Ustrzyki Dolne
środa, 12 grudnia 2018

Ustrzyki stawiają na młodzież

Ustrzyki stawiają na młodzież

Jak zatrzymać młodzież w gminie Ustrzyk Dolne, jakie możliwości daje mieszkanie w tej części kraju i jak zorganizować swoją przyszłość bez większych zakładów na rynku pracy? - na te pytania starali się odpowiedzieć prelegenci i goście panelu dyskusyjnego podczas II Forum Gospodarczego w Ustrzykach Dolnych.

II Forum Gospodarcze w Ustrzykach Dolnych skierowane było do młodzieży i to ona stanowiła główną część uczestników spotkania. Organizatorzy chcieli pokazać młodym ludziom z terenu gminy Ustrzyki Dolne, w jaki sposób mogą się rozwijać i planować swoją przyszłość, którą zwiążą z tym terenem. Na Forum swoje stoiska zaprezentowały m.in. ustrzyckie szkoły średnie czyli Zespół Szkół Licealnych i Bieszczadzki Zespół Szkół Zawodowych oraz uczelnie wyższe z terenu Podkarpacia takie jak: Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa z Sanoka i z Krosna.

Pierwszym z prelegentów był dr inż. Antoni Kubicki prezes Hotelu Arłamów - jeden z większych pracodawców w gminie Ustrzyki Dolne, który opowiadał młodzieży o swojej drodze do sukcesu. Wspominał, że jego oczekiwania wobec kariery zawodowej ukształtowały się z czasem i dlatego po skończeniu zawodówki, ukończył technikum, a następnie wyższą uczelnię. Prezes Kubicki zastanawiał się też nad przyszłości gminy Ustrzyki Dolne, którą widzi jako centralny kurort turystyczny w Bieszczadach. - Wielokrotnie rozmawiałem z burmistrzem Romowiczem na ten temat, ta gmina ma wiele możliwości i w ciągu 5 lat może stać się takim miejscem. Turystyka to przyszłość tego regionu – przekonywał prezes. - Na ustrzyckim rynku powinny powstać maleńkie kafejki dla turystów, można utworzyć małe lotnisko, które będzie obsługiwać małe samoloty pasażerskie. Przynajmniej jeden ze stoków narciarskich powinien być wykończony na wysokim poziomie, a w przyszłości można by oba stoki połączyć kolejką, która główną stację miałaby obok basenu. Można utworzyć coś na kształt zagrody pokazowej żubrów - jaką zrobił nadleśniczy Mazur w Mucznem. Trzeba zatrzymać turystów w mieście i jest wiele możliwości by tego dokonać - przedstawiał wizję rozwoju Ustrzyk prezes Kubicki. - Trzeba otworzyć gminę na biznes, przez jakiś czas zwalniać z płacenia z podatków firmy, które tutaj otwierałyby swoje siedziby, a wcześniej wytypować tereny, które miałyby iść pod inwestycje. Po co tworzyć w Bieszczadach Centralny Ośrodek Sportu, kiedy nie wiemy kto to wszystko utrzyma? - zastanawiał się prezes i podkreślał, że siłą tego regionu są mali przedsiębiorcy i to oni powinni stworzyć atrakcyjne miejsca dla turystów. - Możliwości jest naprawdę wiele. Można wyjechać na studia i tu wrócić, tu założyć biznes, tu płacić podatki i tu realizować swoje marzenia. Warto marzyć, to przynosi efekty.

Kolejnym prelegentem była mgr Ewa Nowak-Koprowicz wykładowca WSIiZ w Rzeszowie, która pokazała ustrzyckiej młodzieży jakie ma możliwości w kształceniu i rozwijaniu swoich umiejętności. Wspomniała o programach wymiany typu Erasmus+ i o tym jaki sposób powinni wybierać wyższe uczelnie. Trzecim prelegentem była dr Małgorzata Gulip, adiunkt na UMCS w Lublinie, która opowiadała o czynnikach kształtujących karierę zawodową i o tym na co powinna zwrócić uwagę młodzież. W takcie swojego wykładu - „I co dalej, czyli o planowaniu kariery”, omówiła obawy z jakimi spotyka się młodzież, mówiła o tym jak ważna jest wiara w siebie i swoje możliwości. Wszyscy prelegenci podkreślali, że młodzież z małych miejscowości ma taką samą szansę na realizację swoich marzeń i osiągnięcie sukcesu jak ich rówieśnicy z większych miejscowości.

