Ustrzyki Dolne
środa, 4 marca 2020

Potwierdzono koronawirusa. Podajemy listę oddziałów zakaźnych.

Potwierdzono koronawirusa. Podajemy listę oddziałów zakaźnych. <br/>fot. Ministerstwo Zdrowia
fot. Ministerstwo Zdrowia

Minister zdrowia Łukasz Szumowski potwierdził dziś podczas konferencji prasowej, że w Polsce pojawił się pierwszy, potwierdzony przypadek koronawirusa. Gdzie powinni się zgłaszać mieszkańcy naszego regionu, którzy podejrzewają, że mogą być zainfekowani koronawirusem? Podajemy listę szpitali.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski przekazał dziś, że w Polsce pojawił się pierwszy, potwierdzony przypadek koronawirusa. – Dzisiaj w nocy otrzymaliśmy dodatnie wyniki pierwszego pacjenta, który ma potwierdzone zachorowanie na koronawirusa – powiedział minister zdrowia podczas konferencji prasowej i dodał, że jest to jedyny dodatni wynik, na ponad 560 wykonanych testów.

Minister odpowiadając na pytania dziennikarzy poinformował, że w związku z potwierdzonym przypadkiem koronawirusa w Polsce nie zostaną wprowadzone żadne nowe procedury. Polityk podkreślił, że należy w szczególności zachować spokój i zdrowy rozsądek, a także podstawowe zasady higieny i często myć ręce. – Ta choroba jest w przebiegu podobna do grypy, to nie jest taka choroba jak SARS, MERS czy ebola, 80 proc. osób przechodzi ją łagodnie, nie ma powodów do niepokoju – zapewnił.

Kim jest pacjent?
Łukasz Szumowski ze względu na ochronę danych osobowych nie chciał mówić o danych pacjenta, poinformował jedynie, że ta osoba przyjechała z Niemiec i czuje się dobrze. Obecnie przebywa w szpitalu w Zielonej Górze i tam będzie leczony. Nie należy do grupy wysokiego ryzyka, a kontakt z tą osobą miało niewiele osób. Pacjent czuł się źle i praktycznie od razu po powrocie do Polski zgłosił się do lekarza. – Służby sanitarne uznały, że ryzyko jest wysokie. Dedykowana karetka, przeznaczona do takiego transportu, przewiozła pacjenta do szpitala zakaźnego – dodał szef resortu zdrowia.

Szef resortu zdrowia podziękował służbom sanitarnym za bardzo sprawne działanie, a także wojewodzie za odpowiednią karetkę do przewozu osób. – Pacjent został przewieziony do szpitala i tak jak zawsze to się dzieje, podobnie jak w Policach, wszystkie osoby, które miały kontakt z tym pacjentem, zostały objęte kwarantanną domową – dodał.

Podkarpackie oddziały zakaźne wskazane przez Ministerstwo Zdrowia, do których powinny zglaszać się osoby z podejrzeniem zainfekowania koronawirusem.

Dębica - Zespół Opieki Zdrowotnej w Dębicy, Oddział Obserwacyjno-Zakaźny i Chorób Wątroby, Krakowska 91
Jarosław - Centrum Opieki Medycznej, Oddział Obserwacyjno-Zakaźny z Pododdziałem Hepatologicznym i Ośrodkiem Leczenia WZW, 3 Maja 70
Jasło - Szpital Specjalistyczny w Jaśle, Oddział Obserwacyjno-Zakaźny I WZW, Lwowska 22
Łańcut - Centrum Medyczne w Łańcucie Sp. Z O.O., Kliniczny Oddział Chorób Zakaźnych Z Pododdziałem Hepatologicznym, Ignacego Paderewskiego 5
Mielec - Szpital Specjalistyczny Im. Edmunda Biernackiego w Mielcu, Oddział Obserwacyjno-Zakaźny I Chorób Wątroby, Żeromskiego 22
Przemyśl - Wojewódzki Szpital Im. Św. Ojca Pio w Przemyślu, Oddział Obserwacyjno-Zakaźny, Rogozińskiego 30
Sanok - Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Sanoku, Oddział Obserwacyjno-Zakaźny, 800-Lecia 26

Więcej informacji na stronie Podkarpackiego Urzedu Wojewódzkiego - TUTAJ

 

Potwierdzono koronawirusa. Podajemy listę oddziałów zakaźnych. <br/>fot. organizatorzy
fot. organizatorzy
autor: oprac. paba
źródło: Ministerstwo Zdrowia


powiązane artykuły: