Ustrzyki Dolne
czwartek, 20 września 2018

Są pieniądze na rozwój Bieszczad

Są pieniądze na rozwój Bieszczad

- Chcemy, aby obszar Bieszczad, który jest tak bardzo atrakcyjny turystycznie w dalszym ciąg miał możliwość poprawy infrastruktury, jakości usług dla turystów, które mogą być świadczone. I właśnie temu poświęcona jest dzisiejsza uchwała, która uruchamia nabór środków dla mikro-małych i średnich przedsiębiorstw z terenu Bieszczad – mówił 18 września, podczas konferencji prasowej marszałek Władysław Ortyl.

- Te dotacje są dla przedsiębiorców, którzy funkcjonują w obszarze usług dla turystów. Zarząd województwa podjął dziś decyzję i ten nabór stał się faktem. Na dofinansowanie projektów przeznaczamy 8 mln zł – dodał marszałek Ortyl.

W spotkaniu z dziennikarzami, którego głównym tematem były środki dedykowane rozwojowi Bieszczad, obok marszałka Władysława Ortyla wzięli udział: członek zarządu województwa Piotr Pilch oraz dyrektor departamentu zarządzania RPO WP Wojciech Magnowski.

Maksymalny poziom dofinansowania projektu wynosi 70 proc. wydatków kwalifikowanych. Wsparcie będzie obejmowało projekty promujące rozwój MŚP przez inwestycje wspierające nowe lub ulepszone produkty albo usługi realizowane na terenie Bieszczad, czyli w gminach Czarna, Lutowiska, Ustrzyki Dolne, Baligród, Cisna, Lesko, Olszanica, Solina, Komańcza, Tyrawa Wołoska, Zagórz, Bircza.

- To konkretna pomoc, która trafia w konkretne miejsce – podkreślał marszałek Władysław Ortyl.

O wsparcie w ramach konkursu mogą ubiegać się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, prowadzące działalność gospodarczą na terenie bieszczadzkich gmin, nie krócej niż rok od dnia złożenia wniosku o dofinansowanie.

- Bieszczady są jednym z najpiękniejszych i najbardziej atrakcyjnych regionów w Polsce, a wciąż są niedoinwestowane. Naszymi decyzjami, które są spójne z działaniami polskiego rządu chcemy to zmienić. Strategia Bieszczadzka jest uzupełnieniem tego, co samorząd województwa robi od lat – podkreślał członek zarządu Piotr Pilch. - Chcemy, aby te środki dla przedsiębiorców mogły szybko im służyć. Nabór wniosków rozpoczynamy już 22 października 2018 i potrwa on do 15 listopada 2018. Do połowy przyszłego roku chcemy zakontraktować wybrane projekty.

Realizację projektu trzeba zakończyć do 31 grudnia 2020 r., a wsparcie w ramach konkursu będzie udzielane w formie pomocy de minimis, czyli nie może przekroczyć równowartości 200 tys. EUR.

W ramach projektów kwalifikowane są wydatki inwestycyjne poniesione między innymi na roboty budowlane, nabycie nieruchomości czy też wartości niematerialnych i prawnych (m.in. patentów, licencji oraz praw autorskich).

- Po wielu miesiącach negocjacji udało nam się uzyskać zgodę Komisji Europejskiej na dodanie nowego typu projektu w ramach RPO WP 2014-2020 - minimalizacja zanieczyszczeń wód i gleb na obszarach Natura 2000 w celu ograniczenia zagrożeń dla bioróżnorodności. To ewenement , żaden region nie ma takich możliwości w swoim programie – podkreślał podczas konferencji marszałek Władysław Ortyl. Dzięki temu możliwe staje się wsparcie dla przydomowych oczyszczalni ścieków w Bieszczadach.

Nabór wniosków planowany jest w I poł. 2019 roku. Na dofinansowanie projektów przeznaczone jest 7 mln euro. Beneficjentami programu mogą być gminy objęte Programem Strategicznego Rozwoju Bieszczad oraz Programem Strategicznym „Błękitny San” należące do obszaru Natura 2000. To one będą odpowiadać za nabór ostatecznych odbiorców tj. właścicieli nieruchomości, na terenie których zlokalizowane zostaną przydomowe oczyszczalnie ścieków.

Zarząd Województwa Podkarpackiego planuje kompleksowe działania zmniejszające zanieczyszczenia gleby oraz wód powierzchniowych i gruntowych ściekami, jak również działania edukacyjne i informacyjno-promocyjne, które wzmocnią ochronę terenów cennych przyrodniczo.

- To kolejny przykład naszych konkretnych działań dla Bieszczad. Myślimy także o wielu innych ważnych inwestycjach, które dla Bieszczadów mogą być realizowane z poziomu rządowego czy samorządowego. Jedną z takich inwestycji jest Centralny Ośrodek Sportu – przypominał członek zarządu Piotr Pilch.  

Podczas konferencji marszałek Władysław Ortyl podkreślał także świetne wyniki, jakie Podkarpackie uzyskuje we wdrażaniu RPO WP.

- Jeżeli chodzi o płatności to jesteśmy na drugim miejscu w Polsce. Zależy nam na tym, aby skorzystać z rezerwy wykonania, czyli dodatkowych środków. Regiony o to rywalizują – mówił dziennikarzom marszałek Ortyl.

Marszałek podkreślał, że samorząd już pracuje nad RPO WP na kolejną perspektywę.

Fot.  Daniel Kozik - Biuro prasowe UMWP

 

Są pieniądze na rozwój Bieszczad
Są pieniądze na rozwój Bieszczad
Są pieniądze na rozwój Bieszczad
Są pieniądze na rozwój Bieszczad
Są pieniądze na rozwój Bieszczad
autor: Aleksandra Gorzelak-Nieduży - Biuro prasowe UMWP