Ustrzyki Dolne
czwartek, 13 lutego 2020

Znów chcą usunąć Wałęsę?

Znów chcą usunąć Wałęsę?

Na jutrzejszej sesję Rady Powiatu Bieszczadzkiego radni zdecydują czy Bieszczadzki Zespół Szkół Zawodowych zmieni patrona. Obecnie jest nim były prezydent Lech Wałęsa. Projekt uchwały złożył radny i koordynator Ruchu Narodowego w powiecie bieszczadzkim Wiesław Sowiński.

Sesja Rady Powiatu rozpocznie się w starostwie powiatowym o godz. 10. Radni zajmą się m.in. zmianami w budżecie, wyposażeniem ustrzyckiego szpitala, wysokością opłat w bursie oraz aktywizacją osób młodych i strategią rozwiązywania problemów społecznych. Zatwierdzą też plan działań poszczególnych komisji na 2020 rok.

Najwięcej emocji wzbudza jednak od kilku dni, uchwała, dotycząca zmiany nazwy Bieszczadzkiego Zespołu Szkół Zawodowych w Ustrzykach Dolnych. Pomysłodawcami tej zmiany są kombatanci zrzeszeni w radzie Działaczy Opozycji Antykomunistycznej oraz Osób Represjonowanych. Jej członkiem jest ustrzycki działacz Jan Kot. - Od dawna postulujemy o zmianę patrona szkoły oraz o usunięcie Lecha Wałęsy z honorowego obywatelstwa Ustrzyk Dolnych. O ile Rada Miejska nie jest zainteresowana tematem, to naszą inicjatywę poparł radny Wiesław Sowiński, który złożył taki projekt uchwały do powiatu.

Okazuje się, że tematem zainteresował się sam były prezydent, który skomentował temat na swoim Facebooku.
„Nie chcą Lecha Wałęsy jako patrona szkoły. Znaleźli ważną podstawę prawną.
Radnych w Ustrzykach Dolnych pod przysięgą informuję.
Wyrzuciłem braci Kaczyńskich z pracy w kancelarii prezydenta. Postanowili zemstę. Zaczęli pomawiać i oczerniać mnie. Nie stosowali jeszcze w tedy w stosunku do mnie pomawiań agenturalnych, gdyby po wyrzuceniu cokolwiek mieli na pewno by użyli. Podałem sprawę do sądu i wygrałem. Zostali ukarani. Podwoili chęć zemsty. Kiedy Kaczyński został prezydentem zaczęli organizować kierunek pomówień agenturalnych [Teczki Kiszczaka]. Jeszcze nie przygotowali i nie odkryli przygotowanych przez siebie teczek Kiszczaka, a już publicznie zaczęli głosić w stosunku do mnie te agenturalne herezje. Powiadomiłem na piśmie i publicznie prezydenta Kaczyńskiego, ze sprawę skieruję do sądu, jeśli nie przeproszą mnie i nie wycofają tych pomówień. Nie zdążyłem katastrofa Smoleńska zawiesiła moje działania.”

Lech Wałęsa dodaje, że Zespół Szkół Zawodowych w Ustrzykach Dolnych od 8 lat nosi jego imię. Teraz Klub Radnych dla Rozwoju Bieszczad ma przegłosować odwołanie dotychczasowego patrona, a jako powód podaje oficjalnie przepisy. „Miejscowi radni informują, że „prawo oświatowe nie pozwala nadawania imion zespołom szkół, tylko szkołom, które należą do zespołu”. Co prawda identyczna sytuacja ma miejsce w jeszcze jednej placówce w powiecie, ale tam imię nadano przed 2006 rokiem, czyli gdy przenoszenie imienia ze szkoły na zespół szkół było jeszcze dopuszczalne.” - dodaje były prezydent.

W Radzie Powiatu Bieszczadzkiego, większość ma Klub Radnych dla Rozwoju Bieszczad, który zrzesza radnych startujących z list Prawa i Sprawiedliwości oraz Bieszczadzkiego Stowarzyszenia Samorządowego. Uchwałę zgłosił Wiesław Sowiński koordynator Ruchu Narodowego, który do rady startował z list Prawa i Sprawiedliwości. To on na swoim oficjalnym profilu radnego powiatu umieścił zdjęcie plakatów, jakie kilka lat temu były rozwieszane z Ustrzykach z napisem „TW Bolek – Bohater? Czerwona gwiazda na honorze Ustrzyk” i zaprosił na jutrzejszą sesję. Radny komentując też artykuły, jakie dotychczas ukazały się na ten temat pisze, że ma nadzieję, że inne samorządy pójdą za przykładem powiatu bieszczadzkiego.

Na jutrzejszej sesji mają zjawić się tez byli opozycjoniści z czasów Solidarności, którzy – jak mówią - osobiście chcą przypilnować głosowania i podkreślić rangę wydarzenia.

Przypominamy, że w kwietniu 2016 roku zdjęcie Lecha Wałęsy zostało zdjęte przez byłych uczestników strajków ustrzycko-rzeszowskich, którzy obradowali w sali sesyjnej Urzędu Miejskiego w Ustrzykach Dolnych. Jak tłumaczył wtedy Wieńczysław Nowacki jeden z liderów partii Ojcowizna oraz przewodniczący komitetu organizacyjnego obchodów – Wałęsa nie był godny, by jego zdjęcie wisiało na ścianie podczas spotkania.


fot. Wikipedia - MEDEF - Flickr

Więcej w GB nr 4

 

autor: paba


powiązane artykuły: