Ustrzyki Dolne
czwartek, 15 października 2020

Wróciły godziny dla seniorów

Wróciły godziny dla seniorów<br/>fot. pixabay
fot. pixabay

Od dziś w godz. od 10 do 12 w sklepach spożywczych, drogeriach, aptekach i na poczcie obowiązują godziny dla seniorów. Dotyczą one osób powyżej 60. roku życia.

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, od czwartku 15 października w godzinach od 10 do 12 w sklepach spożywczych, drogeriach, aptekach i na poczcie obowiązują godziny dla seniorów.

Godziny dla seniorów obowiązują tylko od poniedziałku do piątku. „Przepisu nie stosuje się w przypadku, gdy wydanie produktu leczniczego, wyrobu medycznego albo środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego następuje w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia” - czytamy.

Osoby starsze zapełniły szpitale
Jak mówił premier Mateusz Morawiecki na sobotniej konferencji z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, wprowadzenie godzin dla seniorów ma służyć ochronie osób starszych przed COVID-19. Szef rządu wskazywał, że wśród osób zakażonych koronawirusem, które przekroczyły 80.-85. rok życia, prawie co piąta - a wśród jeszcze starszych osób, co czwarta - umiera. - Wszelkie nasze działania muszą służyć temu, żeby ograniczyć zachorowalność, zwłaszcza wśród osób starszych - tłumaczył Morawiecki.

Premier informował, że niemal połowa pacjentów w szpitalach to osoby powyżej 60. roku życia, a wśród osób, które korzystają z respiratorów, prawie 80 proc. to osoby powyżej 60. roku życia. - Bardzo gorąco apelujemy, żeby osoby starsze pozostały w domach. Tam, gdzie mogą, niech pozostaną w domach - podkreślał premier.

W placówkach handlowych jest wymóg noszenia maseczek ochronnych; sklepy mają też obowiązek udostępnić klientom rękawiczki jednorazowe oraz płyny do dezynfekcji.

Od ubiegłej soboty cały kraj znalazł się w tzw. żółtej strefie, w której obowiązuje m.in. zakrywanie nosa i ust w przestrzeni publicznej. Dziś ministerstwo ma tez podać nową listę powiatów, które znajdą się w strefie czerwonej.

 

autor: paba
źródło: PAP/ Kancelaria Premiera