Ustrzyki Dolne
niedziela, 24 lutego 2019

Trudne warunki na szlakach

Trudne warunki na szlakach<br/>fot. Paulina Bajda
fot. Paulina Bajda

Bieszczadzki Park Narodowy informuje, że warunki na szlakach są trudne. Po kilkudniowym ociepleniu ponownie nastąpił spadek temperatur, co spowodowało, że powierzchniowa warstwa śniegu jest zamarznięta, twarda i bardzo śliska.

Grubość pokrywy śnieżnej jest zróżnicowana, wzrasta wraz z wysokością i waha się od 20 cm w niższych położeniach do ok. 100 cm w strefie połonin. Na stokach południowych pojawiają się miejsca pozbawione pokrywy śnieżnej. Po kilkudniowym ociepleniu ponownie nastąpił spadek temperatur, co spowodowało, że powierzchniowa warstwa śniegu jest zamarznięta, twarda i bardzo śliska. Miejscami występują oblodzenia (zalecamy posiadanie raków lub raczków).

Ze względu na zawieszone i grożące przewróceniem na szlak oraz powalone drzewa zamknięte pozostają następujące odcinki szlaków: szlak żółty: Jawornik – Rabia Skała, szlak niebieski: Rabia Skała – Czerteż – Krzemieniec, szlak czerwony: Wołosate – Przełęcz Bukowska – Rozsypaniec.

Mapa zamkniętych odcinków szlaków i ścieżek przyrodniczych

Ścieżka przyrodniczo-historyczna „W dolinie górnego Sanu” została otwarta na odcinku Bukowiec - Beniowa (cmentarz). Dojazd samochodem osobowym możliwy jest do potoku Halicz (ograniczone możliwości parkingowe).

Pamiętajmy, że sytuacja pogodowa bardzo szybko może ulec zmianie, dlatego też należy być przygotowanym na pogorszenie warunków i dodatkowe utrudnienia. Wszystkich wybierających się na bieszczadzkie szlaki prosimy o rozwagę i ostrożność.

Jak informuje Bieszczadzka Grupa GOPR ostatnia doba minęła „bez opadów śniegu, z temperaturami dochodzących do -15°C i silnym północo-wschodnim wiatrem dochodzącym w porywach do 70 km/h. Śnieg z ostatnich opadów został zwiany z odkrytych stoków i w większości osadzony przy górnej granicy lasu /wystawa południowa/. Nieznaczne zagrożenie utrzymuje się na niektórych stromych stokach, w miejscach, gdzie wcześniej wiejące wiatry spowodowały odłożenie depozytów przewianego śniegu o znacznej grubości. Niebezpieczeństwo dotyczy głównie stromych stoków, zagłębień terenowych, jarów, miejsc przygrzbietowych i szczególnie o wystawach północnych, północno – wschodnich. Występująca na znacznym obszarze zróżnicowana grubość pokrywy, narastająca wraz ze wzrostem wysokości i dochodząca do 100 cm jest częściowo stabilizowana przez wystającą roślinność. Na stokach południowych pojawia się coraz więcej miejsc pozbawionych pokrywy śnieżnej. Najbliższa doba bez opadów śniegu, ze spadkiem temperatur do -10°C oraz wiatrem północnym i północno-wschodnim do 45 km/h stopniowo słabnącym.
Aktualne warunki pogodowe można sprawdzić na stronie GOPR oraz za pomocą kamerki internetowej.” (23 luty - Komunikat ważny jest do ogłoszenia następnego, szacunkowo nie dłużej niż 24h.)

Prosimy o zapoznanie się ze wskazówkami i mapą dotyczącymi zwiedzania BdPN w okresie zimowym.

Aktualne warunki pogodowe można sprawdzić na stronie GOPR oraz za pomocą kamerki internetowej BdPN.

Dodatkowo - Zabezpiecz się na każdą ewentualność. Zgłoś trasę planowanej wycieczki w stacji ratunkowej GOPR w Ustrzykach Górnych (13 461 06 06). Telefon ratunkowy GOPR 601-100-300 lub 985. zainstaluj w telefonie aplikacje RATUNEK.

 

autor: oprac.paba
źródło: BdPN/Bieszczadzka Grupa GOPR