Ustrzyki Dolne
wtorek, 14 listopada 2017

Więźniowie naprawiali szlak na Tarnicę

Więźniowie naprawiali szlak na Tarnicę<br/>fot. Krzysztof Gierula
fot. Krzysztof Gierula

Grupa skazanych z Zakładu Karnego w Uhercach Mineralnych naprawiała szlak na Tarnicę. Akcja była prowadzona w ramach programu Eko-Gracja i w porozumieniu z Bieszczadzkim Parkiem Narodowym.

Grupa 15 skazanych z Zakładu Karnego w Uhercach Mineralnych, w pracach naprawczych, wzięła udział dzięki zaangażowaniu wychowawcy ds. kulturalno-oświatowych. Więźniowie naprawiali szlak z Wołosatego, którym odbywa się każdego roku Droga Krzyżowa do krzyża znajdującego się na szczycie góry.

Prace przeprowadzono w październiku. Skazani zabezpieczali progi antyerozyjne, wykładając je kruszywem. - Te czynności mają za zadanie w znacznym stopniu poprawić bezpieczeństwo turystów w drodze na Tarnicę. Te drobne prace były wykonywane na wysokości ok. 1200 m n.p.m, więc oprócz korzyści poprawy jakości trasy na odcinku Wołosate - Tarnica, skazani mogli ujrzeć bieszczadzkie lasy w jesiennych barwach – informuje mł. chor. Krzysztof Gierula z Zakładu karnego w Uhercach Mineralnych.

W tym roku bieszczadzkie szlaki odwiedziła rekordowa liczba turystów. BdPN podaje, że ponad 500 tys. i jest to rekord, w porównaniu do poprzednich lat. - Taka skala natężenia na trasach turystycznych musi mieć odzwierciedlenie w stanie szlaków i dlatego w tym roku pomagamy i naprawiamy komunikacje na głównych szlakach w Bieszczadach – dodaje mł. chor. Gierula.

Ta forma współpracy jest wynikiem porozumienia jakie Zakład Karny w Uhercach Mineralnych zawarł z dyrekcją Bieszczadzkiego Parku Narodowego.

 

autor: KG/paba
źródło: ZK Uherce Mineralne