Ustrzyki Dolne
piątek, 25 września 2020

Prewencja ćwiczyła w Polańczyku

Prewencja ćwiczyła w Polańczyku

Odbijanie zakładników z rąk terrorystów oraz poznawanie zasad ratownictwa wodnego były tematami szkolenia policjantów z rzeszowskiego oddziału prewencji. Szkolenie zostało przeprowadzone w miniony weekend na Zalewie Solińskim.

Szkolenie odbyło się bazie Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Polańczyku. Zorganizowane zostało przez Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie oraz dowództwo Oddziału Prewencji Policji. Do ćwiczeń praktycznych wykorzystano nowoczesne łodzie, jakie są na wyposażeniu policyjnych stermotorzystów. Policjantów szkolili ratownicy z Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz Zakładu Pola Walki i Ratownictwa w Krakowie.

Policjanci, którzy wchodzą w skład Plutonu Wsparcia Taktycznego OPP, mieli możliwość poznać podstawy ratownictwa wodnego, w szczególności nauczyć się korzystać ze sprzętu ratowniczego, udzielać pomocy tonącemu poprzez jej holowanie czy podejmowanie z wody.

Policjanci doskonalili swoje umiejętności, aby sprawnie i skutecznie działać w sytuacjach, kiedy zagrożone jest ludzkie życie. Mieli szansę, by wykonać skoki do wody z płynącej łodzi i poznać zasady desantu. Te umiejętności są niezwykle cenne, gdyż zdarza się, że to policjanci jako pierwsi są na miejscu wypadku.

W szkoleniu udział wzięli też żołnierze z Zakładu Pola Walki i Ratownictwa w Krakowie. Z ich udziałem przeprowadzono symulację odbijania zakładników, ćwiczono technikę wejścia na pokład statku, przy różnych prędkościach, zasady planowania działań specjalnych na wodzie, zatrzymywanie sprawców czy udzielanie pomocy poszkodowanym.

Nad bezpieczeństwem uczestników szkolenia podczas działań w wodzie, czuwali ratownicy WOPR.

FOT. KWP RZESZÓW

Prewencja ćwiczyła w Polańczyku
Prewencja ćwiczyła w Polańczyku
Prewencja ćwiczyła w Polańczyku
Prewencja ćwiczyła w Polańczyku
Prewencja ćwiczyła w Polańczyku
autor: oprac. paba
źródło: KWP Rzeszów