Ustrzyki Dolne
wtorek, 14 czerwca 2016

Startuje Młodzieżowy Budżet Obywatelski

Startuje Młodzieżowy Budżet Obywatelski<br/>fot. M.R.G. Ustrzyki D.
fot. M.R.G. Ustrzyki D.

Koncerty muzyczne, lodowisko, kursy językowe, a może... pomnik Andrzeja Leppera, to wstępne propozycje do głosowania w ramach Młodzieżowego Budżetu Obywatelskiego w Ustrzykach Dolnych.

Młodzieżowa Rada Gminy Ustrzyki Dolne zorganizowała spotkanie dla uczniów ustrzyckich szkół, podczas którego przedstawiono uchwałę Rady Miejskiej o utworzeniu i przeprowadzeniu Młodzieżowego Budżetu Obywatelskiego. Na realizację propozycji młodych ustrzyczan radni miejscy przeznaczyli 25 tys. zł.

– Nasz budżet obywatelski to propozycje, na które będziemy mogli zagospodarować część kosztów gminy przeznaczonych przez Radę Miejską – mówił Grzegorz Zaletański, przewodniczący Młodzieżowej Rady Gminy. - Projekt to przede wszystkim wsparcie kreatywności, przedsiębiorczości i zaangażowania młodzieży w życie społeczności lokalnych. Jego podstawą są innowacyjne i ważne z punktu widzenia młodych przedsięwzięcia. Musimy mieć świadomość, że jesteśmy nieodłączną grupą kształtującą społeczność i mającą na nią realny wpływ – mówił i zaprezentował jednocześnie warunki, jakie muszą być spełnione przy realizacji MBO.

Proponowane przez młodych zadanie musi mieścić się w kompetencjach gminy i zostać zrealizowane w jednym roku budżetowym. Aby projekt mógł zostać dopuszczony do głosowania, musi zawierać przybliżony koszt realizacji. Ważne jest, aby był przydatny dla całości lub większość młodzieży zamieszkującej gminę niezależnie od miejsca zamieszkania czy szkoły.
Termin składania wniosków ustalono na 15 września. Weryfikacja projektów powinna zostać zakończona do 20 września. Wyniki końcowe będą znane po głosowaniu 10 października. Głosować będą mogły osoby do 20 roku życia mieszkające lub uczące się na terenie gminy Ustrzyki Dolne. Głosować będzie można na tylko jedno zadanie. Jeśli jednak się okaże, że zwycięski projekt uda się zrealizować poniższej 25 tys. zł, to do realizacji wejdzie kolejne zadanie z listy, które zamknie MBO w przeznaczonych kosztach.

Młodzież uczestnicząca w zebraniu omawiała wiele propozycji np.: oświetlenia miejsc parkingowych i budowę parkingu na ul. Rzecznej, inne proponowały doposażenie kortów tenisowych przy basenach „Delfin” czy organizacji wypożyczalni rowerów. Padła nawet żartobliwa propozycja budowy pomnika… Andrzeja Leppera. Proponowano także organizację kursów językowych, warsztatów tematycznych, a także budowę sezonowego lodowiska. Każdy na tym etapie mógł na karteczkach zgłosić swe propozycje, a było ich ponad czterdzieści i wszystkie wskazywały na zapotrzebowanie młodych.
Oprócz tego proponowano zorganizowanie koncertów muzycznych lub występów kabaretów znanych z telewizji, a nawet koncertów zespołów zagranicznych. Były propozycje nauki języka japońskiego czy chińskiego, nauki samoobrony czy fotografowania.

– Wszystkie propozycje zbierzemy i na posiedzeniu młodzieżowej rady zweryfikujemy i będziemy procedować dalej. Jeżeli wymyślicie projekt, w którym będziecie mieli problem z obliczeniem kosztów, to przyjdźcie do nas, w wycenie koncertów mamy doświadczenie, w innych sprawach poprosimy o pomoc fachowców. Zróbmy to tak, żeby żaden pomysł nie pozostał bez szans. Chciałbym dodać, że realizowany na taką skalę projekt Młodzieżowego Budżetu Obywatelskiego jest pierwszym w Polsce i musimy go przygotować i przeprowadzić tak, jak na pierwszą inicjatywę przystało. Wykorzystajmy czas do września na rozmowy w naszych szkołach i miejscowościach, do znalezienia najlepszych projektów, które w konsekwencji będą nam służyć dla zabawy, poznania na żywo zespołu muzycznego czy nauki nowego języka obcego – mówił kończąc spotkanie Grzegorz Zaletański.

Przedstawiamy kilka propozycji projektów zaproponowane we wrocławskim Młodziezowym Budżecie Obywatelskim:
-„Tańczyć każdy może”, kwiecień – uczenie przez młodzież dzieci tańca, zakończone finałowym występem.
- „Siatkarski duch sportu”, maj 2016, organizacja zawodów siatkarskich i sadzenie dębu dla promocji sportu i pokazania potrzeby renowacji obiektów sportowych dla młodzieży.
- „TKM – Trzynastkowy Kącik Młodzieży”, w Gimnazjum nr 13 miałby powstać w celu umilenia spędzenia czasu uczniom. Byłoby to pomieszczenie z pufami oraz regałami na książki, gdzie pod opieką nauczycieli, którzy wyrazili zgodę na realizację projektu, młodzież miałaby możliwość efektywnego i mądrego spędzania czasu.
- „CSGO x ZSTIE – Turniej między klasowy 2016″. Celem projektu jest ożywienie życia szkolnego, zwiększenie liczny organizowanych imprez w szkole o tematyce społeczno-rozrywkowej, integracja uczniów.
- „Nadodrze – nasz dom w obiektywie”, warsztaty fotograficzne zakończone wernisażem prac, poświęcone Nadodrzu,
- „Piknik rodzinny”, wspólny piknik rodzinny dla dzieci z wrocławskich centrów rozwoju i aktywności dzieci i młodzieży,
- „Sportowe zachowanie czyli dbam o okolice”, promocja pozytywnych zachowań sportowych i uczenie młodych ludzi dbania o swoją okolicę

 

Startuje Młodzieżowy Budżet Obywatelski<br/>fot. UM Ustrzyki D.
fot. UM Ustrzyki D.
Startuje Młodzieżowy Budżet Obywatelski<br/>fot. M. S. Mazurkiewicz
fot. M. S. Mazurkiewicz
Startuje Młodzieżowy Budżet Obywatelski<br/>fot. M. S. Mazurkiewicz
fot. M. S. Mazurkiewicz
Startuje Młodzieżowy Budżet Obywatelski<br/>fot. M. S. Mazurkiewicz
fot. M. S. Mazurkiewicz
Startuje Młodzieżowy Budżet Obywatelski<br/>fot. M. S. Mazurkiewicz
fot. M. S. Mazurkiewicz
Startuje Młodzieżowy Budżet Obywatelski<br/>fot. M. S. Mazurkiewicz
fot. M. S. Mazurkiewicz
Startuje Młodzieżowy Budżet Obywatelski<br/>fot. M. S. Mazurkiewicz
fot. M. S. Mazurkiewicz
autor: msm


powiązane artykuły: