Ustrzyki Dolne
sobota, 16 stycznia 2021

Wybierasz się w góry? Zobacz jakie panują warunki

Wybierasz się w góry? Zobacz jakie panują warunki<br/>fot. Michał Kudyba
fot. Michał Kudyba

W wyższych partiach Bieszczad obowiązuje 1 stopień zagrożenia lawinowego, warunki turystyczne na ogół dobre, miejscami trudniejsze.

- Nieznaczne zagrożenie lawinowe występuje lokalnie na stromych stokach, głównie północnych i północno-wschodnich, w miejscach skumulowania śniegu z ostatnich opadów wskutek wiejących w górnych partiach silnych wiatrów ze zmiennych kierunków. Pokrywa śniegu w pasmach połonin jest zróżnicowana i kształtuje się w granicach od 30 do 45 cm, w miejscach zawietrznych, nawianych dochodzi do 50-60 cm, a przy górnej granicy lasu nawet do 100 cm - czytamy w komunikacie Grupy Bieszczadzkiej GOPR. Ostrzeżenie lawinowe dotyczy głównie Połonin Wetlińskiej, Caryńskiej, Halicza, Tarnicy oraz Małej i Wielkiej Rawki.

W najbliższych godzinach prognozowane są znikome, zanikające opady śniegu przy utrzymującym się umiarkowanym i silnym północno-zachodnim wietrze. Nocą temperatury w wyższych partiach osiągną -17°C.

Wszystkie szlaki na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego są drożne, miejscami jednak zawiane świeżym śniegiem i oblodzone. - Poruszanie się wymaga odpowiedniego sprzętu (zalecamy posiadanie kijków i raczków). Zachowajmy rozwagę przy planowaniu górskich wędrówek i uwzględnienie wydłużonego czasu przejścia. Pamiętajmy, aby trasę wycieczki dostosować do aktualnie panujących warunków, swoich możliwości i doświadczenia, a wycieczkę zaplanować tak, aby wrócić przed zmrokiem - radzą pracownicy BdPN.

Z myślą o bezpieczeństwie osób odwiedzających park w okresie zimowym, w strefach połoninowych zamontowany został specjalny system oznakowania. - Powyżej górnej granicy lasu spotkają Państwo czerwone tyczki z tabliczkami. Tyczki wskazują przebieg szlaku oraz posiadają przypisany numer o znanej lokalizacji GPS. Koordynaty poszczególnych tyczek zostały udostępnione Górskiemu Ochotniczemu Pogotowiu Ratunkowemu. W przypadku utraty orientacji w terenie (np. z powodu gęstej mgły) należy zadzwonić pod nr ratunkowy GOPR 601 100 300 podając nr tabliczki, przy której Państwo się znajdują. Dlatego prosimy, aby nie dokonywać żadnych zmian w wykonanym oznakowaniu, gdyż od jego trwałości zależeć może ludzkie życie! Jednocześnie apelujemy do wszystkich turystów, aby pamiętali o pobraniu aplikacji „Ratunek”. Dzięki tej aplikacji służby ratownicze są w stanie precyzyjnie ustalić położenie osoby potrzebującej pomocy - czytamy na stronie BIeszczadzkiego Parku Narodowego.

Tej zimy w górach ruch większy niż zwykle. Od początku roku goprowcy interweniowali już 10 razy. 

 

autor: RED
źródło: GOPR Bieszczady, BdPN