Ustrzyki Dolne
czwartek, 1 kwietnia 2021

W całej Polsce rozpoczął się Narodowy Spis Powszechny

W całej Polsce rozpoczął się Narodowy Spis Powszechny<br/>fot. GUS
fot. GUS

Dzisiaj rozpoczął się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań. Jest on obowiązkowy, odbywa się raz na 10 lat i dotyczy każdej osoby mieszkającej stale, bądź czasowo, na terenie Polski.

Udział w spisie jest dość prosty i nie wymaga wychodzenia z domu.  Najłatwiej zrobić go przez internet, na stronie www.spis.gov.pl choć to niejedyna opcja. Jeśli ze względu na wiek czy stan zdrowia ktoś nie może skorzystać z tej formy, pomogą mu osobiście lub telefonicznie rachmistrzowie.  Jeśli ktoś nie ma dostępu do internetu, może udać się do urzędu, który na tę okoliczność ma obowiązek udostępnić stanowisko do samospisu internetowego.

Zakres informacji zbieranych w spisie to m.in. charakterystyka demograficzna, aktywność ekonomiczna, poziom wykształcenia, migracje, charakterystyka etniczno-kulturowa czy zasoby mieszkaniowe. W formularzu spisowym nie ma pytań dotyczących zarobków, dochodów czy stanu majątkowego. Dokładna lista pytań dostępna jest w dedykowanej zakładce na stronie spis.gov.pl.

W związku ze spisem trzeba również uważać na oszustów. - Otrzymujemy sygnały, że pojawili się oszuści podający się za rachmistrzów spisowych. Prosimy, aby w takich sytuacjach przypadki te zgłaszać na policję. Prawdziwi rachmistrze rozpoczną pracę dopiero od 4 maja - informuje z kolei Gminne Biuro Spisowe w Ustrzykach Dolnych.

Spisowi towarzyszy loteria w której można wygrać atrakcyjne nagrody - karty podarunkowe o wartości 500 zł i 1000 zł, oraz 16 samochodów miejskich  - Toyota Yaris. Przyjmowanie zgłoszeń do loterii rusza  22. kwietnia, dlatego ważne jest zachowanie wiadomości z 10 - znakowym Kodem Potwierdzającym Dokonanie Samospisu.

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 planowo potrwa do 30 czerwca 2021 roku, chociaż do Sejmu trafił już projekt uchwały zakładający wydłużenie terminu do 30. września. 

 

autor: RED
źródło: GUS