Ustrzyki Dolne
wtorek, 23 kwietnia 2019

Studium uchwalone. Nie - dla przemysłu!

Studium uchwalone. Nie - dla przemysłu!<br/>fot. UM Ustrzyki Dolne
fot. UM Ustrzyki Dolne

Na ostatniej sesji Rady Miejskiej w Ustrzykach Dolnych, radni uchwalili studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego dla naszej gminy. Radni zdecydowali, że treny po byłym PPD nie będą wykorzystane jako tereny przemysłowe.

W ostatniej sesji Rady Miejskiej w Ustrzykach Dolnych wzięli udział urbaniści i projektanci ustrzyckiego studium z firmy BUD PLAN Adam Potapowicz oraz Monika Nasiłowska, którzy opisali pracę nad dokumentem. Adam Potapowicz przedstawił prezentację oraz szczegółowy opis tego, jak wyglądała praca nad studium. - To był wieloletni proces, który rozpoczął się w 2016 roku po podjęciu uchwały przez Radę Miejską, a każdy szczegół był zatwierdzany przez odpowiednie organy i instytucje, które opiniowały wnioski – wyjaśniał. - Do 30 października 2016 roku można było zgłaszać wnioski formalne do studium i do tego czasu wpłynęły 84 wnioski. Następnie przystąpiono do właściwego projektowania studium wraz z prognozą oddziaływania na środowisko. Później ten projekt był analizowany przez komisję architektoniczno-urbanistyczną, a kolejnym krokiem było wystąpienie o opinie i uzgodnienia z właściwymi organami oraz instytucjami.

Pierwsze opiniowanie miało miejsce na przełomie lat 2007-18, wtedy też wpłynęły odpowiednie opinie, a projekt studium ponownie został poddany analizie. - Należy podkreślić, że studium Ustrzyk Dolnych charakteryzowało się rozszerzonym programem konsultacyjnym. Konsultacje były prowadzone praktycznie w każdej miejscowości, a mieszkańcy mieli szansę na wypowiedzenie się i wprowadzenie swoich postulatów do projektu. To zostało uwzględnione w pracach nad studium - podkreślał urbanista.
W wyniku uwzględnienia części uwag projekt studium musiało przejść ponowną analizę i akceptację przez organy uzgadniające. Ostatnie wyłożenie studium do wglądu publicznego odbyło się na początku 2019 roku. - Termin składania kolejnych uwag upłynął 14 marca i studium ponownie musiało przejść analizę. Ostatnim krokiem jest ocena zgodności studium przez wojewodę podkarpackiego – dodał Potapowicz.

Punktem wyjściowym w pracach BUD PLANU było studium przyjęte przez Radę Miejską w 2000 roku. - Po drodze mieliśmy również zmianę granic administracyjnych gminy, a wiec na dzień dzisiejszy w gminie obowiązują dwa studia - dla Ustrzyk Dolnych i gminy Olszanica. Dopełnieniem są tu plany miejscowe, których jest 36 oraz 5 zmian planów miejscowych, które pokrywają 2 proc. gminy.
Firma BUD PLAN w swoich pracach uwzględniła m. in. układ komunikacyjny, dziedzictwo kulturowe, formy ochrony przyrody, które znajdują się praktycznie na całym obszarze gminy. - To jedne z ważniejszych uwarunkowań. Do tych o największym reżimie należy zaliczyć rezerwaty, których jest 5, ponadto Park Krajobrazowy Gór Słonnych i Wschodniobeskidzki Obszar chronionego krajobrazu. Dodatkowo mamy tu trzy obszary Natura 2000 i całość uzupełniają pomniki przyrody o bardzo wysokim reżimie ochronnym oraz pożytki ekologiczne - wyliczał urbanista.

Studium uwarunkowań reguluje politykę przestrzenną gminy, a także pomaga w jej rozwoju gospodarczym i przestrzennym. Dla mieszkańców gminy Ustrzyki Dolne, najważniejsza jest jednak informacja o tym, że w studium na gruntach na których miał być lokalizowany Zakład Przetwórstwa Drzewnego „Gryfskand” został wprowadzony symbol U4, co przeznacza teren pod konkretne usługi.

Jak czytamy na stronie Urzędu Miejskiego w Ustrzykach Dolnych podstawowe kierunki przeznaczenia terenu oznaczonego symbolem U4: usługi z zakresu usług komercyjnych, administracyjnych, edukacyjnych, spedycji, logistyki, ośrodków szkoleniowych, obiekty handlu detalicznego i obiekty handlowo-usługowe, w tym o powierzchni sprzedaży do 2000 m².

"Dopuszczalne kierunki przeznaczenia terenu oznaczonego symbolem U4: usługi sportu i rekreacji, usługi turystyki, obiekty zamieszkania zbiorowego, urządzone miejsca organizacji plenerowych wydarzeń kulturalnych, imprez masowych; place publiczne i skwery, tereny zieleni urządzonej w szczególności place zabaw i tereny sportowo rekreacyjne, drogi publiczne i wewnętrzne, ciągi piesze i rowerowe, parkingi, obiekty i urządzenia infrastruktury technicznej.

Ograniczenia zmian przeznaczenia terenu oznaczonego symbolem U4: zakaz lokalizacji przedsięwzięć mogących zawsze znacząco oddziaływać na środowisko, dla których sporządzenie raportu oddziaływania na środowisko jest obligatoryjne w rozumieniu przepisów odrębnych, pogarszających jakość środowiska zamieszkania, z wyjątkiem inwestycji w zakresie infrastruktury technicznej i komunikacji oraz przedsięwzięć dopuszczonych w obowiązujących planach miejscowych;

Standardy kształtowania zabudowy i zasad zagospodarowania terenu: należy dążyć do wykształcenia zabudowy o wysokich walorach architektonicznych, ukształtowanej zgodnie z zasadami ładu przestrzennego, tereny zaplecza technicznego obiektów handlowych należy odizolować wizualnie od zabudowy mieszkaniowej, zapewnienie dostępności do transportu publicznego, zachowanie, ochrona i wzbogacanie istniejącej zieleni oraz wprowadzanie nowych nasadzeń z wykorzystaniem gatunków rodzimych, wzbogacanie zielenią ulic, przede wszystkim w ramach głównych ciągów komunikacyjnych, zapewnienie w obrębie każdej działki generującej ruch samochodowy niezbędnych miejsc parkingowych, dopuszcza się utrzymanie istniejących powierzchni zabudowy oraz powierzchni biologicznie czynnej, dla usług sakralnych maksymalna wysokość zabudowy do 25 m, dla usług publicznych lub społecznych maksymalna wysokość zabudowy do 15 m w tym maksymalna wysokość do okapu 11 m; minimalna powierzchnia biologicznie czynna – 15 proc działki budowlanej, dopuszcza się zmniejszenie minimalnej powierzchni biologicznie czynnej do 3 proc. dla terenów parkingów, terenów infrastruktury technicznej, maksymalna powierzchnia zabudowy – 70 proc. działki budowlanej.

Dodatkowo, 28 marca 2019 roku została podpisana umowa na opracowanie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego pod nazwa „Przemysłowa II”. Opracowany plan zagospodarowania przestrzennego będzie precyzyjne określał przeznaczenie terenów, eliminując jednocześnie możliwość lokalizacji niepożądanych inwestycji."

Więcej w GB 09
 

 

autor: paba
źródło: UM Ustrzyki Dolne