Ustrzyki Dolne
wtorek, 25 października 2022

Ruszył 16-sty semestr Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego w Ustrzykach Dolnych

Ruszył 16-sty semestr Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego w Ustrzykach Dolnych

Po raz kolejny Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza wystartowała z zajęciami dla głodnych wiedzy, małych studentów, w ramach Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego. W ubiegłą sobotę – 22 października, 60-osobowa grupa rozpoczęła semestr zimowy 2022-23 pierwszym wykładem, który odbył się w Ustrzyckim Domu Kultury i tym samym zapoczątkował cykl zajęć dla dzieci w wieku 7-12 lat. Jest to już 16-sty semestr DUT, dzięki któremu dzieci z Gminy Ustrzyki Dolne mogą w ramach bezpłatnych zajęć pogłębiać swoją wiedzę z zakresu nauk ścisłych.

Podczas pierwszego wykładu zatytułowanego „Czy słońce jest wyjątkowe?” uczestnicy przekonali się czym wyróżnia się Słońce na tle innych gwiazd oraz jak przedstawia się nasz układ planetarny w porównaniu z tysiącami innych układów planet w Galaktyce. Dokonali przeglądu różnych typów gwiazd i dowiedzieli się, co oznacza, że Słońce jest gwiazdą żółtą. Dzieci zasypały prowadzącą lawiną astronomicznych pytań, a także mogły dotknąć meteorytu i przekonać się z bliska jak wygląda jego struktura, jaka jest jego wielkość czy waga. Wykład poprowadziła dr Elżbieta Kuligowska z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Tradycyjnie przed rozpoczęciem zajęć każdy uczestnik Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego otrzymał specjalną wyprawkę składającą się z indeksu, identyfikatora, notesu oraz „Zestawu Naukowca”, dzięki któremu każdy młody student będzie mógł samodzielnie eksperymentować w domu, przy pomocy otrzymanej w zestawie instrukcji i materiałów.

Dziecięcy Uniwersytet Techniczny działa również w Rzeszowie oraz Filiach w Mielcu, Jaśle i Dębicy. W ubiegłą sobotę pierwszy wykład odbył się także w Mielcu, poruszając temat związany z motoryzacją i działaniem samochodu.

Zajęcia Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego dzięki swojej formie od lat cieszą się zainteresowaniem i zaangażowaniem swoich studentów. Wykłady interaktywne i warsztaty, w których dzieci własnoręcznie tworzą, doświadczają i eksperymentują sprawiają, że nauka staje się prostsza i przyjemniejsza, a dzięki temu ich motywacja do pogłębiania danego tematu znacznie wzrasta.

W semestrze zimowym DUT w Ustrzykach Dolnych, dla każdego uczestnika zaplanowane zostały jeszcze 3 wykłady oraz 4 warsztaty (prowadzone w małych, 15 osobowych grupach). Wszystkie wykłady odbywają się w Ustrzyckim Domu Kultury, natomiast warsztaty prowadzone są w Szkole Podstawowej nr 1 w Ustrzykach Dolnych. W spotkaniach uczestniczy łącznie 60 osób.

Zajęcia, które potrwają do lutego 2023 r. organizowane są dzięki współpracy z Partnerem Strategicznym - Gmina Ustrzyki Dolne, a także dzięki Partnerom – Ustrzycki Dom Kultury oraz Szkoła Podstawowa nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Ustrzykach Dolnych.

Ruszył 16-sty semestr Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego w Ustrzykach Dolnych
Ruszył 16-sty semestr Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego w Ustrzykach Dolnych
autor: MP