Ustrzyki Dolne
wtorek, 27 listopada 2018

Zimowe oznakowanie szlaków w BdPN

Zimowe oznakowanie szlaków w BdPN<br/>fot. BdPN
fot. BdPN

Z myślą o bezpieczeństwie osób odwiedzających Bieszczadzki Park Narodowy w okresie zimowym, w strefach połoninowych zamontowany został nowy system oznakowania szlaków turystycznych. BdPN posumował też frekwencję w okresie wakacyjnym.

Powyżej górnej granicy lasu turyści wędrujący zimą po szlakach BdPN spotkają czerwone tyczki o wysokości 250 cm, na których znajdują się pomarańczowe tabliczki z numerami. Na terenie Parku znajduje się łącznie 600 szt. tego typu oznakowań.

Tyczki wskazują przebieg szlaku oraz posiadają przypisany numer o znanej lokalizacji GPS. Koordynaty poszczególnych tyczek zostały udostępnione Górskiemu Ochotniczemu Pogotowiu Ratunkowemu.

W przypadku utraty orientacji w terenie (np. z powodu gęstej mgły) należy zadzwonić pod nr ratunkowy GOPR 601 100 300 podając nr tabliczki, przy której będziemy się znajdować. Dlatego pracownicy BdPN proszą, aby nie dokonywać żadnych zmian w wykonanym oznakowaniu, gdyż od jego trwałości zależeć może ludzkie życie. Jednocześnie apelują do wszystkich turystów, aby pamiętali o pobieraniu aplikacji „Ratunek”. Dzięki tej aplikacji służby ratownicze są w stanie precyzyjnie ustalić położenie osoby potrzebującej pomocy.

Przypomnimy, że aktualne warunki pogodowe, oraz informacje o ewentualnym zagrożeniu lawinowym można znaleźć na stronie - http: www.bieszczady.gopr.pl

Działanie zrealizowano w ramach projektu „pn. „Wykonanie kompleksowej rewitalizacji szlaków pieszych Bieszczadzkiego Parku Narodowego w celu wzmocnienia ochrony ich otoczenia przyrodniczego w latach 2017-2020.” realizowanego w ramach działania 2.4 priorytetu II Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (2014-2020). Umowa nr POIS.02.04.00-00-0005/17-00".

W okresie od 10 czerwca do 12 października 2018 roku na szlakach pieszych w 19 punktach rejestracji ruchu zanotowano 589,2 tys. osób. W ubiegłym roku, w tym samym okresie, Park odwiedziło ponad 513,3 tys. osób.

Ruch turystyczny w poszczególnych miesiącach rozłożył się odmiennie niż w 2017 r., kiedy to w wakacje zanotowano ponad 52 proc. frekwencji sezonowej. W tym roku było to jedynie 42 proc. W wakacje do parku weszło w sumie ponad 251 tys. gości (o ponad 12 tys. mniej niż w roku poprzednim).
Bardzo wysoka frekwencja była w maju (79,8 tys.) oraz w październiku (77,8 tys.). Ponad 116 tys. zwiedzających udało się w sezonie turystycznym na Połoninę Wetlińską z Przełęczy Wyżnej, na Tarnicę z Wołosatego natomiast ponad 95 tys.

 

autor: oprac.paba
źródło: BdPN


powiązane artykuły: