Ustrzyki Dolne
sobota, 27 czerwca 2020

Wybory prezydenckie 2020. Poznaliśmy obostrzenia i wytyczne.

Wybory prezydenckie 2020. Poznaliśmy obostrzenia i wytyczne.

Ministerstwo Zdrowia oraz Główny Inspektorat Sanitarny przygotowały szereg obostrzeń, do których podczas wyborów prezydenckich będą musieli dostosować się komisja i wyborcy. Sprawdźcie, co czeka Was w lokalach wyborczych oraz gdzie można głosować.

Wybory prezydenckie 2020 odbędą się już w najbliższą niedzielę 28 czerwca. Wyborcy będą mogli oddać głos w godzinach od 7.00 do 21.00. Drugą turę zaplanowano na 12 lipca. Większość Polaków mogła wybrać, czy chce głosować osobiście, czy też korespondencyjnie. Jednak w dwóch gminach: w Baranowie (woj. wielkopolskie) oraz w Marklowicach (woj. śląskie) – z powodu epidemii koronawirusa, obowiązuje wyłącznie głosowanie kopertowe.

Obostrzenia i wytyczne
Wszyscy wyborcy, którzy chcą osobiście wybrać prezydenta i zjawić się w lokalu wyborczym, muszą pamiętać o standardowych środkach ostrożności. Chodzi tutaj o zachowanie dwumetrowego dystansu, a także o obowiązek zakrycia ust i nosa. Wyjątkiem są osoby, które nie mogą zakrywać nosa z powodu stanu zdrowia - nie trzeba w tym przypadku okazać stosownego orzeczenia lub oświadczenia.

Zasłonę twarzy będzie można ściągnąć wyłącznie w przypadku identyfikacji głosującego. Odbywać się to będzie na prośbę członka komisji.

Przy wejściu do lokalu znaleźć się musi płyn do dezynfekcji rąk. I chociaż nie ma obowiązku korzystania z niego, to jednak instytucje rządowe zdecydowanie to rekomendują. Jeżeli natomiast wyborca nie chce z nich skorzystać, to powinien zastosować jednorazowe rękawiczki.

Ponadto w komisjach powinien znaleźć się płyn, którym można zdezynfekować przedmioty używane do głosowania, takie jak np. długopisy, czy ścianka urny.

W lokalu może przebywać maksymalnie jedna osoba na 4 mkw. Obostrzenie to obowiązuje tylko w przypadku wyborców - członkowie komisji wyborczej, a także mężowie zaufania, obserwatorzy społeczni i międzynarodowi oraz osoby pomocnicze są wyłączeni z tego obowiązku.

Ministerstwo Zdrowia oraz Główny Inspektor Sanitarny zalecają, by drzwi do sali w której przebywa komisja i w środku pozostały cały czas otwarte, by wyborcy nie musieli ich dotykać. Sala powinna być również regularnie wietrzona. Należy to zrobić przed rozpoczęciem pracy obwodowej komisji wyborczej, a także raz na godzinę przez co najmniej 10 minut, a wietrzenie nie powinno przerywać pracy komisji.

Członkowie komisji mają być wyposażeni w jednorazowe rękawice ochronne, płyn do dezynfekcji rąk, maseczki medyczne i w przyłbice. Między stanowiskami członków powinno zostać zachowane co najmniej 1,5 m odstępu, a na stołach w lokalach nie powinno być żadnego obrusu. W trakcie głosowania kilkukrotnie przeprowadzona ma zostać dezynfekcja klamek, urn wyborczych, stołów, urządzeń higieniczno-sanitarnych, uchwytów, włączników światła oraz pozostałych powierzchni, na kontakt z którymi narażeni są wyborcy.

Jakie karty – jak głosować?
Głosowanie odbywać się będzie przy pomocy urzędowych kart do głosowania. Na każdej z nich umieszczona zostanie informacja o sposobie głosowania oraz warunkach ważności głosu. Wyborca oddaje głos na jednego z kandydatów, którego nazwisko znajduje się na karcie do głosowania, stawiając w kratce obok jego nazwiska znak „x”.

Za nieważny uznaje się głos: oddany na karcie do głosowania, na której wyborca umieścił znak „×” przy więcej niż jednym nazwisku kandydata oraz oddany na karcie do głosowania, na której wyborca nie umieścił znaku „×” przy żadnym z nazwisk kandydatów.

Gdzie głosować w Bieszczadach?
Na Podkarpaciu mamy 1819 obwodów wyborczych, a do głosowania uprawnionych jest 1 688 174 osoby. W powiecie bieszczadzkim do głosowania może przystąpić 18030 mieszkańców, którzy do dyspozycji mają 30 komisji wyborczych.

W gminie Czarna, do głosowania uprawnione są 1944 osoby. 4 komisje wyborcze znajdują się w: Gminnym Domu Kultury w Czarnej - Czarna Górna 113, w świetlicy wiejskiej w Czarnej Dolnej - Czarna Dolna 32, świetlicy wiejskiej w Polanie - Polana 33 oraz w remizie strażackiej w Michniowcu - Michniowiec 4.

W gminie Lutowiska głosować może 2007 mieszkańców, a znajdują się tam również 4 komisje, w: Gminnym Ośrodku Kultury w Lutowiskach - Lutowiska 74A, w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym w Stuposianach - Stuposiany 9, w remizie strażackiej w Dwerniku - Dwernik 34 oraz w świetlicy wiejskiej w Chmielu - Chmiel 16A.

