Ustrzyki Dolne
wtorek, 9 października 2018

Wieści z sołectw. Jałowe - Jak sobie radzi najmłodszy z sołtysów.

Wieści z sołectw. Jałowe - Jak sobie radzi najmłodszy z sołtysów.

- W naszym sołectwie stawiamy na młodych i głównie w ich potrzeby chcemy zaspokajać. Mamy sporo dzieci i młodzieży, dlatego zależy nam na tym, aby wolny czas mogli spędzać aktywnie, na świeżym powietrzu – mówi sołtys Jałowego Mariusz Domaradzki.

Jałowe to wioska położona na południowo-wschodnim krańcu gminy Ustrzyki Dolne, 6 km od miasta. Sołectwo leży w bardzo malowniczej okolicy, a do atrakcji wsi można zaliczyć Ekomuzeum Jałowe-Hoszów, ścieżki rowerowe, którymi można dojechać na Stebnika i do Krościenka, zabytkowy kościółek oraz kaplicę grobową, teren wokół której, sołtys wraz z mieszkańcami, ma zamiar w przyszłości zagospodarować. Gospodarstwa we wsi są zadbane, przy drodze stoją piękne, stare, drewniane domy, a ogrody są pełne kwiatów i ziół. Przy głównej drodze rosną kasztanowce, które niestety trzeba będzie niedługo wyciąć. - Drzewa są w pasie drogowym i poinformowano nas, że zagrażają bezpieczeństwu. Mnie się to nie podoba i ludzie się też buntują. To rzadkie drzewo na naszym terenie i szkoda nam. Może uda się jeszcze je ocalić – ma nadzieję sołtys Jałowego Mariusz Domaradzki.

Sołtys Domaradzki swoje stanowisko we wsi objął niecały rok temu. - Było u nas trochę zamieszania, ale nie chcę o tym mówić. Wszystko wraca powoli do normy i zaczynamy z nową, czystą kartą. Było - minęło i wziąłem się do pracy, ale chyba za bardzo nie mam się czym pochwalić – mówi uśmiechając się. Sołtys od razu dodaje, że nie podejmuje się oceny współpracy z burmistrzem i Radą Miejską, ze względu na trwającą kampanię wyborczą przed zbliżającymi się wyborami samorządowymi. - O politykach też nie będziemy mówić. Nie chcę, by później ktoś mi zarzucał, że kogoś promuję – wyjaśnia.

Sołectwo ma około 4 km długości i liczy 169 mieszkańców. - Ale mamy w wiosce około 45 dzieci, mam na myśli również młodzież do 16 roku życia. To bardzo dużo jak porównuję z innymi wioskami. Jest dobrze – uśmiecha się sołtys.
Fundusz Sołecki wsi wynosi ok. 16 tys. zł. Wieś jest zamieszkana głównie przez rolników, którzy mają hodowlę bydła, koni i owiec, ale są również i pszczelarze. - Jedna osoba ma firmę budowlaną, druga rodzinną firmę meblową, jest tartak i firma transportowa, ale sporo osób pracuje też w lesie - mówi sołtys, który sam jest pracownikiem leśnym.

Ze względu na to, że Jałowe to wioska rolnicza, na okolicznych wzgórzach znajduje się sporo upraw. Rolnicy sieją zboże i sadzą ziemniaki, ale we wsi są też mniejsze agroturystyki i dwa większe obiekty z kwaterami.

Fundusz Sołecki dla młodych
- Mamy młode społeczeństwo, co pokazuje chociażby liczba dzieci i młodzieży i dlatego właśnie pod tym kątem zaczynamy realizować Fundusz Sołecki. Planujemy więcej pieniędzy przeznaczyć właśnie dla nich, robimy porządny plac zabaw i boisko – mówi sołtys.

