Ustrzyki Dolne
wtorek, 26 marca 2019

Wiosenna akcja szczepienia lisów

Wiosenna akcja szczepienia lisów<br/>fot. Pixabay
fot. Pixabay

W dniach od 4 do 13 kwietnia na terenie województwa podkarpackiego zostanie przeprowadzona wiosenna akcja szczepienia lisów. Wojewódzki Inspektor Sanitarny apeluje o wstrzymanie się w tym okresie od polowań i pilnowanie zwierząt domowych.

„Podkarpacki Wojewódzki Lekarz Weterynarii działając na podstawie § 10 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 17 grudnia 2013 r. w sprawie przeprowadzania ochronnych szczepień lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie, informuje o planowanej w terminie 4 – 13 kwietnia 2019 r. wiosennej akcji szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie.”

Szczepienie będzie prowadzone na terenie całego województwa Podkarpackiego, z wyłączeniem terenów zurbanizowanych i zbiorników wodnych. Szczepionki będą zrzucane z samolotów oraz wykładane ręcznie wokół osiedli ludzi.

Program uodparniania lisów polega na wieloletnim i cyklicznym wykładaniu szczepionki. Wykładana przynęta wydaje specyficzny zapach, zawiera plastikowo-aluminiowy pojemnik z płynną szczepionką, której działanie jest skierowane wyłącznie na lisy.

Wojewódzki Lekarz Weterynarii przypomina, że przynęty dotykane przez ludzi, nie są później przyjmowane przez lisy, w przypadku kontaktu ze szczepionką należy dokładnie zdezynfekować ręce wodą z mydłem, w razie połknięcia szczepionki należy natychmiast skontaktować się z lekarzem. Zaleca się również aby przez okres trwania akcji i 14 dni po, trzymać w zamknięciu zwierzęta domowe i należy wstrzymać się od polowań.

Termin rozpoczęcia akcji może ulec zmianie. Jeśli tak się stanie, to informacja o nowym terminie zostanie umieszczona na stronie internetowej Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii  TUTAJ

 

autor: oprac.paba
źródło: wiw.krosno.pl