Po prelekcjach odbył się panel dyskusyjny, w którym uczestniczyli: burmistrz Bartosz Romowicz, Bożena Bałkota, właścicielka Muzeum i restauracji „Młyn”, Arkadiusz Lupa, dyrektor ZSL, Bogdan Szymanik, współwłaściciel i dyrektor wydawnictwa Bosz z Olszanicy oraz Wojciech Pajestka z PWSZ w Sanoku. Panel prowadzili: Wojciech Szott, dyrektor UDK oraz Janusz Jaracz z Polskiego Radio Rzeszów.

W trakcie tej części spotkania również wspominano o możliwościach jakie daje mieszkanie w Bieszczadach. Dyskusję rozpoczął burmistrz Romowicz, który sam studiował i mieszkał w Rzeszowie, a po latach wrócił do Ustrzyk Dolnych i mimo młodego wieku – ma obecnie 30 lat, objął już po raz drugi stanowisko burmistrza. Wspominał, że odległość od większych aglomeracji miejskich nie stanowi już obecnie większego problemu, a większość spraw można załatwić przez internet. Podkreślał, że siła napędową gminy są mali przedsiębiorcy i dla nich gmina chce stworzyć możliwości rozwoju. - Zaplanowaliśmy, że w ciągu 5 lat w gminie powstanie Inkubator Przedsiębiorczości, który da naszym przedsiębiorcom szansę na szybszy rozwój - mówił burmistrz.

Bożena Bałkota, właścicielka "Młyna" wspominała swoje początki i to kiedy zdecydowała o kupnie młyna i zrobieniu tam muzeum oraz kawiarni. Dyrektor ZSL opowiadał m.in. w jaki sposób przebiega kształcenie w jego szkole, która od lat znajduje się w czołówce jeśli chodzi o zdawalność matury. Dyrektor wydawnictwa „Bosz” Bogdan Szymanik, wspominał dlaczego postanowił założyć wydawnictwo w Olszanicy i w jaki sposób jego firma osiągnęła międzynarodowy sukces - Bądźcie bez kompleksów, świat jest otwarty – przekonywał ustrzycką młodzież.
Wojciech Pajestka, który od lat zajmuje się promocją mówił do młodych ludzi - Pamiętajcie, że wszystko zależy od punktu widzenia i odpowiedniej promocji. Jedni powiedzą, że mieszkacie na końcu świata, a wy możecie mówić, że to jest początek świata - żartował.

Dyrektor Bieszczadzkiego Centrum Turystyki i Promocji Jacek Łeszega, organizator Forum jest zadowolony z tegorocznej edycji. - Skierowanie jej do młodzieży było bardzo dobrym założeniem, mam nadzieję, że dzięki naszym prelegentom i uczestnikom panelu dyskusyjnego młodzież zacznie wierzyć w siebie i po skończeniu szkół wyższych wróci tutaj, by wspierać i rozwijać bieszczadzka gospodarkę.

W trakcie II Forum Gospodarczego w Ustrzykach Dolnych, zaprezentowało się kilkunastu wystawców, oprócz wyższych uczelni i ustrzyckich szkół, stoiska przygotowały stowarzyszenia, Urząd Miejski, przedsiębiorcy z terenu gminy Ustrzyki Dolne czy 3 Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej z Sanoka.

Dodatkowo w trakcie Forum odbyły się warsztaty BZSZ „Czy wiesz co jesz?", warsztaty ZSL „Jak napisać profesjonalnie CV i list motywacyjny?” oraz warsztaty SP nr 1 „Kompetencje XXI wieku, zawody przyszłości”.

Organizatorami II Forum Gospodarczego była Gmina Ustrzyki Dolne oraz Bieszczadzkie Centrum Turystyki i Promocji w Ustrzykach Dolnych. Współorganizatorami byli: Ustrzycki Dom Kultury, Zespół Szkół Licealnych, Bieszczadzki Zespół Szkół Zawodowych oraz Szkoła Podstawowa nr 1 w Ustrzykach Dolnych.

FOT. ANDRZEJ GÓRSKI

 

Ustrzyki stawiają na młodzież
Ustrzyki stawiają na młodzież
Ustrzyki stawiają na młodzież
Ustrzyki stawiają na młodzież
Ustrzyki stawiają na młodzież
Ustrzyki stawiają na młodzież
Ustrzyki stawiają na młodzież
Ustrzyki stawiają na młodzież
Ustrzyki stawiają na młodzież
autor: paba


powiązane artykuły: