Ustrzyki Dolne
piątek, 30 października 2020

Uroczystość Wszystkich Świętych 2020. Dekret Metropolity Przemyskiego.

Uroczystość Wszystkich Świętych 2020. Dekret Metropolity Przemyskiego.<br/>fot. Arch. GB - Magdalena Kuzar
fot. Arch. GB - Magdalena Kuzar

Z powodu rosnącej liczby zakażeń koronawirusem w Polsce, odwołane zostały Msze święte i procesje na cmentarzach. Zgodnie z dekretami wydanymi przez biskupów w poszczególnych diecezjach, eucharystie będą sprawowane w świątyniach. Odpowiedni dekret wydał też Metropolita Przemyski abp Adam Szal.

Metropolita Przemyski abp Adam Szal zaznaczył, że w tym roku uroczystości Wszystkich Świętych i Wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych, przeżywane będą w specyficznych warunkach obostrzeń sanitarnych oraz w okresie dużego wzrostu zachorowań na COVID-19.

Przypomniał, że listopad jest szczególnym okresem modlitewnej pamięci o zmarłych, nawiedzania cmentarzy i czasem zyskiwania odpustów. Jednak w tym roku Penitencjaria Apostolska, chcąc zapewnić bezpieczeństwo wiernych w czasie epidemii, określiła nowe możliwości zyskiwania odpustu zupełnego dla osób nawiedzających cmentarz i modlących się za zmarłych.

„Odpust zupełny można zyskać nie tylko w dniach od 1 do 8 listopada, ale także w inne osiem dni listopada. Dni te, dowolnie wybrane przez poszczególnych wiernych, mogą być od siebie oddzielone.” - czytamy w dokumencie. Również odpust zupełny związany z dniem 2 listopada, może być przeniesiony na dowolnie wybrany inny dzień listopada.

Spowiedź rozłożyć na kilka dni
„Osoby starsze, chore i ci wszyscy, którzy z poważnych powodów nie mogą opuścić domu, na przykład ze względu na ograniczenia gromadzenia się licznych wiernych w miejscach świętych, będą mogli uzyskać odpust zupełny, jeśli tylko będą się łączyć duchowo z wiernymi, którzy pobożnie nawiedzają miejsca święte oraz jeśli wykluczą wszelkie przywiązanie do jakiegokolwiek grzechu i mają intencję – kiedy to tylko będzie możliwe – spełnić trzy zwyczajne warunki (spowiedź sakramentalna, Komunia eucharystyczna i modlitwa w intencjach Ojca Świętego).” - pisze arcybiskup.

Zaapelował aby kapłani stworzyli wiernym okazję do skorzystania z sakramentu pokuty, ale powinni unikać organizowania spowiedzi tylko w jeden dzień.

„Zgodnie z przepisami liturgicznymi, 2 listopada możliwa jest trynacja, z uwzględnieniem wyznaczonych na Wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych intencji podawanych dla Kościoła powszechnego.”

Księża powinni też rozważyć możliwość udzielania wiernym komunii w różnych porach dnia, poza Mszą św.

Arcybiskup zgodził się natomiast na to, aby zwyczaj celebrowania Mszy św. na cmentarzu zachować w parafiach w których dotychczas istniał. Przypomniał jednak, że w „kaplicy cmentarnej obowiązują te same zasady, co w kościołach i dotyczą zarówno ilości wiernych, jak i obowiązku zasłaniania ust i nosa. Osoby przebywające poza kaplicą muszą ponadto zachować co najmniej 1,5-metrowy odstęp od siebie.” Podobnie należy potraktować przewidziane na te dni nabożeństwa, które zwyczajowo odbywały się na cmentarzu.

Odwołać procesję
„Wobec obowiązujących przepisów dotyczących zgromadzeń, należy odwołać procesję z kościoła na cmentarz. Jednakże modlitwa za zmarłych na cmentarzu może przybrać formę procesji celebransa i asysty liturgicznej po terenie cmentarza. Zachęcam, by w tym czasie wierni modlili się przy grobach swoich bliskich. Proszę zadbać o odpowiednie nagłośnienie na cmentarzu.” - przypomina kapłanom arcybiskup.

Zaapelował też do wiernych, aby odwiedzanie grobów swoich bliskich rozłożyli na cały listopad oraz brali pod uwagę bieżące aktualizacje przepisów i obostrzeń sanitarnych, z uwzględnieniem daty obowiązywania podawanej przez Rozporządzenia Rady Ministrów.

„(...) pamiętajmy, że wszystkich obowiązują zalecenia sanitarne, a ich przestrzeganie niech będzie wyrazem naszej troski o siebie nawzajem i praktyczną realizacją przykazania miłości siebie i bliźniego.” - apeluje arcybiskup.

 

autor: paba