Ustrzyki Dolne
poniedziałek, 12 sierpnia 2019

Udany Dzień Żubra

Udany Dzień Żubra

W sobotę 10 sierpnia w Lutowiskach odbył się XIII Dzień Żubra - cykliczna impreza gromadząca miłośników bieszczadzkiej przyrody, organizowana wspólnie przez Gminę Lutowiska oraz nadleśnictwa wchodzące w skład LKP Lasy Bieszczadzkie.

Od świtu na strzelnicy myśliwskiej rozgrywano XII Bieszczadzki Turniej Strzelecki, Myśliwski Poker Strzelecki i zawody o tytuł Króla Dnia Żubra. Odbyły się też otwarte zawody w strzelaniu z broni pneumatycznej i w strzelaniu z łuku. Ten blok imprez tradycyjnie organizowało Koło Łowieckie „Gawra” w Lutowiskach.

Z kolei zmagania bieszczadzkich drwali zaczęły się dzień wcześniej konkurencją ścinki drzew, którą przeprowadzono na powierzchni planowanych cięć w Nadleśnictwie Lutowiska – tę konkurencję wygrał Grzegorz Gros. Natomiast w sobotę na stadionie już przy udziale publiki drwale rywalizowali w okrzesywaniu, złożonej przerzynce kłód, przerzynce na dokładność i przygotowaniu pilarki do pracy. W zawodach wzięło w nich udział 18 drwali, którzy na co dzień pracują w nadleśnictwach: Cisna, Baligród, Lutowiska i Stuposiany.

Najlepszym okazał się Grzegorz Gros z Lutowisk, drugi był Marcin Długi z Baligrodu, zaś trzeci Adam Mazurek ze Stuposian. Zmagania obserwowało setki ludzi.

- Najważniejszy cel zawodów to propagowanie bezpieczeństwa pracy drwali, dlatego też regulamin preferuje zasady BHP, a nagrody dla uczestników to przede wszystkim elementy wyposażenia drwala: odzież ochronna, pilarki, sprzęt pomocniczy – podkreśla patronująca wydarzeniu Grażyna Zagrobelna, dyrektor RDLP w Krośnie.

Mocnym akcentami zaczęli sygnaliści z zespołu „Echo Karpat”, którzy na scenie zaprezentowali nie tylko swe umiejętności gry na instrumentach blaszanych. Widzowie usłyszeli jak mógł brzmieć róg Wojskiego, bowiem szef zespołu Mateusz Czech, zadął w autentyczny 200-letni róg z kościanym ustnikiem. Był też tęskny głos od połonin, który z jaworowej trembity wydobył Miłosz Kabała z Nadleśnictwa Lutowiska.

Jeszcze przed południem w „Chacie pod Florianem” miłośnicy przyrody mogli wysłuchać prelekcji doktora Stanisława Kaczora, który mówił o stanie zdrowia bieszczadzkich żubrów. Następnie odbyła się promocja nowego przewodnika turystycznego po dolinie górnego Sanu, który prezentowali autorzy: Edward Marszałek i Stanisław Orłowski.

Dużym zainteresowaniem cieszyło  się V Żubrze Dyktando, w którym wzięło udział 35 osób, chcących sprawdzić swoje umiejętności ortograficzne. Tekst pt. "Horror prestiżu – zazdrość w negliżu" napisała Małgorzata Kaczorowska z Nadleśnictwa Dynów. Główne trofeum, czyli "róg żubra", przypadło Michałowi Mazurowi. Przyznano też wyróżnienia.

Na obiektach sportowych gminy trwał też kiermasz bieszczadzkich twórców, a wśród stoisk czynne były m.in. ekspozycje Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Lasy Bieszczadzkie” i Stowarzyszenia Miłośników Żubrów. Była leśna ścieżka sensoryczna i ekspozycja „Wykorzystanie surowca drzewnego”. Można było wziąć udział w VIII już edycji Zawodów Szachowych o Puchar Nadleśniczego Nadleśnictwa Lutowiska. W konkursach przyrodniczo-edukacyjnych wzięło udział łącznie kilkaset osób. Po części oficjalnej na scenie pojawiały się zespoły muzyczne: orkiestra dęta z Grodziska Dolnego i kapela Dynowianie.

W części oficjalnej wręczono statuetkę Bieszczadzkiego Żubra 2019 przyznaną przez Kapitułę Miłośników Bieszczadzkiej Przyrody. Tegorocznymi laureatami zostali: Stanisław Kaczor, powiatowy lekarz weterynarii w Sanoku i Marek Marecki, zastępca dyrektora RDLP w Krośnie.
Wręczono tez certyfikaty autorkom imion dla żubrów urodzonych w tym roku w zagrodzie w Muczne. Wygrały propozycje: „Pumori” - Alicji Grabowskiej i „Pumoczek” - Magdaleny Truchan.

Jak zawsze długo trwała dekoracja bieszczadzkich drwali, bowiem prócz nagród głównych ufundowanych przez Gminę Lutowiska oraz nadleśnictwa Lutowiska i Stuposiany swoje nagrody ufundowali również sponsorzy: SAN-TECH BIESZCZADY autoryzowany dealer Husqvarny Zagórz, TECH-MOT autoryzowany dealer STIHLA, firma Makita, Cellfast Krosno, Zakład Obsługi Leśnictwa Tarnobrzeg, NAWIGATOR Krosno, Firma Usługowa PBA Sanok oraz PTB Huta w Odrzechowej.

Wieczorem odbyła się zabawa taneczna. Patronat medialny nad imprezą sprawowała TVP Rzeszów, która przeprowadziła kilka relacji na żywo z imprezy, jak również Polskie Radio Rzeszów, Nowiny, www.nowiny24.pl, www.bieszczady.pl, Echa Leśne, Głos Lasu, Las Polski, Gazeta Bieszczadzka.
Patronat honorowy: Wojewoda  Podkarpacki, Marszałek Województwa Podkarpackiego i Dyrektor Regionalnej  Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie.

FOT. RDLP KROSNO

 

Udany Dzień Żubra
Udany Dzień Żubra
Udany Dzień Żubra
Udany Dzień Żubra
Udany Dzień Żubra
Udany Dzień Żubra
Udany Dzień Żubra
Udany Dzień Żubra
Udany Dzień Żubra
Udany Dzień Żubra
Udany Dzień Żubra
Udany Dzień Żubra
Udany Dzień Żubra
Udany Dzień Żubra
autor: EdM