Ustrzyki Dolne
piątek, 31 lipca 2020

Pond 650 zakażeń

Pond 650 zakażeń<br/>fot. Ministerstwo Zdrowia
fot. Ministerstwo Zdrowia

Ponad 650 zakażeń potwierdziło dziś Ministerstwo Zdrowia, najwięcej zakażeń wykryto na Śląsku. Nowe ognisko koronawirusa potwierdził też podkarpacki sanepid - wirusa wykryto u pacjentów przemyskiego szpitala. Wzrasta też liczba zakażonych pacjentek związanych ze szpitalem położniczym Pro FAMILIA w Rzeszowie.

„Mamy 657 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: śląskiego (227), mazowieckiego (104), małopolskiego (77), wielkopolskiego (59), dolnośląskiego (35), łódzkiego (30), podkarpackiego (28), lubelskiego (20), kujawsko-pomorskiego (17), pomorskiego (15), opolskiego (13), lubuskiego (11), warmińsko-mazurskiego (9), podlaskiego (6), zachodniopomorskiego (4) i świętokrzyskiego (2)” - poinformowało dziś rano Ministerstwo Zdrowia.

„Z przykrością informujemy o śmierci 7 osób zakażonych koronawirusem (wiek-płeć, miejsce zgonu): 83-K, 70-M Radom, 91-K Wschowa, 59-M, 79-K, 59-M Kraków, 80-M Siedlce (mieszkaniec woj. lubelskiego). Większość osób miała choroby współistniejące.”

Podkarpacki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny informuje, że od początku wdrożenia badań w kierunku koronawirusa SARS-CoV-2 przebadano ogółem 55 615 prób pobranych od mieszkańców województwa podkarpackiego w tym: w laboratoriach Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej – 38 406 oraz dodatkowo inne laboratoria (COVID-19 z listy Ministerstwa Zdrowia) – 17 209.

- Obecnie na terenie województwa podkarpackiego pod nadzorem pozostaje 40 osób, 2218 poddanych jest kwarantannie, a w izolacji przebywa 365 osób – informuje Adam Sidor, Podkarpacki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny. - Aktualnie z potwierdzonym COVID-19 hospitalizowanych jest 89 osób.

Badaniami laboratoryjnymi potwierdzono 1303 przypadki zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, 788 osób wyzdrowiało. Odnotowano 61 zgonów.

Kolejnych 15 osób, które wyzdrowiały to: 6 mieszkańców powiatu jarosławskiego, 4 osoby z powiatu przemyskiego, 2 osoby z powiatu mieleckiego oraz po jednej osobie z powiatu przeworskiego, łańcuckiego i jasielskiego.

Dziś WSSE potwierdziła 28 nowych przypadków, wśród nich są: 3 osoby z powiatu jarosławskiego w tym dwóch mężczyzn i kobieta, 2 osoby z miasta Krosna – kobieta i mężczyzna, 4 osoby z powiatu łańcuckiego w tym trzy kobiety i mężczyzna, 4 osoby z powiatu przemyskiego – kobiety, 5 osób z miasta Przemyśla – mężczyźni, kobieta z powiatu przeworskiego, 3 osoby z powiatu rzeszowskiego w tym dwóch mężczyzn i kobieta, kobieta z miasta Rzeszowa, 2 kobiety z powiatu sanockiego, 2 kobiety z powiatu stalowowolskiego oraz mieszkanka Tarnobrzega.

Najwięcej zakażonych jest w powiecie jarosławskim,  gdzie wynik dodatni zdiagnozowano u 521 osób. Są one powiązane z ogniskami w Centrum Opieki Medycznej w Jarosławiu, ogniskiem w Specjalistycznym Psychiatrycznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Jarosławiu, ogniskiem rodzinnym w jednej z miejscowości powiatu oraz z ogniskiem w Zakładach Mięsnych w Jarosławiu.

Jak informuje sanepid, nie wzrasta liczba chorych w Zakładach Mięsnych. Wynik dodatni potwierdzono u 300 osób, w tym u 205 pracowników oraz 95 osób z kontaktu. W zorganizowanym punkcie „walk thru” przebadano łącznie 960 pracowników – wykryto 117 zakażeń.

Na tym samym poziomie utrzymuje się tez liczba zakażonych pracowników Zakładu Mondelez w Jarosławiu. Koronawirusem zakaziło się tam 15 osób. Od 24 lipca nie odnotowano w zakładzie wyników dodatnich.

