Ustrzyki Dolne
sobota, 11 lipca 2020

W niedzielę II tura wyborów prezydenckich

W niedzielę II tura wyborów prezydenckich<br/>fot. gov.pl
fot. gov.pl

O północy z piątku na sobotę rozpoczęła się cisza wyborcza przed II turą wyborów prezydenckich, która potrwa do końca głosowania - do godz. 21 w niedzielę. Minister zdrowia Łukasz Szumowski zapewnia, że głosowanie w II turze wyborów prezydenckich jest bezpieczne pod względem epidemiologicznym. Obowiązują jednak pewne reguły.

Druga tura wyborów prezydenckich odbędzie się w najbliższą niedzielę. O urząd prezydenta ubiegają się obecny prezydent Andrzej Duda oraz kandydat KO Rafał Trzaskowski. W I turze otrzymali odpowiednio: 43,5 proc. oraz 30,46 proc. głosów. Jak informuje Państwowa Komisja Wyborcza, w II turze liczba wyborców wynosi 29 937 795 osób, w tym za granicą - 519 431.

II tura wyborów odbędzie się w niedzielę 12 lipca w godzinach od 7 do 21. Tegoroczne wybory odbędą się w formie mieszanej – tradycyjnie w lokalach wyborczych oraz korespondencyjnie dla chętnych.

Za złamanie ciszy kary pieniężne
Cisza wyborcza rozpoczyna się 24 godziny przed dniem głosowania i trwa do jego zakończenia. Jeśli żadna z obwodowych komisji wyborczych nie przedłuży głosowania, cisza zakończy się w niedzielę o godz. 21. W tym czasie zabronione jest publikowanie sondaży, agitowanie na rzecz kandydatów. Zakaz obowiązuje też w internecie.

Ciszę wyborczą narusza każdy kto dopuści się publicznego nakłaniania lub zachęcania do głosowania na konkretnego kandydata. PKW przypomina, że w tym czasie nie wolno zwoływać zgromadzeń, organizować pochodów i manifestacji, wygłaszać przemówień, czy rozpowszechniać materiałów wyborczych.

Plakaty rozwieszone przed rozpoczęciem ciszy wyborczej mogą zostać na miejscu. Nie wolno jednak jeździć pojazdami oklejonymi plakatami wyborczymi, taki pojazd może tylko stać. Zabroniona jest także agitacja w lokalu wyborczym m.in. na eksponowaniu symboli, znaków i napisów kojarzonych z kandydatami i komitetami wyborczymi.

Za złamanie zakazu agitacji w czasie ciszy wyborczej grozi grzywna. Złamanie ciszy wyborczej lub jej naruszenie według polskiego prawa jest wykroczeniem zagrożonym grzywną (art. 498 Kodeksu wyborczego). Jej wysokość jest uregulowana w Kodeksie wykroczeń (art. 24) i może wynosić od 20 zł do 5 000 zł. natomiast za podanie do publicznej wiadomości wyników nieoficjalnych sondaży przedwyborczych lub przeprowadzonych w dniu głosowania grozi kara grzywny od 500 tysięcy do nawet 1 miliona złotych.
Wyborca, który uzna, że naruszono ciszę wyborczą, powinien to zgłosić bezpośrednio policji lub do prokuratury.

Szumowski zapewnia: głosowanie bezpieczne
- Głosowanie w II turze wyborów prezydenckich jest bezpieczne pod względem epidemiologicznym. Komisje wyborcze mają zapewniony sprzęt ochronny, a dodatkowo wprowadziliśmy pierwszeństwo wejścia do lokali wyborczych dla osób starszych, osób z małymi dziećmi, niepełnosprawnością i kobiet w ciąży - powiedział PAP minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Minister zachęca do pójścia na wybory i przekonuje patrząc na przebieg pierwszej tury wyborów i sytuację epidemiologiczną, że „wyjście do sklepu, czy podróż autobusem, gdzie ludzie już zapomnieli o noszeniu maseczek, jest dziś bardziej ryzykowne”.

Minister przypomniał też, że w II turze wyborów wprowadzono rozporządzenie z udogodnieniami dla grupy osób. Przewiduje ono, że osoby powyżej 60 lat, kobiety w ciąży, osoby z dzieckiem do 3 lat i niepełnosprawni będą obsługiwani w lokalach wyborczych w pierwszej kolejności. Wyborcy nadal będą musieli pamiętać o środkach ostrożności, m.in. o obowiązku zakrycia ust i nosa przy pomocy maseczki, przyłbicy lub części odzieży, skorzystaniu z płynu do dezynfekcji rąk lub przyjściu w rękawiczkach.

autor: oprac. paba
źródło: PKW, PAP, gazetaprawna.pl,