Plac zabaw w Jałowem jest rzeczywiście duży. Znajduje się na nim kilka nowoczesnych urządzeń do zabawy. Jest m.in. ścianka wspinaczkowa, zjeżdżalnia, huśtawka, boisko do siatkówki – które ufundowali sponsorzy i siłownia dla starszych osób. Mamy u nas w wiosce jedną osobę, która pisze wnioski i będziemy próbowali doposażyć go właśnie z wniosków, które będą pisane na Koło Gospodyń Wiejskich – wyjaśnia sołtys. - Plac zabaw powstał jeszcze przed moim „sołtysowaniem”, to znaczy postawiono wtedy zjeżdżalnię, a później ustawiliśmy resztę sprzętów. Boisko do piłki nożnej znajduje się obok placu zabaw, ale na razie jest na nim tylko jedna bramka. - Znaleźliśmy sponsora tylko na jedną, bo teraz przepisy mówią o tym, że wszystko musi być atestowane, więc sami nie możemy postawić drugiej. Ale załatwimy kolejne pieniądze i postawimy drugą do kompletu – zapewnia sołtys. - Boisko zostało ogrodzone w tym roku, a w prace zaangażowali się mieszkańcy naszej wsi, panie, dzieci i mężczyźni. Muszę przyznać, że bardzo pomagali, bez nich by nic nie ruszyło – mówi sołtys Domaradzki i dodaje, że boisko oraz plac zabaw są koszone przez mieszkańców, którzy sami zadeklarowali pomoc. - Śmiali się z nas, że nikt nie będzie korzystał, ale chodzą i dzieci i młodzież – cieszy się sołtys.

Niedaleko placu zabaw znajduje się świetlica wiejska, która może pomieścić ok. 40 osób, ale obecnie jest w trakcie remontu. - Pieniądze na ten cel dostaliśmy z Ustrzyckiego Domu Kultury. Na remont przeznaczam też pieniądze, które powinienem pobierać jako świetlicowy. Oczywiście przy pracach remontowych pomagają nasi mieszkańcy. Gdyby nie oni, to sam bym nie dał rady - podkreśla sołtys.

Świetlica wiejska wymaga malowania ścian i zrobienia schodów. Wymalowane zostaną wszystkie trzy sale, a w przyszłości sołtys myśli o zrobieniu centralnego ogrzewania, bo sam kominek w chłodne dni nie wystarcza. Ze świetlicy najczęściej korzysta Koło Gospodyń Wiejskich. - Panie, których jest sześć przygotowują tu przeważnie posiłki na różnego rodzaju imprezy wiejskie i wyjazdowe. Ale musimy im doposażyć kuchnię, bo brakuje garnków. Z Funduszu Sołeckiego przeznaczyliśmy co prawda 1 tys. złotych na ten cel, ale to za mało. Panie z KGW opiekują się też ogródkiem kwiatowo-zielarskim, w którym jest kilkadziesiąt ziół i kwiatów. Ogródek znajduje się tuż za altaną, która stoi niedaleko świetlicy. - Ten ogródek powstał dzięki dofinansowaniu z programu Działaj Lokalnie Fundacji Bieszczadzkiej i trzeba przyznać, że był to trafiony pomysł, bo rzeczywiście bardzo się rozrasta - cieszy się sołtys.

Świetlica wiejska w Jałowem jest takim małym „sercem wsi”. - Organizujemy tu Mikołajki, wspólny Opłatek dla mieszkańców, imprezy na zakończenie wakacji, a ostatnio był tu organizowany Bieszczadzki Masterchef, podczas którego dzieci z Jałowego, Moczar, Dźwiniacza, Hoszowa i Ustrzyk Dolnych poznawały tajniki kulinarne. Pod koniec wakacji zrobiliśmy też piknik na zakończenie sezonu - wylicza sołtys. - Teraz u nas się sporo dzieje, ale to zasługa mieszkańców, którzy chcą brać udział w życiu kulturalnym wsi.

Dawniej w Jałowem była też Ochotnicza Straż Pożarna, która w świetlicy miała garaż. - Teraz nie ma chętnych, więc raczej nie myślę o reaktywacji, poza tym dookoła prężnie działają inne jednostki i zawsze możemy liczyć na ich pomoc. Sam jestem strażakiem – dodaje z uśmiechem sołtys.

