Ustrzyki Dolne
sobota, 16 marca 2019

Wybory do PE bez Elżbiety Łukacijewskiej?

Wybory do PE bez Elżbiety Łukacijewskiej?<br/>fot. materiały prasowe
fot. materiały prasowe

Koalicja Europejska w piątek ujawniła „jedynki” i „dwójki” z listy do Parlamentu Europejskiego. Wśród czołowych kandydatów nie ma Elżbiety Łukacijewskiej, wieloletniej europosłanki z Cisnej.

Od wczoraj już wiadomo, na kogo Koalicja Europejska postawiła w wyborach do Palamentu Europejskiego na Podkarpaciu. Listę otwiera poseł PSL z województwa świętokrzyskiego Czesław Siekierski. Jego miejsce na liście w okręgu świętokrzysko-małopolskim zajął Adam Jarubas. Jak mówi sam poseł „Jedynka na Podkarpaciu jest z bardzo nikłymi szansami, bo tam nawet 10 lat temu startował z pierwszego miejsca Marian Krzaklewski i wyprzedziła go pani poseł Elżbieta Łukacijewska. Jej pozycja jest wyjątkowo mocna i trzeba być realistą, że to jedynka, ale nie jedynka biorąca.”

Drugie miejsce, z ramienia Platformy Obywatelskiej objęła obecna mielecka posłanka Krystyna Skowrońska. W ostatnich wyborach do PE, to na startowała z pierwszego miejsca i przekonała się jak mocna w naszym regionie jest pozycja europosłanki Elżbiety Łukacijewskiej.

Na trzecim miejscu na liście znalazł się przedstawiciel SLD. Jeszcze nie oficjalnie na to miejsce typuje się Marka Ustrobińskiego, obecnie wiceprezydenta Rzeszowa.

Elżbieta Łukacijewska w rozmowie z Gazetą Wyborczą nie kryje żalu na postanowienia partii. - Takie zapadły decyzje i już. Wiadomo, że nie jest to decyzja dla mnie miła. Ale z drugiej strony polityka jest brutalna i ja to rozumiem - skomentowała. Europsłanka nie potwierdziła czy będzie kandydować do PE z innego miejsca na liście Koalicji Europejskiej.

Czesław Adam Siekierski (ur. 8 października 1952 w Stopnicy) - doktor nauk ekonomicznych, w latach 2003–2004 wiceminister rolnictwa, w latach 1997–2004 poseł na Sejm, deputowany do Parlamentu Europejskiego V (w 2004), VI, VII i VIII kadencji.

Krystyna Skowrońska (ur. 22 lipca 1954 w Mielcu) posłanka na Sejm IV, V, VI, VII i VIII kadencji. Ukończyła studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej (filii w Rzeszowie). Od 1979 pracowała w bankach spółdzielczych, w 1992 została prezesem zarządu Banku Spółdzielczego w Przecławiu.

Kontrkandydatami Siekierskiego i Skowrońskiej są Tomasz Poręba i Bogdań Rzońca z PiS.

 

Wybory do PE bez Elżbiety Łukacijewskiej?<br/>fot. Wikipedia
fot. Wikipedia
Wybory do PE bez Elżbiety Łukacijewskiej?<br/>fot. Wikipedia
fot. Wikipedia
autor: oprac.paba


powiązane artykuły: