Ustrzyki Dolne
wtorek, 24 listopada 2020

Sanepid przestaje informować o lokalnych zakażeniach

Sanepid przestaje informować o lokalnych zakażeniach<br/>fot. Ministerstwo Zdrowia
fot. Ministerstwo Zdrowia

Liczba zakażeń w Polsce przekroczyła 900 tys. osób. W naszym regionie wykryto ponad 500 nowych zakażeń. Nie ma jednak dokładnych danych z poszczególnych powiatów - Główny Inspektor Sanitarny zdecydował o ujednoliceniu danych.

„Mamy 10 139 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: mazowieckiego (1166), dolnośląskiego (1035), pomorskiego (979), śląskiego (945), lubelskiego (670), wielkopolskiego (630), łódzkiego (563), podkarpackiego (540), kujawsko-pomorskiego (521), opolskiego (512), małopolskiego (486), warmińsko-mazurskiego (473), zachodniopomorskiego (457), świętokrzyskiego (359), podlaskiego (309), lubuskiego (267). 227 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.” - poinformowało dziś Ministerstwo Zdrowia.

„Z powodu COVID-19 zmarło 55 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 485 osób.”

Ministerstwo informuje, że w Polsce liczba zakażonych koronawirusem wynosi 909 066 osób, a zmarło 14 314. W ciągu doby wykonano ponad 33,7 tys. testów na koronawirusa.

Od dziś Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Rzeszowie przestaje podawać poszczególne wyniki zakażeń z powiatów. Jest to decyzja Głównego Inspektora Sanitarnego, który stwierdził, że dane mają być „ujednolicone”.

Jak informuje GIS - „Przeprowadzona w całej Polsce analiza danych dotyczących przypadków zakażeń SARS-CoV-2 wykazała różnicę na poziomie 22 tys. wyników między systemem elektronicznym, a innymi używanymi dotychczas narzędziami zbioru danych. Zidentyfikowane rozbieżności nie wpływały w istotny sposób na ocenę sytuacji epidemiologicznej.

Głównymi przyczynami zaistniałej sytuacji były: opóźnienia w raportowaniu wyników do Inspekcji Sanitarnej przez laboratoria testujące w kierunku SARS-CoV-2, różne źródła pozyskiwania danych i potrzeba ich weryfikacji, różne cele zbieranych danych (m. in. statystyki zakażeń, opracowanie ognisk epidemiologicznych, w tym identyfikacja źródeł zakażeń) oraz przerwy w pracy stacji sanitarno - epidemiologicznych spowodowane izolacją lub kwarantanną pracowników (okresowo ok. 20 proc. składu osobowego wyłączona z pracy).

Od 24 listopada narzędzia rejestracji danych epidemiologicznych zostaną ujednolicone. Zidentyfikowane przypadki, które nie zostały odpowiednio wcześniej zaraportowane, zostaną 24 listopada dodane do ogólnej liczby „dodatnich wyników”.”

Jak dodano, dziś w globalnej liczbie zakażeń uwzględnione jest ok. 22 tys. niezaraportowanych przypadków, o których wczoraj informował GIS.

 

autor: oprac. paba
źródło: MZ/WSSE Rzeszów