Ściany w świetlicy pełne są też dyplomów, które przez lata dostawał działający w Jałowem zespół „Zamłyniaki”. - Śpiewają w nim nie tylko panie z naszego KGW i naszej wsi, ale również panie z Ustrzyk i Hoszowa. Obecnie nie korzystają jednak ze świetlicy i ćwiczą w pomieszczeniu od MPGK. Może kiedyś wrócą do świetlicy…

Lampy i drogi
W tym roku mieszkańców Jałowego czeka remont świetlicy, a w przyszłym wioska będzie się starać o kontynuację oświetlenia i drogę do państwa Jaskółów. - Jeszcze musimy zrobić mostek, nad rowem, który prowadzi do placu zabaw – dodaje sołtys.

We wsi już jest zrobiona część oświetlenia. – Lampy stoją od początku wsi do mostu. Od mostu do boiska nie ma i później koło drogi do kościoła. Tak myślę, że z 10 lamp potrzeba, bo wioska jest długa i kończy się dopiero na Górze Bandrowskiej. Drogi gminne w sołectwie są utwardzone, ale sołtys ma nadzieję, że kiedyś będzie też na nich położony asfalt. - Takich dróg to jest z sześć i są to drogi dla mieszkańców, no jedna gminna jest do pól. Teraz są przejezdne, bo utwardzone tłuczniem, ale lepiej by były wyasfaltowane. To są na szczęście w większości krótkie odcinki. Najdłuższa prowadzi do państwa Jaskółów, ale z tej drogi korzystają też inni mieszkańcy – około siedem gospodarstw, można powiedzieć, że powstaje tam takie małe osiedle. - Aha w tym roku będzie robiona też droga gminna łącząca Jałowe z Hoszowem. Tu jest niecały kilometr do zrobienia, do wjazdu do kościoła. Wiemy, że ten odcinek ma powstać do końca września. Mamy tu też drewniany most, któremu przydałby się remont.

W tym roku we wsi powstał też nowy przystanek na końcu wioski i razem mieszkańcy mają ich cztery, na każdy kilometr wsi.

Sołtys Jałowego, jako jeden z nielicznych sołtysów, nie narzeka na dużą emigrację mieszkańców. Jak mówi jest zadowolony, bo we wsi powstaje sporo nowych domów, a każdy nowy meldunek, to większe pieniądze w Funduszu Sołeckim. - Zapraszamy. Od nas, blisko do Ustrzyk, idealna okolica na zamieszkanie. Domy budują w większości miejscowi, którzy tu zostają i zakładają rodziny. Zdarza się, że ludzie wyjeżdżają, ale wiem, że chcą wracać.

Kaplica grobowa i kościółek
Ekomuzeum Hoszów-Jałowe to ścieżka historyczna „Tropiciele zaginionych śladów” licząca ok. 8 km, która rozpoczyna się na skrzyżowaniu w Jałowem, a kończy się w Hoszowie. Ścieżka została zrobiona przez szkołę w Hoszowie i należy do niej m.in. znajdująca się na terenie Jałowego dawna cerkiew greckokatolicka pw. św. Mikołaja z 1903 r., a obecnie kościół rzymskokatolicki. Przy cerkwi znajduje się cmentarz w wieńcu starodrzewu, który kilkanaście lat temu został odnowiony przez
Stowarzyszenie Magurycz.

Na placu, przy kościele stoi krzyż pięknie rzeźbiony przez Jana Galicę, który na 150-lecie Chrztu Polski i w 50-tą rocznicę Sanktuarium Matki Boskiej Bieszczadzkiej ufundowała jedna rodzina ze wsi. Obok kościoła znajduje się dzwonnica parawanowa z czerwonej cegły, którą otula stary klon. - Niestety to drzewo będziemy musieli najprawdopodobniej wyciąć, bo zagraża bezpieczeństwu. Jest piękny, ale przyjdzie mocniejszy wiatr, to może polecieć - mówi sołtys Domaradzki.

