Ustrzyki Dolne
czwartek, 3 grudnia 2020

Umowa podpisana – kolejka nad zalewem powstanie za dwa lata

Umowa podpisana – kolejka nad zalewem powstanie za dwa lata<br/>fot. mat.pras.
fot. mat.pras.

Gmina Solina i Polskie Koleje Linowe (PKL) podpisały umowę sprzedaży działek nad Jeziorem Solińskim pod budowę kolei linowej. Jeśli uda się szybko uzyskać pozwolenie na budowę, to pierwszych turystów kolej przewiezie za dwa lata.

Umowa między gminą Solina, a Polskimi Kolejami Linowymi została podpisana po przygotowania koncepcji budowy widokowej kolei gondolowej nad zaporą wodną w Solinie. Podpisanie umowy formalnie kończy proces przetargowy, który polegał na sprzedaży nieruchomości gminnych z jednoczesnym zobowiązaniem się inwestora do budowy kolei linowej zgodnie z opracowanym projektem.

- Podpisanie tej umowy jest początkiem procesu powstania nowego ośrodka turystycznego Grupy PKL, realizowanego zgodnie z przyjętą strategią rozwoju w bardzo atrakcyjnej lokalizacji turystycznej - mówi Daniel Pitrus, prezes zarządu Polskich Kolei Linowych. - Dla gminy Solina jest to szansa na nowe miejsca pracy, jak i kolejną, bardzo ważną atrakcję turystyczną dla odwiedzających.

Wizualizacja - materiały prasowe

Obecnie spółka jest w trakcie uzyskiwania pozwolenia na budowę. Jak zaznacza Patryk Białokozowicz, członek zarządu PKL, pomimo pandemii PKL realizują założoną wcześniej strategię rozwoju. Przekonuje, że ta inwestycja wpisuje się w tę strategię, która zakłada lokalizowanie ośrodków w miejscach atrakcyjnych turystycznie. - Jestem przekonany, że inwestycja w Solinie wzmocni pozycję Grupy PKL jako wiodącego operatora turystycznego w Polsce – dodaje Białokozowicz.

Samorząd gminy Solina określił w przetargu minimalne nakłady inwestycyjne, jakie musi ponieść inwestor - to 80 mln zł. - Jako wójt chciałbym serdecznie podziękować zarządowi Polskich Kolei Linowych, radom naszej gminy, tej i poprzedniej kadencji, oraz wszystkim osobom i instytucjom za udzielone wsparcie i pomoc – zrealizowaliśmy kolejny etap, który przybliża nas do powstania gondolowej kolei widokowej nad zaporą wodną w Solinie. Cieszę się ogromnie, że pozyskaliśmy dobrego inwestora i wiarygodnego partnera biznesowego jakim są Polskie Koleje Linowe – podkreśla Adam Piątkowski, wójt gminy Solina.

Wizualizacja - materiały prasowe

PKL jako operator turystyczny działa już od ponad 80 lat. W 1936 roku wybudował pierwszą kolej linową na Kasprowy Wierch. Spółka oferuje całoroczny, kompleksowy zakres usług turystyczno-wypoczynkowych oraz posiada własną bazę noclegową i restauracyjną. Obecnie PKL działa w siedmiu ośrodkach w Tatrach i Beskidach: Kasprowy Wierch, Gubałówka, Jaworzyna Krynicka, Góra Parkowa, Mosorny Groń, Palenica oraz Góra Żar. Spółka jest jednym z największych pracodawców na Podhalu, gdzie zatrudnia ponad 300 osób.

Wizualizacja - materiały prasowe

 

 

autor: paba