Ustrzyki Dolne
czwartek, 3 grudnia 2020

Woda w Smereku i Wetlinie nie nadaje się do picia

Woda w Smereku i Wetlinie nie nadaje się do picia

Jak informuje dyrektor ustrzyckiego sanepidu, woda w wodociągach w Wetlinie i Smereku (powiat leski) nie nadaje się do spożywania przez ludzi. W obu wodociągach znaleziono bakterie typu coli.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny dla powiatów bieszczadzkiego i leskiego w Ustrzykach Dolnych, informuje odbiorców wody z wodociągu Smerek w powiecie leskim, że woda nie nadaje się do spożycia przez ludzi.

„W pobranych próbkach wody dnia 25.11.2020 r. w ramach bieżącej kontroli jakości wody w punkcie monitoringowym – Stacja Uzdatniania Wody w Smereku oraz budynek nr 19/1 w Smereku stwierdzono, iż w zakresie parametrów mikrobiologicznych (Bakterie grupy coli) badana próbka nie odpowiada warunkom określonym w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (Dz.U.2017, poz. 2294).” - czytamy w komunikacie.

- W związku z powyższym informuje się odbiorców wody, aby w przypadku wystąpienia dolegliwości ze strony układu pokarmowego niezwłocznie zgłosili się do swojego lekarza rodzinnego – alarmuje Wiktor Fidor, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny dla powiatów bieszczadzkiego i leskiego w Ustrzykach Dolnych.

Woda z sieci wodociągowej może być wykorzystywana jedynie do celów sanitarnych. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny dla powiatów bieszczadzkiego i leskiego w Ustrzykach Dolnych na bieżąco prowadzi monitoring jakości wody i o zmianie sytuacji poinformuje odrębnym komunikatem.

Identyczna sytuacja dotyczy osób, które korzystają z wodociągu „Beskidnik” w Wetlinie. Tam próbki wody pobrano 25 listopada w punkcie monitoringowym – budynek nr 38 w Wetlinie. Po analizie okazało się, że znajdują się w niej bakterie typu coli. Woda z tego wodociągu może być więc wykorzystywana tylko i wyłącznie do celów sanitarnych. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny o zmianie sytuacji poinformuje odrębnym komunikatem.

Jak informuje Poradnik Zdrowie - zakażenie bakterią Escherichia coli najczęściej prowadzi do zatrucia pokarmowego. W wyniku zakażenia może dojść do wyniszczających biegunek choleropodobnych, czerwonkopodobnych, do krwotocznego zapalenia jelit, a w następstwie do zespołu mocznicowo-hemolitycznego (tacy chorzy muszą być m.in. dializowani) i zakrzepicy.

E. coli jest drugim czynnikiem etiologicznym (po Streptococcus agalactiae) zapalenia opon mózgowych u noworodków. Niektóre szczepy mogą powodować zapalenia otrzewnej, czego powikłaniem może być właśnie sepsa.

 

autor: paba