Ustrzyki Dolne
środa, 26 października 2022

Wyszedł na grzyby i zgubił się w lesie

Wyszedł na grzyby i zgubił się w lesie

Szczęśliwie zakończyły się poszukiwania 59-letniego mężczyzny, który wyszedł na grzyby i stracił orientację w terenie. W poszukiwaniach brali udział ustrzyccy policjanci, wspomagani przez funkcjonariuszy straży granicznej z Wojtkowej, strażaków oraz ratowników GOPR z przewodnikiem z psem tropiącym i dronem z kamerą termowizyjną.

W sobotę przed godz. 19, dyżurny ustrzyckiej komendy został poinformowany o zagubieniu się 59-letniego mężczyzny. Wraz z kolegą wyszedł on do lasu na grzyby, między miejscowością Nowosielce Kozickie a miejscowością Trzcianiec. Po kilkudziesięciu minutach, jeden z mężczyzn zakończył zbieranie i wrócił do pozostawionego pojazdu, natomiast 59-latek udał się w wyższe partie lasu. Po pewnym czasie zadzwonił do oczekującego w pojeździe kolegi i poinformował, że stracił orientację i nie wie gdzie się znajduje. W poszukiwania 59-latka zaangażowali sie jego znajomi, jednak nie przyniosły one rezultatu. Wtedy powiadomili Policję.

Do poszukiwań mężczyzny skierowani zostali policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Ustrzykach Dolnych, strażacy z Państwowej Straży Pożarnej w Ustrzykach Dolnych i strażacy ochotnicy, funkcjonariusze Placówki Straży Granicznej w Wojtkowej oraz ratownicy Bieszczadzkiej Grupy GOPR wraz z psem do tropienia ludzi w terenie oraz dronem z kamerą termowizyjną.

Po godz. 7, zaginiony odebrał telefon i oświadczył, że noc spędził w masywie leśnym. W chwili obecnej wie już gdzie się znajduje i kieruje się w stronę miejscowości Nowosielce Kozickie. Oświadczył, że czuje się dobrze i nie potrzebuje pomocy medycznej. Mężczyzna został zauważony kiedy wyszedł na drogę szutrową. Jego stan zdrowia nie budził zastrzeżeń, nie potrzebował hospitalizacji. Został odwieziony do miejsca zamieszkania.

 

Podkarpacka Policja przypomina abyśmy zachowali rozsądek, rozwagę i przestrzegali kilku podstawowych zasad:

  • nie wybierajmy się do lasu w pojedynkę,
  • nie oddalajmy się od osób, z którymi wybraliśmy się na grzybobranie. Pozostańmy z nimi w kontakcie wzrokowym,
  • zabierzmy ze sobą naładowany telefon komórkowy,
  • kontrolujmy i zapamiętujmy na naszej trasie punkty odniesienia, a nawet oznaczmy je tak, aby bez problemu znaleźć drogę powrotną do miejsca, z którego wyruszyliśmy,
  • oceńmy realnie swoje możliwości i czas, jaki zamierzamy spędzić w lesie,
  • jeśli nie znamy terenu, nie oddalajmy się zbyt daleko od swoich pojazdów, stacji czy przystanków kolejowych,
  • nie wybierajmy się do lasu po zmierzchu,
  • jeśli nasi znajomi lub bliscy zabłądzili w lesie, nie zwlekając, zaalarmujmy służby ratunkowe.

Jeśli wybieramy się do lasu, pamiętajmy również o znajdujących się w nim słupkach oddziałowych, dzięki którym będziemy mogli w łatwy sposób ustalić naszą pozycję. Słupki oddziałowe to kamienne lub betonowe znaki, które na każdej ze ścian posiadają oznaczenie znajdujących się w pobliżu oddziałów leśnych. W przypadku zagubienia się, podanie liczby ze słupka na numer alarmowy 112, pozwoli na łatwe zlokalizowanie naszej pozycji oraz skierowanie odpowiednich służb w konkretne miejsce.

źródło: Podkarpacka Policja/MP