Ustrzyki Dolne
wtorek, 12 czerwca 2018

Zapraszamy na 50-lecie sanktuarium Matki Bożej Bieszczadzkiej

Zapraszamy na 50-lecie sanktuarium Matki Bożej Bieszczadzkiej

Mija 50. lat od ustanowienia ustrzyckiego sanktuarium Matki Bożej Bieszczadzkiej. Tysiące wiernych co roku przybywają na Jasień, aby uczestniczyć w lipcowym odpuście.

Obecnie Jasień to dzielnica Ustrzyk Dolnych. Kościół w Jasieniu został zbudowany w stylu barokowym około 1743 r. Parafia Jasieńska erygowana w 1667 r. (najstarsza w dekanacie) wraz z Nowosielcami Kozickimi, Uhercami Mineralnymi tworzy ze względu na oryginalną historię, nobliwą „trójcę bieszczadzką”. Od ponad 40 lat posługują w niej Księża Michalici (Congregatio Sancti Michaelis Archangeli - CSMA).

W 1967 r. ks. Bp. Ignacy Tokarczuk ujawnił zamiar utworzenia sanktuarium dla Bieszczad w Jasieniu koło Ustrzyk Dolnych. Pomimo wielu przeciwności udało się to zrealizować. 9 czerwca 1968 roku ks. Ryszard Mucha, proboszcz parafii z Jasienia został poproszony o przywiezienie w Bieszczady obrazu Matki Boskiej Rudeckiej z seminarium w Przemyślu. Obraz pochodził z miejscowości Rudki położonej pomiędzy Lwowem a Samborem. Sanktuarium w Rudkach nawiedzał między innymi król Polski Jan III Sobieski, aby dziękować za zwycięstwa nad tureckimi siłami islamu Po drugiej wojnie światowej, przywiązani do kultu Matki Boskiej Rudeckiej Polacy, postanowili przewieźć Cudowny Obraz w obecne granice Ojczyzny. Cudowna Ikona została umieszczona w seminarium przemyskim, gdzie przeszła niezbędną renowację. Utworzenie sanktuarium w Jasieniu miało na celu umocnienie i pogłębienie wiary napływowej i wymieszanej bieszczadzkiej społeczności. Kościół jasieński miał zostać bieszczadzkim konfesjonałem. W pierwszą niedzielę lipca, podczas pierwszego bieszczadzkiego odpustu, na który przybyło kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców Bieszczad, kaznodzieja - kardynał Karol Wojtyła, wygłosił pamiętne zdanie:

„Dziś na tych przepięknych, a dotąd pustych ścianach górzystych Bieszczadów umieszczono cudowny obraz Najświętszej Matki, aby królowała na budzącej się do lepszego życia bieszczadzkiej ziemi”.

Czas potwierdził słowa Kaznodziei. Dziś nikt z prawdziwych mieszkańców Bieszczad nie neguje faktu błogosławionego wpływu „bieszczadzkich odpustów” na integrację lokalnej społeczności, która wśród „ziem odzyskanych” zajmuje pierwsze miejsce.

Rangę odpustu podniósł także formularz Mszy Świętej o Matce Bożej Bieszczadzkiej.
Bieszczady pamiętają ogrom łask i pośrednictwo Bieszczadzkiej Pani. Z tego powodu w pierwszą niedzielę lipca wszyscy odczuwają wewnętrzny nakaz pielgrzymowania do Jasienia aby oczyściwszy serca uczcić Błogosławioną Dziewicę. Nie inaczej będzie i w tym jubileuszowym roku.

A oto program odpustowych uroczystości:

Czwartek 28.06
godz. 21.00 - Apel Maryjny oraz adoracja Najświętszego Sakramentu.
Piątek 29.06
godz. 21.00 - wierni i pielgrzymi mogą uczestniczyć w Apelu, Adoracji i błogosławieństwie Krzyżem Świętym.
Sobota 30.06.
godz. 17.15 wieczorne nabożeństwo z uroczystym powitaniem pielgrzymów, Różańcem Świętym oraz Mszą Świętą. Po apelu Maryjnym Droga Krzyżowa i Różaniec Święty na dróżkach różańcowych. O północy wierni będą uczestniczyć w Pasterce Maryjnej - Mszy Świętej w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego.
Niedziela 1.07.
godz. 8.00. - dzień rozpocznie się godzinkami o Niepokalanym Poczęciu NMP oraz poranną Mszą Świętą
godz. 12.00 - rozpocznie się uroczysta Msza Święta w intencji parafian i pielgrzymów pod przewodnictwem Jego Ekscelencji Arcybiskupa Adama Szala.

Księża Michalici oraz wierni Jasieńskiej parafii serdecznie zapraszają.

FOT. RAFAŁ TOMKÓW

 

 

 

Zapraszamy na 50-lecie sanktuarium Matki Bożej Bieszczadzkiej
autor: RT