Najwięcej osób może głosować w gminie Ustrzyki Dolne - 14 079, a znajdują się tam 22 obwodowe komisje wyborcze, w: Przedszkole nr 2 - ul. 29 Listopada 49, w Hali Sportowej przy Szkole Podstawowej nr 1 - ul. 29 Listopada 19 A, w świetlicy Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne - ul. Rynek 6, w Szkole Podstawowej nr 2 - ul. Dobra 6, w Wspólnocie Mieszkaniowej Prochatka 3 - ul. Łukasiewicza 6 (świetlica), w Zespole Basenów „Delfin” - ul. W. Gombrowicza 49, w Żłobku Miejskim - ul. Pionierska 8, w Bieszczadzkim Zespole Placówek Szkolno-Wychowawczych – ul. W. Gombrowicza 37, w Szkole Podstawowej w Łobozewie Dolnym - Łobozew Dolny 61A, w Szkole Podstawowej w Ustjanowej Górnej - Ustjanowa Górna 84, w świetlicy wiejskiej w Równi - Równia 51 B, w świetlicy wiejskiej w Bandrowie Narodowym - Bandrów Narodowy 52, w Szkole Podstawowej w Hoszowie - Hoszów 31, w Domu Pomocy Społecznej w Moczarach - Moczary 41, w świetlicy wiejskiej w Brzegach Dolnych - Brzegi Dolne 46, w Szkole Podstawowej w Łodynie - Łodyna 41, w świetlicy wiejskiej w Krościenku - Krościenko 74, w budynku byłego Gimnazjum w Wojtkówce - Wojtkówka 26, w Szkole Podstawowej w Wojtkowej - Wojtkowa 40, w Szkole Podstawowej w Ropience - Ropienka 111, w świetlicy wiejskiej w Brelikowie - Brelików 38 oraz w Szpital Powiatowym w Ustrzykach Dolnych - ul. 29 Listopada 57.

W powiecie leskim do głosowania jest uprawnionych 22 745 osób, które mogą głosować w 31 komisjach wyborczych.

W gminie Baligród przy urnach wyborczych może się znaleźć 2787 mieszkańców, którzy będą głosować w 4 komisjach wyborczych, w: Gminnym Ośrodku Kultury - ul. Plac Wolności 11, w Niepublicznej Szkole Podstawowej w Mchawie - Mchawa 37, w budynku przy Niepublicznej Szkole Podstawowej w Nowosiółkach - Nowosiółki 3 oraz w Zakładzie Karnym w Uhercach Mineralnych - Jabłonki 17.

W gminie Cisna w głosowaniu może wziąć udział 1494 mieszkańców, a znajdziemy tam dwa lokale wyborcze, w: Urzędzie Gminy Cisna - Cisna 49 oraz w remizie strażackiej w Wetlinie - Wetlina 11.

Najwięcej komisji wyborczych znajdziemy w gminie Lesko, gdzie do głosowania uprawnione są 9502 osoby. 12 obwodowych komisji znajdziemy w: Szkole Podstawowej - ul. Smolki 2, w Przedszkolu Samorządowym - ul. Z. Kaczkowskiego 26, w Bieszczadzkim Domu Kultury - ul. Piłsudskiego 1, w Szkole Podstawowej - ul. Mickiewicza 16, w remizie OSP w Jankowcach - Jankowce 109 B, w świetlicy wiejskiej w Huzelach - Huzele 110, w Szkole Podstawowej w Bezmiechowej - Bezmiechowa Dolna 215, w Zespole Szkół Samorządowych w Hoczwi - Hoczew 157, w Szkole Podstawowej w Manasterzcu - Manasterzec 18, w Zespole Szkół Samorządowych w Średniej Wsi - Średnia Wieś 172, w Szpitalu Powiatowym w Lesku - ul. Kochanowskiego 2 oraz w Zakładzie Karnym w Uhercach Mineralnych - Średnia Wieś 177C.

W gminie Olszanica głosować może 4413 osób, w 5 komisjach w: Gminnym Ośrodku Kultury w Olszanicy - Olszanica 85, w Zespole Szkół Publicznych - Uherce Mineralne 150, w świetlicy wiejskiej w Stefkowej - Stefkowa 52A, w świetlicy wiejskiej w Ropience - Wańkowa 66 oraz w Zakładzie Karnym w Uhercach Mineralnych - Uherce Mineralne 153.

W gminie Solina głosować mogą 4594 osoby,w ośmiu komisjach wyborczych. Komisje znajdują się w: Szkole Podstawowej w Bóbrce - Bóbrka 50, w Szkole Podstawowej w Zawozie - Zawóz 65, w Szkole Podstawowej w Wołkowyi - ul. Szkolna 7, w Regionalnym Centrum Kultury w Myczkowie - Myczków 46, w Publicznym Przedszkolu w Bukowcu - Bukowiec 37, w Szkole Podstawowej w Berezce - Berezka 18 oraz w Szkole Podstawowej w Myczkowcach - Myczkowce 89.

W niedzielę 28 czerwca, zaraz po zamknięciu lokali wyborczych opublikowane zostaną pierwsze, przybliżone wyniki na podstawie sondażu exit poll przeprowadzonego przez pracownię Ipsos. Wyniki wyborów prezydenckich w oparciu o ten sondaż będą znane o godz. 21.00. Po kilku godzinach poznamy kolejne, już dokładniejsze wyniki głosowania. Pełne i oficjalne wyniki wyborów będą znane najpóźniej w połowie tygodnia.

 

autor: paba
źródło: wybory.gov.pl/TVN24/RadioZet