Ustrzyki Dolne
poniedziałek, 25 stycznia 2021

Ruszyły szczepienia populacyjne przeciw COVID-19, w pierwszej kolejności seniorów

Ruszyły szczepienia populacyjne przeciw COVID-19, w pierwszej kolejności seniorów<br/>fot. PAP
fot. PAP

Dzisiaj ruszyły szczepienia populacyjne. W pierwszej kolejności zaszczepią się najstarsi. W całym kraju przygotowanych jest 5 tys. punktów, w których można tego dokonać.

Wszystkich seniorów powyżej 70. roku życia jest w Polsce blisko 4,6 mln osób, w tym osób powyżej lat 80-ciu jest ponad 1,75 mln, a osób w wieku 70-79 lat - ponad 2,8 mln osób. Ile osób starszych finalnie zgłosi chęć szczepienia, trudno przewidzieć. Cały czas prowadzone są działania edukacyjne i promocyjne zachęcające do szczepień. Ograniczeniem, jak podkreśla rząd, nie są możliwości zaszczepienia, ale ograniczona liczba dawek.

Plany zakładają, że do końca I kwartału tego roku szczepionkę przeciwko Covid-19 w Polsce przyjmie 3 mln 100 tys. osób. - System, który został stworzony, pozwoliłby na zaszczepienie ponad 11 mln osób, brakuje nam wyłącznie szczepionek" – podał szef KPRM Michał Dworczyk.

Zainteresowanie szczepieniami jest bardzo duże. 22 stycznia, w ciągu pierwszych trzech godzin zapisało się 150 tys. osób w wieku od 70 do 79 lat. Na infolinii odnotowywano nawet 300 tys. połączeń na minutę, co wywołało trudności w jej działaniu.

Seniorzy, którzy nie są mobilni i mogą mieć trudności z dotarciem do punktu szczepień, mogą zgłaszać potrzebę transportu. Wsparcie w tym zakresie organizują samorządy. Informacje dostępne są m.in. na stronach urzędów wojewódzkich.

Do tej pory w Polsce zaszczepiło się przeciwko COVID-19 ponad 701 tys.

 
autor: RED/PAP