Ustrzyki Dolne
środa, 26 lutego 2020

Przybyło nazwisk w leśnym martyrologium

Symboliczny grób leśniczego Kazimeirza Gołębiowskiego, zamordowanego przez UPA

Od kilkunastu lat Edward Orłowski z Nadleśnictwa Komańcza prowadzi martyrologium leśników poległych i zamordowanych w okresie wojny i tuż po niej na terenie Małopolski Wschodniej, a więc w zasięgu przedwojennej Dyrekcji Lasów Państwowych we Lwowie.

Leśny historyk nie ustaje w swej pracy; w 2013 roku lista ta zawierała 920 nazwisk, obecnie liczy ich 1146. To efekt wielkiej pracy badawczej bieszczadzkiego leśnika z historyczną pasją. Spośród 1146 zidentyfikowanych obecnie leśników – ofiar wojny, aż 430 pochodziło z terenu obecnego Podkarpacia. Po wielu z nich wszelki ślad zaginął, nie mają nawet własnego grobu.
- Leśnicy byli tą grupą zawodową, która bardzo mocno ucierpiała w czasie wojny, zwłaszcza na wschodnich rubieżach kraju, naszą powinnością jest wyciągniecie ich z niebytu i przywrócenie ludzkiej pamięci – mówi Edward Orłowski. – Dzięki temu, że od kilku lat publikujemy wyniki moich prac, ciągle otrzymuję nowe fakty do weryfikacji i uzupełnienia. Skutek jest taki, że co dwa lata na mojej liście przybywa po kilkadziesiąt nazwisk ludzi lasu, którzy ponieśli śmierć w związku z wojną lub wydarzeniami bezpośrednio po jej zakończeniu. Ta lista pokazuje ogrom strat naszej grupy zawodowej, ale jest też efektem kontaktów z rodzinami, kwerendy archiwów i pojawiających się publikacji. 

Od kilku lat Edward Orłowski zajmuje się też identyfikacją ofiar z Wołynia, a więc z terenu byłej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łucku. Obecnie ustalił ich już 425 na osobnej liście. Najwięcej trudności sprawia ustalenie losów leśników deportowanych po wojnie w głąb Rosji. Autor martyrologium zwraca się z prośbą do internautów o przekazywanie wszelkich informacji mogących wzbogacić wiedzę na ten temat.

Zainteresowani mogą kierować korespondencję bezpośrednio na adres: edward.orlowski@krosno.lasy.gov.pl lub komunikować się telefonicznie: 519 345 952 lub 13 46 77 041
Uaktualniona lista na: http://www.krosno.lasy.gov.pl/martyrologium#.XlUBcjJKipo

fot. arch RDLP Krosno

 

Krzyż na Brenzbergu - do dziś nie ustalono wszystkich nazwisk lesników, którzy zostali tu zamordowani
autor: EdM