Ustrzyki Dolne
czwartek, 27 grudnia 2018

W Bieszczadach biało, ale zbliża się odwilż

W Bieszczadach biało, ale zbliża się odwilż<br/>fot. Lidia Tul-Chmielewska (Archiwum)
fot. Lidia Tul-Chmielewska (Archiwum)

W Bieszczadach obowiązuje 1 - najniższy stopień zagrożenia lawinowego. W górach leży spora ilość śniegu, ale jak informują ratownicy Bieszczadzkiej Grupy GOPR panują dogodne warunki do wędrówek.

W tym roku mieszkańcy Bieszczadów mieli naprawdę białe święta. W ciągu kilku dni spadło kilkanaście centymetrów śniegu. Niestety zimowa pogoda niebawem się skończy, bo Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej już od jutra prognozuje ocieplenie. Temperatura będzie się systematycznie podnosić i już dziś, według informacji ratowników Bieszczadzkiej Grupy GOPR dodatnia temperatura była w Cisnej i Ustrzykach Górnych. -4 stopnie odnotowano tylko na Połoninie Wetlińskiej.

Goprowcy informują też, że w górach obowiązuje 1 - niski stopień zagrożenia lawinowego (komunikat z 26 grudnia godz. 18:03 - obowiązuje nie dłużej niż 24 godz.)
Jak informują ratownicy opad śniegu w ciągu doby wyniósł ok. 18 cm. Niewielkie zagrożenie lawinowe występuje lokalnie na stromych zawietrznych stokach, na których świeży przewiany śnieg został zmagazynowany pod wpływem wiejących wiatrów, z przewagą wystaw północnych i północno-wschodnich. W pokrywie śniegu występuje kilka warstw, które są na ogół dobrze ze sobą związane.

Wierzchnia warstwa /ok. 20 cm/ zbudowana jest ze śniegu świeżego sprasowanego przez wiejące w ostatnim czasie silne wiatry. Miejscami utworzyła się cienka warstwa lodoszreni.

W górnych partiach połonin utrzymuje się nierównomierna pokrywa śnieżna, która kształtuje się na poziomie ok. 60 cm. W miejscach zawietrznych lokalnie dochodzi do 100 cm i więcej wypełniając zagłębienia terenowe, niecki itp. Na większości obszaru pokrywa stabilizowana przez wysoką nie przykrytą roślinność. Szlaki turystyczne w większości zawiane /zaspy/. Przez najbliższe 24h zagrożenie lawinowe nie powinno ulec zmianie.

Pokrywa śnieżna jest na ogół dobrze związana i stabilna. Wyzwolenie lawiny na ogół jest możliwe tylko przy dużym obciążeniu dodatkowym w nielicznych miejscach w terenie ekstremalnie stromym. Możliwe jest samorzutne schodzenie lawin głównie w postaci zsuwów i małych lawin.

Zalecenia dla ruchu osób: Na ogół dogodne warunki dla wędrówek. Szczególną ostrożność należy zachować na stokach ekstremalnych i bardzo stromych.

Aktualne komunikaty GOPR - TUTAJ

autor: oprac.paba
źródło: Bieszczadzka Grupa GOPR/ IMGW