Ustrzyki Dolne
niedziela, 28 lutego 2021

Żłobek w Lesku rozpoczyna działalność

Żłobek w Lesku rozpoczyna działalność<br/>fot. Kamil Mielnikiewicz
fot. Kamil Mielnikiewicz

1-go marca rusza żłobek samorządowy w Lesku. Inwestycja zrealizowana w ekspresowym tempie kosztowała nieco ponad 2.2 mln zł. Obiekt przyjmie czterdzieścioro dzieci w dwóch grupach.

Budowa żłobka rozpoczęła się w czerwcu, a już pod koniec grudnia zakończono wszystkie prace budowlane, dodatkowo wyposażenie było zakupione w 90 procentach.

- To było naprawdę ekspresowe tempo prac. Kosztowało nas to mnóstwo wysiłku, ale warto było bo w końcu młode mamy z naszej gminy mają możliwość zostawienia swoich pociech pod profesjonalną opieką w bezpiecznym miejscu. Dzięki temu mogą wrócić do swojej aktywności zawodowej - mówi Adam Snarski burmistrz Leska.

Żłobek jako jeden z pierwszych w Polsce ma zamontowany specjalne filtry antysmogowe, dzięki którym dzieci będą mogły oddychać świeżym i czystym powietrzem. To jednak nie jedyne zalety placówki.

- Mamy tutaj fachową i profesjonalną kadrę, oraz bezpieczne i nowoczesne wyposażenie. Planujemy zajęcia muzyczne, relaksacyjne, ruchowe. Chcemy po prostu uczyć dzieci świata poprzez działanie i doświadczanie - mówi dyrektor żłobka Barbara Murawska.

Placówka oferuje wsparcie dla rodziców dzieci w wieku od 20 tygodni do 3 lat. - Nasz żłobek będzie się koncentrował na tym aby wspierać rozwój dziecka w każdym jego aspekcie - psychofizycznym, społecznym, poprzez naukę samodzielności, wykonywania czynności samoobsługowych, dbanie o higienę, czy o porządek w otoczeniu - mówi opiekunka dziecięca Olga Skowrońska.

Personel w swojej pracy będzie wykorzystywał metody Marii Montessori i Weroniki Sherborne. - Będziemy się starali uczyć dzieci poprzez zabawę i kontakt z różnymi materiałami, gdzie będziemy dbać o ich rozwój sensoryczny. Mamy też w planie również rozwój mowy dzieci poprzez atrakcyjne ćwiczenia logopedyczne - wylicza opiekunka Magdalena Biniek. - Dzisiejsze czasy są takie, że dzieci mają bardzo ograniczony kontakt z naturą i przyrodą. Ograniczenie się do przebywania w domu i przed ekranami powoduje, że maluchy nie mają kontaktu z przedmiotami o różnej fakturze i temperaturze. Mają bardzo ograniczone doświadczenia jeśli chodzi o dotyk i tutaj będziemy starały się rozwijać dzieci pod kątem sensorycznym - dodaje.

autor: KM


powiązane artykuły: