Ustrzyki Dolne
sobota, 15 czerwca 2019

W czym jesteśmy gorsi?

W czym jesteśmy gorsi?

Porozumienie Gowina przygotowuje ofertę dla miast „Miasto Plus” i już 12 lipca rusza w Polskę by promować ten program. - Obserwujemy ostatnio wiele naborów, które są dedykowane dla miast tylko z tej listy. Niestety, miasto którego mam przyjemność być Burmistrzem, na tej liście nie znajduje się. W czym jesteśmy gorsi/inni od sąsiednich miast, które z tych naborów korzystają? - pyta Bartosz Romowicz, burmistrz Ustrzyk Dolnych.

- Trzeba przedstawić nową ofertę rozwojową dla polskich miast, powołaliśmy zespół polityków i ekspertów, który wypracowuje ofertę dla polskich miast pt. „Miasto Plus”. Ruszymy z ofensywą 12 lipca z Chełma - poinformowali w czwartek 13 czerwca liderzy Porozumienia Jarosław Gowin i Jadwiga Emilewicz.
Jak poinformowało Polskie Radio, Gowin na konferencji prasowej w Sejmie powiedział, że ostatnio zaczęto popularyzować ideę federalizacji Polski. - My, Porozumienie, jako jedna z partii Zjednoczonej Prawicy, jesteśmy zdecydowanie przeciwko koncepcji federalizacji. Uważamy, że jest ona nie tylko sprzeczna z polską konstytucją, która wyraźnie definiuje Polskę jako państwo unitarne, ale jest także sprzeczna z polską tradycją ustrojową, a przede wszystkim z wymogami geopolitycznymi i bezpieczeństwa - podkreślił wicepremier.

Wicepremier przekonywał, że Porozumienie jest tym elementem Zjednoczonej Prawicy, który najmocniej kładzie nacisk na wagę samorządności. - Reformę samorządową trzeba pogłębiać, a w szczególności trzeba przedstawić nową ofertę rozwojową dla polskich miast. To one skupiają kapitał społeczny, intelektualny, który przesądzi o tempie i kierunku cywilizacyjnego rozwoju Polski - zauważył szef Porozumienia.
- Dlatego w obrębie Porozumienia powołaliśmy zespół polityków i ekspertów, który wypracowuje ofertę dla polskich miast, zarówno tych największych metropolitalnych, jak i miast wojewódzkich, dla bardzo ważnej grupy miast tracących swoje funkcje społeczno-gospodarcze, czyli byłych miast wojewódzkich, ale także miast małych i mniejszych miejscowości - zapowiedział Gowin.

Jadwiga Emilewicz poinformowała, że Porozumienie przygotowało ofertę, program „Miasto Plus”. - I z tą ofertą ruszamy do mieszkańców dużych metropolii, miast średnich i polskich miasteczek. Zdajemy sobie sprawę, że reforma samorządowa jest jedną z tych najlepiej ocenianych, ale jej skutki, które możemy obserwować, zwłaszcza jej drugi etap zakończony 20 lat temu wraz z reformą powiatową i wojewódzką, przyniosły doskonałe efekty przede wszystkim dla miast wojewódzkich, które skupiają największe inwestycje, generują najlepsze miejsca pracy, mają najlepsze uczelnie w Polsce i doskonałą infrastrukturę - powiedziała Emilewicz.

Jej zdaniem „polaryzacyjno-dyfuzyjny” model rozwojowy sprawił, że nie wszystkie miejsca w Polsce korzystają z benefitów rozwoju. - Trzeba zerwać raz na zawsze z tym modelem - podkreśliła.
Podkreśliła, że Porozumienie kieruje swój program zarówno do największych miast, jak do małych miasteczek, które znajdują się w odmiennej sytuacji i borykają się z innymi problemami. Emilewicz mówiła, że metropolie zmagają się m.in. z bałaganem urbanistycznym, smogiem i zatłoczonymi ulicami, a kolei 33 miasta, które w 1999 r. utraciły status miast wojewódzkich czekają przede wszystkim na nowy model rozwojowy, na wysoko płatne miejsca pracy oraz nowe funkcje administracyjne, które mogłyby realizować. Z kolei małe miasta i miasteczka - jak mówiła Emilewicz - zmagają się z problemami np. w zakresie infrastruktury, oferty edukacyjnej.

Gowin był pytany, czy aktywność Porozumienia jest odpowiedzią na inicjatywę części samorządowców związanych z opozycją, którzy zapowiedzieli m.in. że zaangażują w kampanię i jesienne wybory do Sejmu i Senatu.
Lider Porozumienia zaprzeczył, wskazywał, że w styczniu w Krakowie odbyła się konwencja programowa jego ugrupowania pod hasłem „Energia miast”. „Te zręby programu przestawiliśmy w styczniu, od tego czasu rozwinęliśmy je we współpracy z ekspertami, teraz rozpoczynamy szerokie społeczne konsultacje - podkreślił Gowin.

Do propozycji Porozumienia odniósł się publicznie, we wpisie na profilu facebookowym burmistrz Ustrzyk Dolnych Bartosz Romowcz, który napisał:
„Wicepremier polskiego rządu wraz z Ministrem tego rządu proponują program dla miast. Ja tymczasem zadałem w odpowiedzi na wpis Pani Minister kilka pytań. Z niecierpliwością będę oczekiwał odpowiedzi. Poniżej wpis Pani Minister oraz mój krótki komentarz.

Szanowna Pani Minister.
Ciekawa inicjatywa, ale nasuwa się inne pytanie. W jakim celu w takim razie została stworzona Lista miast średnich tracących funkcje społeczno - gospodarcze? Obserwujemy ostatnio wiele naborów, które są dedykowane dla miast tylko z tej listy. Niestety, miasto którego mam przyjemność być Burmistrzem, na tej liście nie znajduje się. W czym jesteśmy gorsi/inni od sąsiednich miast, które z tych naborów korzystają? Co więcej - są też nabory np. w NFOŚiGW przeznaczone dla miast średnich oraz gmin wiejskich. Nasze miasto i gmina jest za małe, aby znaleźć się na liście miast, a nie jest też gmina wiejską. Apeluję i proszę o rozwiązanie tego problemu, a nie tworzenie kolejnych programów, z których znów nie będziemy mogli skorzystać. W razie pytań o szczegóły problemu pozostaję do dyspozycji Pani Minister.
Z wyrazami szacunku,
Bartosz Romowicz
Burmistrz Ustrzyk Dolnych

 

autor: oprac. paba
źródło: Polskie Radio / Bankier.pl