Ustrzyki Dolne
poniedziałek, 12 listopada 2018

Uczciliśmy Niepodległą!

Uczciliśmy Niepodległą!

Cała Polska uczciła 100-lecie naszej Niepodległości! Naszej walki o wolną Ojczyznę. Walki o Konstytucję, walki o Demokrację, o wolność słowa i dostęp swobód obywatelskich. Jesteśmy patriotami, ludźmi wolnymi, którzy z szacunkiem odnoszą się do historii i zasad. Za to Ci dziękujemy nasza Rzeczypospolito!

Narodowe Święto Niepodległości to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych. Po 123 latach zaborów - niewoli naznaczonej walką, cierpieniem i wysiłkiem wielu pokoleń Polek i Polaków - nasz kraj odzyskał suwerenność.

Podczas tegorocznych obchodów 11 listopada czciliśmy pamięć tych, którym zawdzięczamy własne państwo, którym udało się podnieść kraj z ogromnych zniszczeń I wojny światowej, stworzyć warunki rozwoju ekonomicznego, modernizacji gospodarczej i cywilizacyjnej.

Rok 2018 wyznacza rocznicę szczególną - jest to bowiem setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości.

Prezydent RP Andrzej Duda zwrócił się do Narodu: - Jestem głęboko przekonany, że stulecie odzyskania niepodległości to sprawa bliska sercom wszystkich Polaków. Ogromnie zależy mi na tym, aby jubileusz stał się świętem całej polskiej wspólnoty i by każdy z nas, obywateli Rzeczypospolitej, czuł się zaproszony nie tylko do udziału w uroczystościach i innych wydarzeniach rocznicowych, ale przede wszystkim do ich współtworzenia.

Musimy pamiętać, że w następstwie działań zaborców w latach 1772, 1793 i 1795 Rzeczpospolita przestała istnieć na mapie Europy. Jednak dla Narodu Polskiego własne, suwerenne państwo było wartością najwyższą. Walka o niepodległość trwała ponad sto lat i naznaczona była ofiarą krwi przelaną w wojnach napoleońskich, w licznych zrywach niepodległościowych, w powstaniu listopadowym i styczniowym, oraz na polach bitewnych I wojny światowej.

Centralne obchody Dnia Niepodległości w naszym regionie rozpoczęły się w Rzeszowie Mszą św. w Kościele Farnym oraz wystąpieniem Wojewody Podkarpackiego Ewy Leniart.

Jednak każda bieszczadzka gmina 11 listopada pamiętała o Niepodległej. W Ustrzykach Dolnych uroczystości trwały kilka dni. Odbył się koncert pieśni patriotycznych oraz spektakl teatralno-muzyczny „Podkarpacie dla Niepodległej”, z udziałem Accademia dell’arco Chamber Orchestra, pod dyr. prof. Pawła Radzińskiego. 11 listopada uroczystości rozpoczęły się Mszą św. za Ojczyznę w Kościele pw. NMP Królowej Polski, a w Ustrzyckim Domu Kultury odbyła się uroczysta akademia przygotowana przez uczniów i pedagogów z LO. Odbyła się też uroczystość Nadania Sztandaru Związkowi Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych. Odbyły się marsz pocztów sztandarowych z „biało-czerwoną”, a pod ustrzyckimi pomnikami złożono wieńce i kwiaty.

W Lesku, w przeddzień setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę młodzież oraz pedagodzy z Zespołu Szkół Leśnych zorganizowali uroczystą akademię. 11 listopada złożono natomiast kwiaty i wieńce pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki oraz Kamieniem Legionistów.
O Niepodległej pamiętały też dzieci i młodzież z bieszczadzkich szkół, które 9 listopada wzięły udział w zbiorowym śpiewaniu Hymnu Polskiego.

Jak przypomina Prezydent Andrzej Duda - Historia odzyskania niepodległości to w równym stopniu codzienny trud rodaków zamieszkałych na terenach byłej Rzeczypospolitej, jak i na emigracji, podejmowany w celu zachowania polskości, rozwijania kultury i budowania polskiej myśli politycznej. Bohaterowie tamtego okresu, mimo szykan, aresztowań, wywózek i represji ze strony zaborców, byli w stanie uchronić i rozwinąć narodową tożsamość, a następnie przekazać ją następnym pokoleniom, żyjącym już w odrodzonej Polsce.

Marzenia o wolności spełniły się wraz z klęską wszystkich trzech zaborców i zakończeniem I wojny światowej, w wyniku której Polska odzyskała niepodległość. Odbudowa państwowości, po 123 latach zaborów, była procesem złożonym. 10 listopada 1918 r. powrócił do Warszawy, zwolniony z więzienia w Magdeburgu, Józef Piłsudski. 11 listopada 1918 r. podpisano zawieszenie broni na froncie zachodnim. Dekretem z tego samego dnia Rada Regencyjna oddała Józefowi Piłsudskiemu naczelne dowództwo nad wojskiem, a 14 listopada 1918 r. rozwiązała się, przekazując całą władzę nad tworzącym się państwem Józefowi Piłsudskiemu.

Dzień 11 listopada ustanowiony został uroczystym Świętem Niepodległości na mocy ustawy z dnia 23 kwietnia 1937 r. o Święcie Niepodległości. Święto to zostało zniesione po II wojnie światowej - w 1945 r., a następnie przywrócone ustawą z dnia 15 lutego 1989 r.

Pamiętajmy, że suwerenny to zdolność samodzielnego do myślenia, do myślenia niezależnego od innych osób. O to walczyliśmy 100 lat!

FOT. ANDRZEJ GÓRSKI

 

Uczciliśmy Niepodległą!
Uczciliśmy Niepodległą!
Uczciliśmy Niepodległą!
Uczciliśmy Niepodległą!
Uczciliśmy Niepodległą!
Uczciliśmy Niepodległą!
autor: oprac.paba
źródło: prezydent.pl