Ustrzyki Dolne
piątek, 14 czerwca 2019

Uwaga! Zmiana przebiegu szlaku!

Uwaga! Zmiana przebiegu szlaku!<br/>fot. pomagam.pl/HBONasiczne
fot. pomagam.pl/HBONasiczne

Bieszczadzki Park Narodowy oraz Urząd Gminy w Lutowiskach informuje, że zmianie uległa trasa ścieżki na Przysłup Caryński. Zmiany dotyczą fragmentu ścieżki przechodzącego przez stanicę harcerską w Nasicznem, a harcerze są nadal bez mostu.

Urząd Gminy Lutowiska poinformował, że w związku z brakiem możliwości bezpiecznej przeprawy przez potok Nasiczniański w miejscowości Nasiczne, zmianie uległa trasa ścieżki prowadzącej ze szczytu Dwernik Kamień w kierunku Przysłupia Caryńskiego (Schronisko Koliba).
Nowa trasa prowadzi przez miejscowość Dwernik, a nie jak dotychczas przez stanicę harcerską Chorągwi Gdańskiej. Na nowym odcinku wykonane zostało oznakowanie w kolorze czerwonym, natomiast na odcinku dotychczasowym oznakowanie zostało zlikwidowane.

Wcześniej ścieżka historyczno-przyrodnicza „Przysłup Caryński - Krywe nad Sanem” przechodziła przez stanice harcerską. Niestety w ubiegłym roku - w sierpniu 2018 roku runął most, który był częścią ścieżki. W tym czasie na moście znajdowało się kilkunastu harcerzy, którzy odnieśli różne obrażenia ciała.
Most był również drogą transportu zaopatrzenia, na bazę docierały nim m.in. służby ratownicze, a dodatkowo pełnił rolę drogi ewakuacyjnej z Harcerskiej Bazy Chorągwi Gdańskiej, którą corocznie odwiedza około 1000 harcerzy, zuchów.

Jak informują na stronie pomagam.pl harcerze - „Liczyliśmy na szybkie załatwienie sprawy, zwróciliśmy się z pismem do Gminy, która w naszym mniemaniu jest właścicielem mostu. Tak samo, jak nam, powinno jej zależeć na szybkiej odbudowie, przecież to szlak turystyczny, którym wędrują setki jak nie tysiące turystów. Jakież wielkie było nasze zdziwienie, kiedy w odpowiedzi od obecnego wójta gminy otrzymaliśmy informacje, że Gmina nie poczuwa się do odpowiedzialności ani za szlak, ani za most, gdyż został on wytyczony i wybudowany w złym miejscu, a przebiegająca przez niego ścieżka historyczno - przyrodnicza zostanie zlikwidowana lub przeniesiona.”

Harcerze wciąż zbierają pieniądze na budowę nowego mostu, jak się okazuje to koszt prawie 40 tys. zł. Obecnie na portalu pomagam.pl zebrali już 11 tys. 335 zł.
Jeśli chcesz pomóc harcerzom w dobudowie mostu to kliknij i czytaj więcej - TUTAJ

 

autor: oprac. paba
źródło: pomagam.pl/HBONasiczne / BdPN