Niedaleko kościoła znajduje się zabytkowa kaplica grobowa Anny Nowosieleckiej z Ziętarskich. Kaplica obecnie jest w ruinie, bo mocno na niej odbiła się burzliwa historia tych terenów, ale jak mówi sołtys, wraz z mieszkańcami mają pomysł na zagospodarowanie terenu wokół. - Musimy najpierw odkrzaczyć, aby zrobić do niej dobre dojście i by było ją widać z daleka. Może w przyszłości jakieś ławeczki tu obok postawimy, bo stąd na całą okolicę jest piękny widok, z jednej strony na Hoszów z drugiej na Jałowe - mówi sołtys. - Niestety nie znalazłem nigdzie szczegółowych informacji na temat tej kaplicy, ani zdjęcia jak wyglądała kiedyś, a można by na tablicy informacyjnej umieścić takie ciekawostki. Dlatego mam też prośbę do czytelników Gazety Bieszczadzkiej. Może ktoś ma w swoich archiwach zdjęcia lub rysunki tej kaplicy, bardzo prosimy o udostępnienie i przesłanie do nas skanu. Dla nas takie zdjęcie to byłby majątek, a szukaliśmy już chyba wszędzie. No i mamy we wsi jeszcze kilka zabytkowych kapliczek przydrożnych, które warto zobaczyć – zachęca do odwiedzenia wsi sołtys.

Okolica kościoła i kaplicy jest zadbana, jest czysto i schludnie, a teren jest wykoszony. - Ale podkreślam, że sam bym sobie nie dał rady, to wszystko zasługa mieszkańców. Nikogo nie muszę do pomocy namawiać, bo wszyscy są chętni, by wieś ładnie wyglądała.

Sołtys Domaradzki przez cały czas naszej wizyty w sołectwie zaznaczał, że najważniejsza dla niego jest pomoc od mieszkańców, którą dostał po objęciu stanowiska. - I od niektórych sołtysów. Wymieniać ich nie będę, ale oni wiedzą o kogo chodzi. Bardzo im wszystkim dziękuję – dodaje.

FOT. MAGDALENA KUZAR

 