W ogniskach w powiecie jarosławskim wyzdrowiały 284 osoby, odnotowano 16 zgonów, a 394 osoby objęto kwarantanną. Dochodzenie epidemiologiczne są w toku.

Wygasło ognisko koronawirusa związane z pracownikami sklepu LIDL w Przemyślu. Niestety 27 lipca potwierdzono dodatni wynik u jednej z opiekunek w przemyskim przedszkolu. Placówka wdrożyła wszystkie obowiązujące wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego, Ministra Zdrowia oraz MEN. W wyniku przeprowadzonego dochodzenia ustalono w wszystkie osoby z kontaktu, które zostały objęte kwarantanną i wytypowane do badań.

Wczoraj WSSE potwierdziła nowe ognisko koronawirusa w Urzędzie Gminy w Dubiecku. Potwierdzono tam 8 wyników dodatnich, w tym u 4 pracowników oraz 4 osób z kontaktu (z pracownikami urzędu). Badaniami objęto 66 osób - w tym 27 pracowników i 29 osób z kontaktu. Kwarantanną objęto 56 osób. Dochodzenia epidemiologiczne są w toku.

W dniach 28-30 lipca Państwowy Powiatowy Inspektor sanitarny w Przemyślu otrzymał informację o nowym ognisku koronawirusa w Szpitalu im. Ojca Pio w Przemyślu. Pozytywny wynik potwierdzono u 6 osób - 3 pacjentów oraz 3 osoby personelu medycznego. Oddział został zamknięty, nie ma wypisów pacjentów oraz przyjęć nowych pacjentów do czasu uzyskania wyników badań. Trwa dochodzenie epidemiologiczne. Kwarantanną zostało objetych 7 osób z personelu medycznego i ich rodziny. Zaplanowano badania osób z kontaktu. Dochodzenie epidemiologiczne jest w toku.

Nie powiększa się natomiast liczba zakażonych osób, powiązanych z ogniskiem na kolonii w Rabce Zdroju. Dodatni wynik potwierdzono tam u 14 osób, w tym u 5 opiekunów, 5 uczestników kolonii i 4 osób z kontaktu. Zachorowania dotyczą mieszkańców powiatów: tarnobrzeskiego, kolbuszowskiego, niżańskiego i miasta Tarnobrzeg. Wyników dodatnich nie odnotowano od 25 lipca.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Rzeszowie poinformował o potwierdzonym wyniku dodatnim u jednej z położnych w Szpitalu Specjalistycznym PRO-FAMILIA w Rzeszowie. Kwarantanną objęto ogółem 72 osoby z terenu miasta i powiatu rzeszowskiego - w tym 7 osób z personelu oraz 16 pacjentek, 16 noworodków i 33 współdomowników. Dane 39 pacjentek Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Rzeszowie przekazał do innych PSSE w województwie i poza województwem w celu objęcia nadzorem i badaniami.

„W ramach działań mających na celu przecięcie dróg szerzenia się zakażenia w szpitalu przeprowadzono gruntowną dezynfekcję poprzez zamgławianie środkiem do dezynfekcji na bazie nadtlenku wodoru i srebra, dezynfekcję przeprowadzono we wszystkich pomieszczeniach izby przyjęć, oddziału patologii ciąży, wszystkich odcinków oddziału ginekologiczno – położniczego, traktu porodowego i in. pacjentki przebywające w Oddziale Patologii Ciąży, mające kontakt z zakażonym pracownikiem zostały poddane kwarantannie w warunkach szpitalnych. Po upływie 7 dni od kontaktu u pacjentek zostały wykonane testy na obecność wirusa SARS CoV-2 – wyniki ujemne. Wstrzymano przyjęcia nowych pacjentek do oddziału, tj. patologii ciąży. Przyjmowane są pacjentki wyłącznie w stanach nagłych na wydzieloną do tego celu część oddziału ginekologiczno – położniczego. Do dnia 29.07.2020 r. badaniami kontrolnymi w szpitalu objęto: 235 osób z personelu oraz 58 pacjentek (wszystkie wyniki ujemne)” - informuje biuro rzecznika WSSE w Rzeszowie.
Do dnia 30 lipca uzyskano ogółem 4 pozytywne wyniki, w tym 3 u pacjentek wypisanych ze szpitala (z powiatów dębickiego, mieleckiego i krośnieńskiego) i 1 osoby z personelu. Dochodzenie epidemiologiczne jest w toku.

Obecnie liczba zakażonych koronawirusem w Polsce wynosi 45 688, zmarło już 1 716 osób.

autor: oprac. paba
źródło: MZ/WSSE Rzeszów