Ustrzyki Dolne
poniedziałek, 26 marca 2018

Zawsze był dla ludzi…

Zawsze był dla ludzi…<br/>fot. Pustelnik Jano
fot. Pustelnik Jano

W niedzielę 25 marca, zmarł Ryszard Szociński – bieszczadzki poeta i zakapior. - Rysiu skupiał wokół siebie ciekawych ludzi. Był liderem w swoim środowisku i mimo iż przez ostatni rok ciężko chorował, to nie zamknął się w sobie, tylko wciąż żył dla ludzi – wspomina Ryszarda Szocińskiego, Pustelnik Jano.

Wczoraj (25 marca), po ciężkiej chorobie zmarł Ryszard Szociński, bieszczadzki poeta i zakapior. Nasi czytelnicy mogą pamiętać go z Cisnej, gdzie w swojej galerii „Atamania Bieszczadu” prowadził intelektualne dyskusje o literaturze, życiu w górach i ludziach, którzy tu mieszkają.

- Trzeba podkreślić, że Rysiu był bardzo inteligentny i oczytany, nie był człowiekiem balangi, tylko typowym intelektualistą, co jest bardzo ważne w naszym środowisku – mówi Pustelnik Jano, który Ryszarda Szocińskiego poznał wiele lat temu. – Poznaliśmy się jak zaczęliśmy organizować Zloty Leśnych Ludzi i ta przyjaźń przetrwała lata. Miał swoje problemy, ale mimo tego potrafił skupiać wokół siebie ludzi.

Jak podkreśla Jano, Ryszard Szociński był wspaniałym gawędziarzem. – W swojej Atamanii, w Cisnej wciąż opowiadał o Bieszczadach. Z ludźmi, którzy go odwiedzali, wciąż prowadził ożywione, intelektualne dyskusje. Zawsze był dla ludzi. Był liderem w swoim środowisku i wszyscy go szanowali. Mimo iż przez ostatni rok ciężko chorował, to nie zamknął się w sobie tylko wciąż żył dla ludzi. Nie mógł mówić, ale nie przeszkadzało mu to, odpowiadał odpisując na kartkach. Będzie bardzo nam go brakować – dodaje Jano.

Ryszard Szociński - pochodzi z Urzędowa w woj. lubelskim. Swój poetycki start, rozpoczął w 1959 roku w gdańskim tygodniku „Stoczniowiec”. W Bieszczady przeprowadził się w 1970 roku i osiadł w Strzebowiskach w gminie Cisna. Zajmował się nie tylko poezją ale też i prozą. Dwukrotnie uzyskał wyróżnienie w konkursie literackim „Bieszczadzki Laur”. Jego wiersze można było przeczytać w prasie regionalnej i ogólnopolskiej.

Wśród jego tomików poezji znajdziemy: „Wędrowanie”, „Idąc przez Bieszczad”, „Jako ptaki Bieszczadu”, „Bieszczadzkie Przypadki”.

Turystom odwiedzającym Bieszczady najbardziej znany jest ze swojej galerii „Atamania Bieszczadu”, gdzie sprzedawał m.in. bieszczadzką poezję, rękodzieło miejscowych artystów i słynne bieszczadzki dusiołki.

Pogrzeb Ryszarda Szocińskiego odbędzie się 28 III 2018r. o godz. 15:00 w Cisnej

 

 

 

Zawsze był dla ludzi…<br/>fot. Jerzy Lubas
fot. Jerzy Lubas
Zawsze był dla ludzi…<br/>fot. Jerzy Lubas
fot. Jerzy Lubas
Zawsze był dla ludzi…<br/>fot. Jerzy Lubas
fot. Jerzy Lubas
Zawsze był dla ludzi…<br/>fot. Jerzy Lubas
fot. Jerzy Lubas
autor: paba