Ustrzyki Dolne
sobota, 20 kwietnia 2019

Przed wyjazdami na Ukrainę.... przypominamy

Przed wyjazdami na Ukrainę.... przypominamy<br/>fot. https://worldcam.live/pl/webcam/pgkroscienko1
fot. https://worldcam.live/pl/webcam/pgkroscienko1

Bieszczadzki Odział Straży Granicznej przypomina, że w okresie przedświątecznym - Świąt Wielkanocnych, a także zbliżającego się weekendu majowego, podróżni udający się na Ukrainę przez podkarpackie przejścia graniczne winni liczyć się z większym natężeniem ruchu, a tym samym wydłużonym czasem oczekiwania na odprawę graniczną.

Biorąc pod uwagę statystyki dot. ruchu granicznego z ostatnich kilku lat, BiOSG informuje podróżnych którzy planują wyjazdy świąteczne i turystyczne w majowy weekend na Ukrainę, o możliwości wydłużonego czasu oczekiwania na odprawę graniczną.

Granicę na Podkarpaciu można przekroczyć przez przejścia graniczne:

    Budomierz-Hruszew
    Korczowa-Krakowiec
    Medyka-Szeginie
    Krościenko-Chyrów

Aktualne czasy oczekiwań na wyjazd z Polski można sprawdzać na stronie internetowej: www.granica.gov.pl

Można korzystać z podglądu przejść granicznych z kamerek internetowych które prowadzą transmisję na żywo z każdego z przejść granicznych z Ukrainą.

Informacje dla obywateli polskich podróżujących na Ukrainę dostępne są na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych: polakzagranica.msz.gov.pl

Przypominamy, że obywatele państw trzecich ( w tym ob. Ukrainy), aby wjechać na terytorium państw Schengen muszą spełniać określone warunki tj.:

  •     posiadać ważny dokument podróży oraz wizę, jeśli taka jest wymagana od obywateli danego państwa,
  •     określić cel podróży oraz
  •     posiadać odpowiednie środki na okres pobytu i na powrót,
  •     osoba, która zamierza wjechać na obszar Schengen nie może figurować również w systemie SIS, jako osoba niepożądana lub stanowiąca zagrożenie dla porządku publicznego.

W przypadku wjazdu w ruchu bezwizowym na podstawie paszportu biometrycznego należy sprawdzić czy w ostatnim okresie 180 dni wstecz limit pobytu krótkoterminowego nie został wyczerpany.

 

autor: BiOSG