Wieści z sołectw. Jałowe - Jak sobie radzi najmłodszy z sołtysów.
Wieści z sołectw. Jałowe - Jak sobie radzi najmłodszy z sołtysów.
Wieści z sołectw. Jałowe - Jak sobie radzi najmłodszy z sołtysów.
Wieści z sołectw. Jałowe - Jak sobie radzi najmłodszy z sołtysów.
Wieści z sołectw. Jałowe - Jak sobie radzi najmłodszy z sołtysów.
Wieści z sołectw. Jałowe - Jak sobie radzi najmłodszy z sołtysów.
Wieści z sołectw. Jałowe - Jak sobie radzi najmłodszy z sołtysów.
Wieści z sołectw. Jałowe - Jak sobie radzi najmłodszy z sołtysów.
Wieści z sołectw. Jałowe - Jak sobie radzi najmłodszy z sołtysów.
Wieści z sołectw. Jałowe - Jak sobie radzi najmłodszy z sołtysów.
Wieści z sołectw. Jałowe - Jak sobie radzi najmłodszy z sołtysów.
Wieści z sołectw. Jałowe - Jak sobie radzi najmłodszy z sołtysów.
Wieści z sołectw. Jałowe - Jak sobie radzi najmłodszy z sołtysów.
Wieści z sołectw. Jałowe - Jak sobie radzi najmłodszy z sołtysów.
Wieści z sołectw. Jałowe - Jak sobie radzi najmłodszy z sołtysów.
Wieści z sołectw. Jałowe - Jak sobie radzi najmłodszy z sołtysów.
Wieści z sołectw. Jałowe - Jak sobie radzi najmłodszy z sołtysów.
Wieści z sołectw. Jałowe - Jak sobie radzi najmłodszy z sołtysów.
Wieści z sołectw. Jałowe - Jak sobie radzi najmłodszy z sołtysów.
Wieści z sołectw. Jałowe - Jak sobie radzi najmłodszy z sołtysów.
Wieści z sołectw. Jałowe - Jak sobie radzi najmłodszy z sołtysów.
Wieści z sołectw. Jałowe - Jak sobie radzi najmłodszy z sołtysów.
Wieści z sołectw. Jałowe - Jak sobie radzi najmłodszy z sołtysów.
Wieści z sołectw. Jałowe - Jak sobie radzi najmłodszy z sołtysów.
Wieści z sołectw. Jałowe - Jak sobie radzi najmłodszy z sołtysów.
Wieści z sołectw. Jałowe - Jak sobie radzi najmłodszy z sołtysów.
Wieści z sołectw. Jałowe - Jak sobie radzi najmłodszy z sołtysów.
Wieści z sołectw. Jałowe - Jak sobie radzi najmłodszy z sołtysów.
Wieści z sołectw. Jałowe - Jak sobie radzi najmłodszy z sołtysów.
Wieści z sołectw. Jałowe - Jak sobie radzi najmłodszy z sołtysów.
Wieści z sołectw. Jałowe - Jak sobie radzi najmłodszy z sołtysów.
Wieści z sołectw. Jałowe - Jak sobie radzi najmłodszy z sołtysów.
Wieści z sołectw. Jałowe - Jak sobie radzi najmłodszy z sołtysów.
Wieści z sołectw. Jałowe - Jak sobie radzi najmłodszy z sołtysów.
Wieści z sołectw. Jałowe - Jak sobie radzi najmłodszy z sołtysów.
Wieści z sołectw. Jałowe - Jak sobie radzi najmłodszy z sołtysów.
Wieści z sołectw. Jałowe - Jak sobie radzi najmłodszy z sołtysów.
Wieści z sołectw. Jałowe - Jak sobie radzi najmłodszy z sołtysów.
Wieści z sołectw. Jałowe - Jak sobie radzi najmłodszy z sołtysów.
Wieści z sołectw. Jałowe - Jak sobie radzi najmłodszy z sołtysów.
Wieści z sołectw. Jałowe - Jak sobie radzi najmłodszy z sołtysów.
Wieści z sołectw. Jałowe - Jak sobie radzi najmłodszy z sołtysów.
Wieści z sołectw. Jałowe - Jak sobie radzi najmłodszy z sołtysów.
Wieści z sołectw. Jałowe - Jak sobie radzi najmłodszy z sołtysów.
Wieści z sołectw. Jałowe - Jak sobie radzi najmłodszy z sołtysów.
Wieści z sołectw. Jałowe - Jak sobie radzi najmłodszy z sołtysów.
Wieści z sołectw. Jałowe - Jak sobie radzi najmłodszy z sołtysów.
Wieści z sołectw. Jałowe - Jak sobie radzi najmłodszy z sołtysów.
Wieści z sołectw. Jałowe - Jak sobie radzi najmłodszy z sołtysów.
Wieści z sołectw. Jałowe - Jak sobie radzi najmłodszy z sołtysów.
Wieści z sołectw. Jałowe - Jak sobie radzi najmłodszy z sołtysów.
Wieści z sołectw. Jałowe - Jak sobie radzi najmłodszy z sołtysów.
Wieści z sołectw. Jałowe - Jak sobie radzi najmłodszy z sołtysów.
Wieści z sołectw. Jałowe - Jak sobie radzi najmłodszy z sołtysów.
Wieści z sołectw. Jałowe - Jak sobie radzi najmłodszy z sołtysów.
Wieści z sołectw. Jałowe - Jak sobie radzi najmłodszy z sołtysów.
Wieści z sołectw. Jałowe - Jak sobie radzi najmłodszy z sołtysów.
Wieści z sołectw. Jałowe - Jak sobie radzi najmłodszy z sołtysów.
Wieści z sołectw. Jałowe - Jak sobie radzi najmłodszy z sołtysów.
Wieści z sołectw. Jałowe - Jak sobie radzi najmłodszy z sołtysów.
autor: paba