Ustrzyki Dolne
poniedziałek, 1 czerwca 2020

Trwa akcja szczepienia lisów

Trwa akcja szczepienia lisów<br/>fot. pixabay
fot. pixabay

Do 6 czerwca na terenie całego województwa będzie trwać wiosenna akcja szczepień przeciwko wściekliźnie wolno żyjących lisów. Szczepionki będą zrzucane z samolotów – nie powinny być dotykane przez ludzi.

Uodparnianie lisów rozpoczęło się 28 maja i potrwa do 6 czerwca. Program uodparniania lisów polega na wieloletnim, cyklicznym (wiosna – jesień) wykładaniu szczepionki.

Jak informuje Podkarpacki Wojewódzki Lekarz Weterynarii Janusz Ciołek, preparat zrzucany będzie z samolotu na terenach niezurbanizowanych oraz wykładany ręcznie wokół osiedli ludzkich.

- Wykładana przynęta, wydająca specyficzny zapach, zawiera w środku aluminiowo-plastikowy pojemnik z płynną szczepionką, której działanie uodparniające skierowane jest wyłącznie na lisy – przypomina Janusz Ciołek.

Szczepionek nie wolno ruszać, ponieważ przynęty dotknięte przez ludzi nie będą już przyjmowane przez lisy. Kontakt człowieka ze szczepionką wymaga konsultacji medycznej. W okresie trwania akcji szczepienia lisów i przez 14 dni po jej zakończeniu zaleca się, by nie wyprowadzać zwierząt domowych na tereny niezabudowane. Wskazane jest również wstrzymanie polowań.

 

autor: oprac. paba
źródło: PWLW