koronawirusem w Polsce wynosi 45 031, zmarło już 1 709 osób.

 

autor: oprac. paba
źródło: MZ/WSSE Rzeszów